Aktualności
- Szczegóły
Kartuskie Zeszyty Muzealne
26 stycznia 2023 r., w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja siódmego numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Spotkanie poprowadziła dyrektor Barbara Kąkol, która zaprosiła do rozmowy autorów tekstów opublikowanych w roczniku.
W rozmowie wzięli udział: dr Tomasz Rembalski, recenzent, dr Eugeniusz Pryczkowski, Antoni Mroczkiewicz, Piotr Kazana, Krzysztof Kowalkowski i Alicja Serkowska.Na spotkaniu nie mogli być z różnych względów prof. K. Ruchniewicz, Sławomir Formella, Dariusz Dolatowski, prof. M. Tomkiewicz oraz prok. Maciej Schulz.Po rozmowie nastąpiła druga część spotkania podczas której głos zabrali zebrani goście.
W numerze siódmym „Kartuskich Zeszytów Muzealnych” znajdą Państwo teksty autorstwa Dariusza Dolatowskiego, poświęcone: 50 latom działalności opiekuńczo-wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek w Kartuzach (1927–1977) a także działalności opiekuńczo-wychowawczej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Kartuzach i powstania sierocińca (1922-2022),Krzysztofa Kowalkowskiego, dotyczące Józefa Serwacego Kowalkowskiego, nauczyciela i wójta gminy Starogard wieś, Barbary Kąkol o Emilu Sobieckim, staroście kartuskim i Olgierdzie lotniku RAF.
Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Marcin Schulz wraz z prof. Moniką Tomkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie w niniejszym tomie piszą o nieznanych zbrodniach nazistowskich popełnionych na Kaszubach, a dokładnie w Połęczynie we wrześniu 1939 roku.Spod pióra Sławomira Formelli wyszedł tekst Wojciech Kiedrowski i jego działalność w świetle akt Służby Bezpieczeństwa (część 1). Autor, w oparciu o akta archiwalne, skupia się na działalności Kiedrowskiego w czasach tzw. Polski Ludowej, czyli od lat pięćdziesiątych do przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Piotr Kazana pisze o potrzebie badań nad dobrze zachowanym grodziskiem Zamkowa Góra niedaleko Kartuz.
Nie zabrakło także tekstów wspomnieniowych. Antoni Mroczkiewicz dzieli się z nami swoim wspomnieniem o ks. Witoldzie Szymczukiewiczu.W niniejszym tomie znajdą Państwo przemówienia dr. Eugeniusza Pryczkowskiego oraz prof. Krzysztofa Ruchniewicza z okazji odsłonięcia obelisku poświęconego ofiarom reżymów hitlerowskiego i stalinowskiego w Baninie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i zachęcamy do nabycia zeszytu.
Na zdjęciu od lewej: dr Tomasz Rembalski, Krzysztof Kowalkowski oraz Piotr Kazana.
Na zdjęciu: dr Tomasz Rembalski, Krzysztof Kowalkowski, Na zdjęciu: Barbara Kąkol dyrektor Muzeum,dr Tomasz Rembalski,
Piotr Kazana oraz Alicja Serkowska Krzysztof Kowalkowski, Piotr Kazana ,Alicja Serkowska
oraz dr Eugeniusz Pryczkowski
Goście, którzy przybyli na promocję Kartuskich Zeszytów Muzealnych
Podczas promocji Kartuskich Zeszytów Muzealnych
Barbara Kąkol Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach
Alicja Serkowska
Antoni Mroczkiewicz
dr Tomasz Rembalski
Krzysztof Kowalkowski
Antoni Mroczkiewicz
dr Eugeniusz Pryczkowski
Piotr Kazana
Podkategorie
Strona 1 z 81