Burmistrz Kartuz
Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach
 
serdecznie zapraszają
 
 
na świąteczny koncert Weroniki Korthals
 
 
10 grudnia, sobota, godz.18.00,
miejsce Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
 
Wstęp wolny!Burmistrz Kartuz

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział Kartuzy

zapraszają na

 promocję książki

Świętych obcowanie czy spirytyzm ?

 i spotkanie z autorem prof. dr. hab. Janem Perszonem

2 grudnia 2022, piątek, g. 17.00,  Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Kościerska 1

 Wstęp wolny

Książka  Świętych obcowanie czy spirytyzm ? jest o relacji dusza-ciało, o zjawianiu się zmarłych i objawieniach prywatnych, o tym, jak kultura chrześcijańska powiązana jest (była) ze światem duchowym.

 

Ksiądz Jan Perszon, kanonik honorowy Kapituły Archikatedralnej Gdańskiej, dr hab. teologii  urodził się 1958 r. w Wejherowie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Luzinie, w 1977 roku podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Odbył studia teologiczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zakończył pracą doktorską pt. „Zwyczaje, obrzędy i wierzenia doroczne w rejonie wejherowskim".

W latach 1990-1994 sprawował urząd Dyrektora Biura Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół KUL. Następnie został delegatem rektora uniwersytetu ds. kontaktu z Polonią w Ameryce Północnej. Podczas swoich podróży po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wygłaszał liczne odczyty i wykłady o charakterze naukowym i popularnonaukowym w tamtejszych instytutach oraz ośrodkach polonijnych. Jednocześnie od 1992 roku został wykładowcą teologii fundamentalnej i Mariologii w Kolegium Teologicznym w Gdyni i Gdańskim Instytucie Teologicznym.

Od 2001 r. pracuje na Wydziale Teologicznym UMK, gdzie w latach 2005-2012 pełnił funkcję dziekana Wydziału Teologicznego. W 2011 r. uzyskał tytuł profesora nauk teologicznych. Opublikował kilkadziesiąt książek i artykułów z zakresu pobożności i kultury ludowej na Kaszubach, eklezjologii i teologii rodziny. Od lat co roku wędruje z Pielgrzymką Kaszubską z Helu na Jasną Górę. W 2020 r. został zamianowany Konsultorem Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.Profesor nauk teologicznych

W piątek, 18 listopada 2022 r. w muzeum  odbyła się promocja książki Niezwykłe kobiety w moim życiu "Nadzwëczajné białczi w mòjim żëcym".

Oficjalną część spotkania promocyjnego poprowadziła inicjatorka tego projektu Barbara Kąkol, która zaprosiła do rozmowy autorów opublikowanych tekstów.

W 2022 roku Muzeum Kaszubskie w Kartuzach ogłosiło konkurs pt. Nadzwëczajné białczi
w mòjim żëcym - Niezwykłe kobiety w moim życiu. Konkurs skierowany był do wszystkich tych, którzy chcieli się podzielić historią o kobietach mieszkających na Kaszubach. Przedmiot konkursu stanowił tekst – zapis wspomnień własnych lub zasłyszanych od starszych pokoleń dotyczący historii kobiet, które urodziły się na Kaszubach bądź związały swoje życie z tym regionem. Cel, jaki przyświecał konkursowi, to poszerzenie wiedzy o kobietach żyjących i działających na Kaszubach, rozbudzenie zainteresowania historią własnej rodziny, rozwijanie tożsamości kaszubskiej, a także promocja kobiet
w środowisku lokalnym.  Dzięki temu powstała publikacja, która przybliży szerszemu gronu ważne kobiety.  Być może historie te zachęcą i zainspirują także Państwa do podzielenia się wspomnieniem o kobiecym geniuszu, który przecież dla każdego z nas może oznaczać coś innego. Stąd muzeum cały czas apeluje o nadsyłanie kolejnych prac, które zostałyby opublikowane w drugim poszerzonym wydaniu.

Promocja Niezwykłych kobiet  ściągnęła wielu gości przybyłych na spotkanie;  burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, radną Sejmiku Województwa Pomorskiego Danutę Rek, prezesa kartuskiego partu ZKP Kazimierza Formelę, prezesa Towarzystwa Miłośników Kartuz Tadeusza Morynia i wielu innych zacnych gości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niniejszej publikacji,  obecnym za życzliwość oraz wszelkie ciepłe słowa, które przy okazji tego spotkania zostały wypowiedziane.

Książkę  wydało Muzeum Kaszubskie w Kartuzach  w koedycji z wydawnictwem REGION Jarosława Ellwarta z Gdyni. Jest do nabycia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach a także w księgarni internetowej Czec.

 

Laureaci konkursu: 

Nadzwëczajné białczi w mòjim żëcym - Niezwykłe kobiety w moim życiu 

 

Kategoria: dorośli  

I miejsce: Celina Arendt, Wspomnienie: Babcia Elżbieta 

II miejsce: Mariusz Kliszewski, Krystyna Kliszewska 1935-2021– Tu jest mój Heimat  

II miejsce: Karolina Serkowska, Twórcza mama  

III miejsce: Alicja Serkowska Niezwykła kobieta w moim życiu – moja mama

III miejsce: Renata Mistarz Basia. Wspomnienie o Barbarze Pisarek 

Wyróżnienie: Marian Jeliński  

Wyróżnienie: Antonina Kwiecień 

fot. Ryszard Mielewczyk

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

10 listopada w Muzeum odbył się pokaz zdobienia i lukrowania pierników. Pani Agnieszka Ganowicz-Rolbiecka, w niewielkich Tuszkowach w gm. Lipusz ma piernikową pracownię "Z Sercem Robione". Powstają tam wyjątkowe słodkości na różne okazje. Podczas pokazu w muzeum pani Agnieszka zaprezentowała na własnoręcznie upieczonych pierniczkach koronki z lukru królewskiego. To jednak nie jedyne wzory, które maluje. Tworzy kamieniczki, motywy roślinne, kaszubskie, gwiazdki, choinki, ludziki, a nawet haft richelieu. Do tego ostatniego namówił ją Rafał Nowakowski autor nowo wydanego Leksykonu kuchni kaszubskiej, który obecny był na spotkaniu. Opowiedział zebranym o historii piernika a także w jaki sposób powstaje.
Wyznacznikiem dnia kiedy należało wypiekać pierniki było święto Św. Katarzyny, która stała się patronką toruńskich pierników. Piernik wypiekano z mąki żytniej, aby odpowiednio wyrosnął potrzebował długiego czasu fermentacji. Jak zauważył piernik kojarzy się dzisiaj z Bożym Narodzeniem. Dawniej zaś istniał zwyczaj wyrabiania ciasta także na cześć urodzin córki. Przypomniał także, że było to ciasto luksusowe, stąd gościło na stołach zamożnych ludzi, którzy w sklepach kolonialnych zaopatrywali się w cynamon, goździki i inne przyprawy. Na Kaszubach piernik wykonywano też na dodatku marchwi.
Następnie zebrani goście pod czujnym Pani Agnieszki Ganowicz-Rolbieckiej mogli spróbować swych sił w zdobieniu.
Serdecznie dziękujemy za niezwykle spędzony czas Z Sercem Robione Pani Agnieszce i Panu Rafałowi, który sprezentował nam duuużą drożdżówkę. Była pyszna!!!
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Podkategorie