Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy  na promocję książki Kropidłowska opowiada Kropidłowskô òpòwiôdô. Kaszëbskò pòmòrsczé legendë w podwójnej wersji językowej: polskiej i kaszubskiej, która odbędzie się 27 stycznia (czwartek) o godz.17.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach przy ul. Kościerskiej 1.  W książce znalazło się piętnaście  legend kaszubsko-pomorskich.
Cztery pochodzą ze zbiorów rękopiśmiennych, pozostałe były publikowane na łamach „Wiarusa Pomorskiego” w latach 20. XX w..

Wiele z nich inspirowanych jest  ludowymi podaniami i legendami. Ich tłumaczenia na język kaszubski dokonał dr Dariusz Majkowski. Finalną wersję tekstu w języku polskim podał dr Piotr Smoliński. Projekt koordynowała Barbara Kąkol, która jest również autorką wstępu. Ilustracje do książki wykonała Izabela Rzońca. Szczegóły w załączeniu.

Wydanie książki wsparło PB Górski i WOD-KAN Grzenkowicz.

 

***

Teodora Kropidłowska, poetka, dziennikarka -  urodziła się 28 lutego 1879 w Łągu k. Chojnic. Od 1914 roku  współpracowała z „Gazetą Gdańską" i  „Gazetą Grudziądzką", publikując w nich wiersze.  W 1920 r. podjęła pracę jako nauczycielka  w Kartuzach. W latach 1922-1927 współpracowała z „Gazetą Kartuską", następnie redagowała „Wiarusa Kaszubskiego”.

 W 1924 r. wydała przewodniki po Kaszubach pt. „Wędrówka po Kaszubskiej Szwajcarii" i   „Z dziejów Kartuz i klasztoru kartuzjanów w Kartuzach”.  Zmarła 21 sierpnia 1931 roku w Kartuzach i tutaj jest pochowana.

W 2020 roku Muzeum wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach   wydało  audiobooka Bajki kartuskie w podwójnej wersji językowej
polsko-kaszubskiej. Na płycie zamieszczone zostało sześć bajek Teodory Kropidłowskiej w głosowej interpretacji  Tatiany Slowi i Magdaleny Kropidłowskiej.

W 2021 r. nadszedł czas na wydanie kolejnych bajek w formie publikacji.

 

Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera w Kartuzach

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach


Teodora Kropidłowska (1879-1931)