18 września, w sobotnim wieczór, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbył się w kartuskim muzeum wernisaż  wystawy pt. „Na szkle malowane” Alicji Serkowskiej. Na ekspozycji zaprezentowano kilkanaście prac artystki o tematyce sakralnej w tym wyjątkowe dzieła: tryptyk oraz dwa różańce z obrazami przedstawiającymi jego tajemnice chwalebną i bolesną.

    

   Na zdjęciu: Prace artystki Alicji Serkowskiej malowane na szkle. Fot. Maciej Krajewski dziennik bałtycki                

       

Na zdjęciu: różaniec w wykonaniu Alicji Serkowskiej. Fot. Maciej Krajewski dziennik bałtycki 

Na zdjęciu od lewej: Dyrektor Muzeum Kaszubskiego Barbara Kąkol wraz z Artystką Alicją Serkowską i przybyłymi gośćmi. Fot. Maciej Krajewski dziennik bałtycki 

Na zdjęciu: otwarcie wystawy Alicji Serkowskiej wraz z gośćmi. Fot. Maciej Krajewski dziennik bałtycki

W tym dniu odbył się także koncert Pawła Ruszkowskiego. Z wdziękiem i elegancją artysta zaprosił zebranych gości do wędrówki muzycznej czerpiącej z zasobów kultury Kaszub, ale też Polski, Europy i świata. I tak: był czarny dzbanek z Życia i przygód Remusa, Chto chce spãdzëc dobré wczasë w stylu bossa nova Felicità i wiele innych.

Na zdjęciu: Paweł Ruszkowski. Fot. Maciej Krajewski dziennik bałtycki 

Na zdjęciu: goście na koncercie Pawła Ruszkowskiego. Fot. Maciej Krajewski dziennik bałtycki

Oboje artyści Alicja Serkowska i Paweł Ruszkowski oczarowali kartuską publiczność. I oboje podkreślają poprzez swoją twórczość korzenie kaszubskie. Pokazują, że nie tylko należy być dumny z bycia Kaszubą, ale można je „promować” w świecie. Bo tak jest; prace Pani Alicji znajdują się w zbiorach prywatnych  na całym świecie, a muzyka Pana Pawła będącą także swoistą opowieścią o Kaszubach już dawno poszła w świat.

     

Na zdjęciach: Alicja Serkowska wraz z przybyłymi gośćmi. 

Alicja Serkowska poznała sztukę malowania na szkle przyglądając się pracom Pani Anny Basman-Dettlaff z Połczyna, z której pracami zetknęła się  w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym.  Zachwyciła się tego typu malarstwem tak bardzo odbiegającym od malarstwa na płótnie.  Tematyka malarstwa na szkle dotyczyła pierwotnie zagadnień religijnych. Współcześnie obecne są także motywy świeckie, np. pejzaże. Pani Alicja jest jednak wierna kanonowi i tworzy głównie obrazy o tematyce sakralnej.

 

   

                            Na zdjęciu: otwarcie wystawy Alicji Serkowskiej.                                                                        Na zdjęciu: Alicja Serkowska wraz z gośćmi. 

Paweł Ruszkowski komponując najchętniej czerpie z dorobku muzyki jazzowej, amerykańskiego i brytyjskiego folku oraz muzyki klasycznej, a tekstowo – inspiruje się szczególnie słowem poetyckim. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt kompozycji do wierszy polskich poetów. Pierwsze z nich tworzył w wieku 16 lat.  Wybrane utwory z lat 2010-2013 do słów znanych poetów polskich jak chociażby L. Staffa, B. Leśmiana, E. Stachury i A. Osieckiej znalazły się na jego debiutanckiej solowej płycie zatytułowanej „Ars poetica” (2016).
W kwietniu 2017 wydał swój drugi album pt. „Kamiszczi” – zawierający kilkanaście unikatowych piosenek poetyckich w języku kaszubskim, w opracowaniach na jazzowo- folkowy kwintet i wiolonczelę. W trakcie swego koncertu w kartuskim muzeum artysta zaprezentował  utwory z płyty Kamiszczi a także ze swojego najnowszego albumu „Absencja”.

  

                     Na zdjęciu: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński                    Na zdjęciu: koncert Pawła Ruszkowskiego.  
                                  podczas koncertu Pawła Ruszkowskiego.                                                             
                                        

Na zdjęciu: Paweł Ruszkowski podczas koncertu. 

Na zdjęciu od lewej: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński wraz z Pawłem Ruszkowskim. 

Drugi dzień Europejskich Dni Dziedzictwa upłynął pod hasłem Smaki Dziedzictwa.

W niedzielę,  Joanna Reglińska, Teresa Pytka oraz przedstawicielki KGW Kiełpino i ZKP o/Kartuzy Elwira Formela, Jolanta Czerwińska, Kornelia Kożyczkowska przygotowały specjały lokalnej kuchni, pojawiły się m.in. drożdżówka z owocami, czyli młodzowy kuch, śledzie w occie z cebulką, sałatka warzywna - z tradycyjnym majonezem lub z majonezem z nerkowców, smalec z cebulką i skwarkami podany z domowymi ogórkami kiszonymi oraz swojski chleb. Na bieżąco wypiekane były rogaliki z domowym dżemem, były też ciastka i owoce. Panie z KGW mają na swoim koncie kulinarne nagrody: ich potrawy wygrały w Regionalnej Bitwie Kulinarnej Regionów w Wirtach. Trofeum przekazały dyrektor Muzeum Kaszubskiego Barbarze Kąkol.

   

Na zdjęciu: degustacja chleba ze smalcem i skwarkami oraz drożdżówką 

Na zdjęciu: degustacja chleba ze smalcem i skwarkami oraz drożdżówką 

Na zdjęciu: Dyrektor Muzeum Kaszubskiego Barbara Kąkol,
Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński,
Elwira Formela i Kornelia Kożyczkowska. 


    

Na zdjęciu: warsztaty kulinarne

 

Na zdjęciu: warsztaty dla dzieci. 

  

Na zdjęciu: Goście Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Kaszubskim. 

Europejskie Dni Dziedzictwa objął patronatem Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński.


Wystawę prac Alicji Serkowskiej można podziwiać do 23 października.