Sztuka ludowa (piętro, sala I) - muzeum-kaszubskie.pl

Sztuka ludowa (piętro, sala I)

Przedstawiamy w tej sali przykłady tradycyjnej i współczesnej sztuki ludowej Kaszub. Wyeksponowane są bardzo bogato zrobione hafty. Szczególnie ciekawie prezentują się dwie najciekawsze, unikatowe kolekcje, jakie posiada nasze Muzeum, a mianowicie: kolekcja XVII 0 XIX – wiecznych czepców kobiecych (złotogłowie) oraz kolekcja XIX – wiecznych obrazów malowanych na szkle.

 

OCzepce kobiece wykonywane były w początkowym okresie przez hafciarki z klasztorów w Żukowie i Żarnowcu, a później również pzez zamożne Kaszubki. Złotogłowia haftowane złotą lub srebrną nicią stanowiły najpiękniejszy z elementów odświętnego stroju kobiet kaszubskich. Wykonywane były z aksamitu, brokatu i tafty. Podstawowymi motywami haftu czepcowego były motywy roślinne (tulipany, palmety, stokrotki, owoce granatu).

ICzepce używane były jedynie przez zamożne kobiety, gdyż w połowie XIX wieku wartość czepca przewyższała wartość krowy.

Bogata kolekcja obrazów malowanych na szkle urzeka swą prostotą, a jednocześnie harmonią pomiędzy przekazywaną treścią a artystycznym wrażeniem.

Interesującym obiektem z tej kolekcji jest Św. Anna – obraz malowany na szkle z podkładem lustrzanym. Charakterystyczne jednak dla Kaszub są obrazy z podklejanymi drukowanymi wizerunkami twarzy lub popiersia okolonymi malowanym ornamentem kwiatowym. Na uwagę zasługują ponadto hafty kaszubskie różnych szkół, gdyż przy rozpowszechnianiu się haft ulegał różnorodnym modyfikacjom przystosowując się do potrzeb i upodobań lokalnych.

Wystawę uzupełniają rzeźby drewniane, z których na szczególną uwagę zasługują figury mnichów kartuskiego klasztoru.

Aktualności

14 sierpień 2018
Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach serdecznie zaprasza 23 sierpnia br. o godz. 18.00 na finisaż  wystawy "Serce Gdyni - plac Kaszubski i jego mieszkańcy w dawnej fotografii". Spotkan...
30 lipiec 2018
    Srebrne odznaki Bractwa Strzeleckiego w Kartuzach   W zbiorach Muzeum znajdują się dwie srebrne odznaki Bractwa Strzeleckiego z Kartuz. Jedna z nich pochodzi z 1924 roku, druga z 1926. Obie...

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
Copyright © 2012

Projekt i wykonanie: Projekt i realizacja: StudioArt.biz