Szanowni Państwo,

Zachęcam  do obejrzenia filmu o działalności Towarzystwa  Ludoznawstwa Kaszubskiego w Kartuzach 1907 – 1914.  Pomysłodawcą i  producentem filmu jest  Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.
Założycielami towarzystwa byli  Fridrich Lorentz i Izydor Gulgowski. Obu badaczy  połączyła pasja do wszystkiego co kaszubskie.  To im zawdzięczamy wiele prac poświęconych językowi kaszubskiemu, etnografii i historii Kaszubów. Do towarzystwa należeli zarówno Polacy, jak i Niemcy,   podkreślający  przy tym swoją apolityczność. Przełom XIX/ XX w. charakteryzuje swoistą   mozaikę etniczną narodową i językową jaką były Kaszuby.
Nie sposób  poznać  działalności towarzystwa bez nakreślenia  tła historyczno-kulturowego, w jakich rodziła się jego  aktywność kaszubska. Tego zadania podjął się redaktor Tomasz Słomczyński w rozmowie z dr. Tomaszem Rembalskim. Zachęcam do jej wysłuchania i obejrzenia. Film dostępny jest poniżej.