Zaproszenie na wernisaż "A może modystka"

Szanowni Państwo,

po wernisażu Historia jednej torebki nadal pozostajemy w temacie mody. Mam ogromną przyjemność zaprosić Państwa w imieniu własnym jak  i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego na wernisaż A może modystka, który odbędzie się 6 czerwca b.r. o godz. 18.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach przy ulicy Kościerskiej 1.

---

Wystawa A może modystka prezentuje eleganckie nakrycia głowy  zaprojektowane i wykonane przez mieszkankę Mezowa  - Joannę Reglińską. 

Joanna Reglińska, modystka,  swoją przygodę z tworzeniem kapeluszy  rozpoczęła w wieku 15  lat. Bardzo szybko okazało się, że jest to największa pasja artystki. Aby podjąć decyzję w tak młodym wieku dotyczącą swojej przyszłości trzeba być bardzo zdeterminowanym  lub mieć wsparcie bliskich. W przypadku Pani Joanny jedno i drugie miało miejsce.  Propozycję, radę  otrzymała od mamy,  która zaproponowała a może modystka. Stąd tytuł wystawy.

Pani Joanna, oryginalne nakrycia głowy wykonuje z filcu, włókna bananowca, atłasu, dżinsu, wełny. Tworzy prawdziwe dzieła sztuki, wzbogacając je własnoręcznie wykonanymi woalkami, kwiatami, kokardami,  wszystko według własnej wizji i pomysłu.

Artystka pierwsze szlify modniarstwa uzyskała w Artystycznej Pracowni Modniarskiej. Następnie pojechała do Edynburga, aby zdobyć doświadczenie, jak poradzić sobie chociażby z tak egzotyczną tkaniną jak włókno bananowca.

Pasja, talent i zdobyte doświadczenie przekładają się na perfekcyjne prace artystki, która inspiracje czerpie z przyrody, która ją otacza. Jest zafascynowana  korzeniami drzew, które oczyszcza, konserwuje i zdobi nimi kapelusze. Pani Joanna nie unika także wzorów kaszubskich, odnosząc się do tradycji tego Regionu. Jej prace są  oryginalnym dodatkiem do ubioru, z którymi się identyfikuje.

Od pewnego czasu interesuje się także tradycyjnymi metodami przetwarzania runa owczego. Przędzie na kołowrotku własnoręcznie oczyszczoną i wyczesaną wełnę, którą następnie wykorzystuje do swoich projektów czapek, beretów, toreb i poduszek.

W 2018 r. modystka swoje prace prezentowała na wyścigach konnych Hipodrom w Sopocie podczas których tradycyjnie jak co roku odbywa się Konkurs Kapeluszy o Nagrodę Totalizatora Sportowego. Jej kapelusze i fascynatory zostały dostrzeżone i wyróżnione.

Prace Pani Joanny zostały docenione przez mieszkanki takich miast jak Londyn, Glasgow, Washington, czy Manhattan w Nowym Jorku.

Aktualności

05 czerwiec 2019
Szanowni Państwo, 13 czerwca (czwartek) o godz. 18.00  w Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera odbędzie się wernisaż prac malarskich o tematyce przyrodniczo-łowieckiej Krzysztofa Grebasza. Współ...
05 czerwiec 2019
  Czasowa wystawa haftu kaszubskiego szkoły żukowskiej na Uniwersytecie Gdańskim       30 maja b.r. na Uniwersytecie Gdańskim odbył się wernisaż wystawy Haft kaszubski szkoły żukowskiej.   Wyda...

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
Copyright © 2012

Projekt i wykonanie: Projekt i realizacja: StudioArt.biz