Zaproszenie na wernisaż "A może modystka"

Szanowni Państwo,

po wernisażu Historia jednej torebki nadal pozostajemy w temacie mody. Mam ogromną przyjemność zaprosić Państwa w imieniu własnym jak  i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego na wernisaż A może modystka, który odbędzie się 6 czerwca b.r. o godz. 18.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach przy ulicy Kościerskiej 1.

---

Wystawa A może modystka prezentuje eleganckie nakrycia głowy  zaprojektowane i wykonane przez mieszkankę Mezowa  - Joannę Reglińską. 

Joanna Reglińska, modystka,  swoją przygodę z tworzeniem kapeluszy  rozpoczęła w wieku 15  lat. Bardzo szybko okazało się, że jest to największa pasja artystki. Aby podjąć decyzję w tak młodym wieku dotyczącą swojej przyszłości trzeba być bardzo zdeterminowanym  lub mieć wsparcie bliskich. W przypadku Pani Joanny jedno i drugie miało miejsce.  Propozycję, radę  otrzymała od mamy,  która zaproponowała a może modystka. Stąd tytuł wystawy.

Pani Joanna, oryginalne nakrycia głowy wykonuje z filcu, włókna bananowca, atłasu, dżinsu, wełny. Tworzy prawdziwe dzieła sztuki, wzbogacając je własnoręcznie wykonanymi woalkami, kwiatami, kokardami,  wszystko według własnej wizji i pomysłu.

Artystka pierwsze szlify modniarstwa uzyskała w Artystycznej Pracowni Modniarskiej. Następnie pojechała do Edynburga, aby zdobyć doświadczenie, jak poradzić sobie chociażby z tak egzotyczną tkaniną jak włókno bananowca.

Pasja, talent i zdobyte doświadczenie przekładają się na perfekcyjne prace artystki, która inspiracje czerpie z przyrody, która ją otacza. Jest zafascynowana  korzeniami drzew, które oczyszcza, konserwuje i zdobi nimi kapelusze. Pani Joanna nie unika także wzorów kaszubskich, odnosząc się do tradycji tego Regionu. Jej prace są  oryginalnym dodatkiem do ubioru, z którymi się identyfikuje.

Od pewnego czasu interesuje się także tradycyjnymi metodami przetwarzania runa owczego. Przędzie na kołowrotku własnoręcznie oczyszczoną i wyczesaną wełnę, którą następnie wykorzystuje do swoich projektów czapek, beretów, toreb i poduszek.

W 2018 r. modystka swoje prace prezentowała na wyścigach konnych Hipodrom w Sopocie podczas których tradycyjnie jak co roku odbywa się Konkurs Kapeluszy o Nagrodę Totalizatora Sportowego. Jej kapelusze i fascynatory zostały dostrzeżone i wyróżnione.

Prace Pani Joanny zostały docenione przez mieszkanki takich miast jak Londyn, Glasgow, Washington, czy Manhattan w Nowym Jorku.

Aktualności

27 czerwiec 2020
 Serdecznie zapraszamy, ilość miejsc ograniczona ( maksymalnie 13 osób) 8 lipiec - makramowe piórko (wiązanie sznurka), 10 lipiec - serduszko z lawendą (szycie ręczne, dla starszych), 1...
27 czerwiec 2020
Szanowni Państwo,     serdecznie zapraszamy  na promocję  rocznika   Kartuskie  Zeszyty  Muzealne, zeszyt czwarty i otwarcie wystawy Mistrzowie plakatu.  Modernistyczna reklama w L `Illustratio...

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
Copyright © 2012

Projekt i wykonanie: Projekt i realizacja: StudioArt.biz