13 stycznia 2024 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się Święto Złotnicy i wernisaż wystawy „Złotnica we współczesnym hafcie użytkowym”. Na wystawie można podziwiać prace uczestniczek kursu haftu kaszubskiego „Złotogłowie od A do Z” zrealizowanego przez gdański oddział ZKP pod okiem Danuty Niechwiadowicz a także prace innych autorek.

Swoje dzieła zaprezentowały Danuta Niechwiadowicz – instruktorka, Aneta Bielewicz, Beata Brzeska, Dorota Dębska, Anna Erdmańczyk, Karolina Kukowska, Barbara Patoka, Patrycja Skalińska, Kamila Soroko oraz Irena Peplińska, Mariola Pankau, Anna Prill, Beata Butowska, Maria Sikora, Gabriela Wrońska, Aleksandra Ogiela-Nowak, Teresa Mejna-Kopania, Brygida Hochschulz, Jolanta Szumlak, Izabela Bliźniewska, Agnieszka Sosnowska-Morawska, Danuta Leszczyńska.

Na wernisaż przybyli m.in. Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński z zastępcą Sylwią Biankowską.

Tradycyjne, kaszubskie wzory wyszyte złotą i srebrną nicią na czarnym, bordowym i zielonym aksamicie to prawdziwy majstersztyk rękodzieła regionalnego. Haft ten określany jako złotnica - nazwę swą zawdzięcza nakryciom głowy (złotogłowie). Obecnie haft ten jest inspiracją dla artystów i hafciarek, którzy przenoszą go na przedmioty użytkowe. W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach od 2021 r. odbywają się wystawy złotnicy, a to dzięki współpracy z mistrzynią  tej dziedziny panią Danutą Niechwiadowicz. W 2022 r. Anna Prill, autorka słynnej torebki zdobionej złotnicą a przekazaną księżnej Kate, zaproponowała aby kontynuować organizację wystaw w kartuskim muzeum pod nazwą Święto Złotnicy.

Artystkom i Organizatorom przyświeca cel, aby każdego roku zaprezentować złotnicę w nowej odsłonie. Tym razem zachęcamy do odkrywania – wykorzystania jej w ubiorze, przedmiotach dedykowanych na uroczystości rodzinne (ślub, Komunia Święta, urodziny itp.)

Wystawa czynna w godzinach otwarcia muzeum do 25 marca 2024 r.

foto. Ryszard Mielewczyk