Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego zorganizowało w dniach 12-17 czerwca 2023 plener malarski pt. „Lato na Kaszubach” – obrazy z Kaszub.

Artyści z Kaszub na terenie ośrodka agroturystycznego „U źródeł Raduni” stworzyli dwadzieścia obrazów, na których uchwycili przepiękne krajobrazy Powiatu Kartuskiego.

W plenerze udział wzięło 10 osób. Koordynatorką pleneru była Alicja Serkowska, wiceprezeska Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jak podkreśliła:

Zależało nam na pokazaniu piękna naszych jezior i łąk; tego, co na tych łąkach się znajduje, jakie ptaki tu przylatują. Przyroda pażęcka była dla wielu z nas inspirująca.  Jest tu dużo miejsc pięknych, wartych zauważenia. Są jeziora, są lasy, piękne łąki.

Podczas pleneru zawiązały się przyjaźnie i powstało wiele nowych pomysłów. Jednym z nich jest idea założenia stowarzyszenia zrzeszającego artystów z Powiatu Kartuskiego.

Plener został zorganizowany po raz drugi. Miał na celu pielęgnowanie i zachowanie dziedzictwa kulturowego - sztuki oraz tożsamości kulturowej Kaszub.

Celem pleneru był rozwój warsztatu malarskiego oraz kształcenie umiejętności samodzielnej pracy twórczej w warunkach plenerowych. Plener miał także umożliwić uczestnikom wnikliwą obserwację zjawisk natury oraz pracy w bezpośrednim z nią kontakcie. Osoby uczestniczące w plenerze stworzyły po dwie prace korzystając z materiałów organizatora. Ponadto będą zobowiązani  do pozostawienia organizatorowi po jednej pracy wybranej przez organizatora. Plener zakończył  się wernisażem poplenerowym.

Zadanie zostało dofinansowane przez Powiat Kartuski.