16 czerwca 2023 r.  w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż malarstwa Pawła Jasińskiego pt. „Wspomnienia z kaszubskich jezior”.

Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt prac artysty. Jednym z ulubionych motywów malarza jest kobieta, często o nierealistycznie dużych rozmiarach. Jej też poświęcona jest znaczna część prac prezentowanych na wystawie.

Inne obrazy przedstawiają naturę. Jak sam artysta podkreślił jest to połączenie jego wspomnień z dzieciństwa.  Paweł Jasiński gdy pierwszy raz zobaczył Kaszuby, czuł się jak w domu, gdyż pejzaże przypominały mu jego tereny (rodzinne strony). Artysta wychowywał się nad Jeziorem Rożnowskim. Kluczem do zrozumienia prac Jasińskiego jest: tęsknota, tajemnica, wspomnienie artysty emigranta, zauroczonego Kaszubami.

Słowo na temat twórczości artysty, podczas wernisażu, wygłosiła Anna Świątkowska:

Paweł Jasiński maluje pejzaże, architekturę miast, kwiaty, kobiety. Wybiera tematy zwyczajne, ale maluje w sposób niezwykły. Przy pomocy subtelnej palety barw, gry świateł, w niedopowiedzianych konturach i formach buduje niepowtarzalny nastrój i sprawia, że codzienność staje się poezją, a otaczający nas świat kolorową krainą łagodności. Na obrazach Pawła Jasińskiego możemy podziwiać rzeczywistość w wielu wymiarach. Ma się wrażenie, że to rzeczywistość zawieszona gdzieś w przestworzach, na granicy nieba i ziemi, pomiędzy jawą i snem. Wrażenie to potęguje wykorzystanie technik pozłotniczych w wielu przedstawieniach malarskich. I tak jak złoto na średniowiecznych obrazach tablicowych i na ikonach symbolizowało inny, nie –ziemski, duchowy świat, tak też u Pawła Jasińskiego: plamy, okruchy złota rozrzucone jakby mimochodem na powierzchni płócien, odbierają dosłowność przedstawianej rzeczywistości i zanurzają ją w innym wymiarze.

Na wystawie odnajdziemy także obrazy abstrakcyjne rozbrzmiewające feerią barw. Odsłaniają nieskrępowaną radość twórczą w operowaniu kolorem i dają pretekst do tworzenia własnych, tęczowych światów wyobraźni. Do czego gorąco zachęca Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Potrwa do 6 lipca 2023 roku.

***

Paweł Jasiński, artysta i projektant urodzony w Polsce, pracuje i tworzy w Irlandii. Od kilku lat mieszka w Dublinie. Wystawiał swoje malarstwo w krajach Europy takich, jak: Polska, Irlandia, Łotwa, Anglia. Jego praca - portret irlandzkiego piosenkarza Paula Brady - została umieszczona na ścianie Galerii The Icon Factory, w historycznej części Dublina zwanej Temple Bar.

W grudniu 2017 roku The Hunt Museum w Limerick uznało jego obraz "Kobieta na Temple Bar" za obraz miesiąca. Paweł wystawiał też swoje prace w legendarnej dla polskiej kultury, Piwnicy pod Baranami w Krakowie.

foto. Ryszard Mielewczyk