Pigwa, lawendówka, wiśńiówka, miodówka, porzeczka, mięta. Takie smaki  nalewek królowały  w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, w którym  odbył się kolejny  Festiwal Nalewki Kaszubskiej. W ramach festiwalu zorganizowano   konkurs nalewek w dwóch kategoriach: najbardziej wykwintna nalewka oraz opakowanie nalewki i sposób jej prezentacji. Wręczone zostało  także Grand Prix dla nalewki "najlepszej z najlepszych" w obu kategoriach. Do rywalizacji stanęło ponad 30 nalewek, które jury oceniało biorąc pod uwagę sposób zaprezentowania trunku, jego klarowność, zapach i smak. 
Jury w składzie: Edyta Słomczyńska, Bolesława Ciachowska, Wanda Lew - Kiedrowska,  wyłoniło laureatów tegorocznego konkursu. 
Grand Prix otrzymała Jadwiga Bliźniewska za nalewkę z czarnej porzeczki
I miejsce w kategorii najbardziej wykwintna nalewka zajęła Justyna Miotk za nalewkę z truskawki i mięty
II miejsce - Janina Sikora za lawendówkę
III miejsce - Honorata Kuziemkowska za nalewkę z pędów sosny
W  kategorii: najładniejsze opakowanie i prezentacja nalewki
I miejsce -  Alicja Serkowska
II miejsce -  Bożena Kupper-Krzyżanowska
III miejsce -  Emilia Wiśniewska 
Rozweselała  gości  kapela A Matizer Noga. W czasie Festiwalu goście mogli degustować   nalewki konkursowe oraz   przygotowaną przez Dariusza Wolskiego  kartuzjankę, która cechuje się niespotykanym zielonkawym kolorem.  Zapewniono  również inne atrakcje. W ogrodzie muzeum swoje stoiska prezentowali twórcy ludowi, tacy jak: Alicja Serkowskja, Anna Prill, Zbigniew Stankowski, Zenon Pepliński, Jan i Mirosława Kazana.  Dla uczestników wydarzenia przygotowano mnóstwo warsztatów rękodzielniczych:  filcowanie na mokro, malowanie na tkaninie, plecionkarstwo, garncarstwo, przędzenie i przenoszenie wzorów na deskę.  Panie z koła gospodyń wiejskich ze Staniszewa, Kolonii i Długiego  Krza  częstowały swoimi pysznymi wypiekami. Festiwal zwieńczyły występy Teatru  Młodych  z przepięknym widowiskiem tanecznym   oraz DownTown Brass. Muzyczne  połączenie nowoczesności i tradycji  zaprezentowane  przez muzyków z Gdańska przypadło  do gustu  gościom Festiwalu Nalewki Kaszubskiej.  
Festiwal Nalewki Kaszubskiej uzyskał wsparcie Burmistrz Kartuz, Hotelu pod Orłem i Bemol Cafe. 
 
Pamiętajcie drodzy Państwo, że nalewki nie tylko smakują ale i wpływają pozytywnie  na nasze zdrowie, a więc na zdrowie Państwa na zdrowie i do zobaczenia za rok!