Tablica Wojciecha Kiedrowskiego w  Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

W sobotę, 17 kwietnia odsłonięto na budynku Muzeum Kaszubskiego tablicę pamiątkową poświęconą Wojciechowi Kiedrowskiemu (1937‒2011) – kaszubskiemu redaktorowi, wydawcy i działaczowi – twórcy Oficyny CZEC. Na uroczystość odsłonięcia tablicy przybyli m.in. Renata Kiedrowska – małżonka kaszubskiego Wydawcy, Jan Wyrowiński – prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, senator Kazimierz Kleina – przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego, prezesi trzech partów ZKP: z Gdyni – Franciszek Gurski, z Gdańska – Wojciech Konkel oraz z Kartuz – Kazimierz Formela, Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Sławomir Lewandowski – redaktor naczelny „Pomeranii” oraz dawny redaktor naczelny tego czasopisma – Edmund Szczesiak. Uroczystość poprowadziła dyrektor Muzeum Kaszubskiego – Barbara Kąkol. Ze względu na obostrzenia pandemiczne uroczystość miała ograniczony wymiar.

Odsłonięcia tablicy dokonała m.in. Renata Kiedrowska – wdowa po Wojciechu Kiedrowskim. Poświęcenia tablicy dokonał ks. dr Ryszard Różycki.

Pomysłodawcą tego projektu był Jerzy Nacel - działacz kaszubski oraz przyjaciel Wojciecha Kiedrowskiego z lat szkolnych.

Do jej realizacji przyłączyły się zrzeszeniowe oddziały z Gdańska, Gdyni, Kartuz oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach wraz z Burmistrzem Kartuz.

Autorem projektu jest prof. Tomasz Sobisz – artysta-rzeźbiarz związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wzorem zabytkowych tablic epitafijnych, wykonana została z wapienia olandzkiego.

Od początku tej inicjatywy można ją było wesprzeć finansowo dokonując wpłaty na konto Oddziału Gdańskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Jerzy Nacel, przyjaciel Wojciecha Kiedrowskiego już od kilku lat podejmował działania w sprawie upamiętnienia kaszubskiego Wydawcy w postaci pamiątkowej tablicy. Dwie planowane lokalizacje nie doszły do skutku. Sprawa nabrała tempa gdy zwrócił się z prośbą do Barbary Kąkol i Mieczysława Gołuńskiego o wyrażenie zgody na umiejscowienie tablicy na budynku Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

Dziękujemy Wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się do tej ważnej inicjatywy.

Podczas uroczystości. Od lewej: ks. dr Ryszard Różycki, senator Kazimierz Kleina, wiceprezes ZKP Jerzy Nacel, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol,
prezes ZKP Gdańsk - Wojciech Konkel, prezes ZKP - Kartuzy Kazimierz Formela, Renata Kiedrowska - małżonka, prezes Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni - Andrzej busler,
prezes ZKP Jan Wyrowiński, Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Fot. Barbara Konkol

Podczas uroczystości. Od lewej: wiceprezes ZKP Jerzy Nacel, senator Kazimierz Kleina, prezes ZKP Jan Wyrowiński,dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol, Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, ks. dr Ryszard Różycki, prezes ZKP Gdańsk - Wojciech Konkel. Fot. Barbara Konkol

Podczas uroczystości. Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol. Fot. Barbara Konkol

Podczas odsłonięcia tablicy Wojciecha Kiedrowskiego. Od lewej: prezes ZKP Gdańsk - Wojciech Konkel, prezes ZKP Kartuzy - Kazimierz Formela,
wiceprezes ZKP Jerzy Nacel, Renata Kiedrowska - małżonka, Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, prezes ZKP Jan Wyrowiński,
dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol. Fot. Barbara Konkol

Podczas uroczystości. Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Fot. Barbara Konkol.

Podczas uroczystości. Prezes ZKP Jan Wyrowiński. Fot. Barbara Konkol.

Podczas uroczystości. Sławina Kosmulska. Fot. Barbara Konkol.

Poświęcenie tablicy pamiątkowej. Ks. dr Ryszard Różycki. Fot. Barbara Konkol.

Podczas uroczystości. Od lewej: prezes ZKP Gdańsk - Wojciech Konkol, wiceprezes ZKP Jerzy Nacel, Renata Kiedrowska - małżonka,
Prezes ZKP Jan Wyrowiński, senator Kazimierz Kleina, prof. Tomasz Sobisz, prezes Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni - Andrzej Busler. Fot. Barbara Konkol.

Podczas uroczystości. Od lewej: senator Kazimierz Kleina, Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński,
dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol. Fot. Barbara Konkol.

Podczas uroczystości. Od lewej: dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Barbara Kąkol, Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński,
Renata Kiedrowska - małżonka. Fot. Barbara Konkol.

senator Kazimierz Kleina, prezes ZKP Jan Wyrowiński. Fot. Barbara Konkol.