Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na promocję audiobooka Bajki kartuskie / Kartësczé bôjczi, która odbędzie się 15 grudnia 2020 r. o godz.16.00 na muzealnym  profilu fb online. Podczas promocji bajki przybliżą Państwu dziennikarki : Tatiana Slowi - Radio Gdańsk i Magdalena Kropidłowska – Studio Fiolet.

Kilka słów o projekcie:

Na początku grudnia 2020 roku ukazał się audiobook Bajki kartuskie / Kartësczé bôjczi przygotowany na podstawie utworów Teodory Kropidłowskiej, która związana była z Kartuzami. Digipack ukazał się dzięki pomocy finansowej Powiatu Kartuskiego. Wydawcą jest Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach. Do projektu zaproszono – Magdalenę Kropidłowską (Studio Fiolet), Tatianę Slowi (Radio Gdańsk) oraz dra   Dariusza Majkowskiego, który dokonał tłumaczenia bajek na język kaszubski. Projekt koordynowała Barbara Kąkol. Szatę graficzną zaprojektowała Małgorzata Bądkowska i Andrzej Busler.

Audiobook powstał na podstawie  twórczości Teodory Kropidłowskiej. Część jej literackiego dorobku przekazał do zbiorów Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach Pan Edmund Kamiński. Dzięki temu mogły one ujrzeć światło dzienne w postaci audiobooka w podwójnej wersji językowej – polsko-kaszubskiej. Na płycie zamieszczone zostało osiem bajek, dwie są innego autorstwa: Zuzanny Rabskiej i przeora Kartuzji Kaszubskiej Jerzego Schwengla. Walorem projektu jest głosowa interpretacja bajek przez Tatianę Slowi i Magdalenę Kropidłowską. W Bajkach kartuskich można odnaleźć wiele wyjaśnień dotyczących historii i przyrody Kartuz, a także okolic. Klucz do wyboru bajek był taki, że wybraliśmy te związane z Kartuzami i okolicami pomijając np. Łąg , Parchowo czy Gdańsk.

Warto także dodać, że Muzeum Kaszubskie ufundowało nowy nagrobek Teodorze Kropidłowskiej. Projekt wykonał dr Marcin Plichta. Było to możliwe dzięki pomocy finansowej firm: PB Górski i WOD KAN Grzenkowicz.

Płytę będzie można nabyć bezpłatnie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

Patronat honorowy objęli:

Starosta Kartuski i Burmistrz Kartuz