3 kwietnia w Gdyni odbyły się uroczystości związane z postacią niezwykle zasłużonego dla kultury kaszubskiej ‒ Franciszka Tredera (1903-1980). Rozpoczęły się one od spotkania na Cmentarzu Witomińskim. Spod głównej bramy w kierunku grobu Kaszubskiego Stolema, wyruszyły poczty sztandarowe ZKP – Zarządu Głównego, Kartuz i Gdyni. Wśród gości znalazł się Andrzej Treder – syn Franciszka oraz delegacja z Kartuz: burmistrz Kartuz – Mieczysław Grzegorz Gołuński, Kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi – Dariusz Las, dyrektor Muzeum Kaszubskiego Barbara Kąkol, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego Ryszard Mielewczyk oraz wiceprezes kartuskiego partu ZKP – Kazimierz Formela. Władze miasta Gdyni reprezentowali: radny Miasta Gdyni Zenon Roda oraz wieloletni wiceprezydent i wiceprzewodniczący Rady Miasta – Jerzy Miotke. Nad grobem Franciszka Tredera przemawiał inicjator uroczystości – prezes ZKP Gdynia – Andrzej Busler, który po powitaniu gości mówił o zasługach Kaszubskiego Stolema i jego największym dziele – Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, głos zabrał także burmistrz Kartuz. Uroczystość na cmentarzu zakończono złożeniem kwiatów, zapaleniem zniczy i odśpiewaniem hymnu kaszubskiego. Uczestnicy uroczystości odwiedzili także grób legendarnej prezydent Miasta Gdyni Franciszki Cegielskiej.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Kaszubskim Forum Kultury. Rozpoczął ją miły akcent – prezesi ZKP i KFK: Andrzej Busler, Jerzy Miotke i Danuta Krygier gratulowali obronienia doktoratu – prowadzącemu spotkanie – Dariuszowi Majkowskiemu. Następnie, goście spotkania obejrzeli film dokumentalny Pamiętnik Kaszubskiego Fausta w reż. Andrzeja Dudzińskiego odnoszący się w swej treści do postaci Franciszka Tredera. Po jego zakończeniu odbyła się ciekawa dyskusja z Andrzejem Trederem (synem), Barbarą Kąkol oraz reżyserem filmu Andrzejem Dudzińskim, prowadzona przez wspomnianego wcześniej dr. Dariusza Majkowskiego. Do dyskusji włączyło się wielu z przybyłych gości m.in. burmistrz Kartuz – Mieczysław Grzegorz Gołuński, dr Jan Mordawski, dr Romuald Bławat, Brunon Cirocki i Krzysztof Kowalkowski. Spotkanie zakończono otwarciem wystawy przygotowanej przez pracowników Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach o tytule  Franciszek Treder (1903‒1980) i jego dzieło życia – Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.