Dzisiaj mija 37 rocznica porozumień sierpniowych sygnowanych przez Lecha Wałęsę w sali BHP Stoczni Gdańskiej, Porozumienia pozwoliły na powstanie NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.
Uczestnikiem prac nad porozumieniami sierpniowymi był Tadeusz Fiszbach (ur.1935r.)- polityk, ambasador kraju i nauczyciel akademicki, który wychował się w Kartuzach, w willi należącej wcześniej do Aleksandra Majkowskiego.
Był I Sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego w Gdańsku oraz uczestnikiem prac nad porozumieniami sierpniowymi z 1980r. Po sprzeciwieniu się wprowadzenia stanu wojennego w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej władza odsunęła go od wyższych stanowisk i ustanowiła radcą ambasady w Helsinkach. Co ciekawe, Lech Wałęsa zaproponował politykowi ubieganie się o prezydenturę, w opozycji do Wojciecha Jaruzelskiego, jednak ten nie wyraził zgody. Fiszbach z racji swojego pochodzenia wielokrotnie przebywał w Kartuzach. Muzeum odwiedził m.in. w 1991r., kiedy to sprawował urząd Wicemarszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.Podpisanie porozumień w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym i powstanie NSZZ „Solidarność” stało się jednocześnie początkiem przemian, które zakończyły się w 1989 r. po wygranych przez opozycję wyborach: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

Wczoraj Muzeum otrzymało plakaty, afisze solidarnościowe i inne dokumenty od Pana Ryszarda Mielewczyka z Brodnicy Górnej, za które serdecznie dziękujemy.