11 lutego w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wykład kapitana Mariana Hirsza na temat 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Józefa Piłsudskiego. Pan Marian przybliżył uczniom klasy VI a, sylwetki osób związanych z Kartuzami. Jedną z nich był major Leon Kowalski twórca 66 Pułku Kaszubskiego Pułku Piechoty, późniejszy starosta kartuski. 

Drugą omawianą postacią był kapitan Jan Wandtke, kawaler Orderu Virtuti Militari.

W 1919 roku zgłosił się jako ochotnik do Wojska Polskiego. W latach 1919 do 1931 pełnił 

służbę wojskową, awansując do stopnia kapitana. W 1920 roku brał udział w wojnie polsko- 

bolszewickiej jako dowódca pułkowych taborów w 66 Kaszubskim Pułku Piechoty. Za 

bohaterstwo w czasie działań bojowych został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu działań wojennych trafił do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kościerzynie, a następnie został skierowany do powiatu kartuskiego, gdzie prowadził przysposobienie obronno- wojskowe.

Ze względu na pracę Jan Wandtke zamieszkał w Kartuzach. 

Jan Wandtke podczas pobytu w Kartuzach angażował się w działalność społeczną. Dzięki jego 

staraniom dnia 14 sierpnia 1927 roku odbyło się uroczyste poświęcenia pomnika Matki Bożej 

Królowej Korony Polskiej w Kartuzach. 

Pan Marian opowiadał nam, że w Kaszubskim Pułku mogli służyć tylko kawalerowie. Ponadto była to elitarna jednostka wojskowa, w której szkolili się żołnierze z innych formacji . Wysokie morale wojskowe, bitewność i odwaga żołnierzy przyczyniła się do zwycięstwa marszałka Pilsudskiego w wojnie polsko-bolszewickiej. 

Dzięki Panu Marianowi dowiedzieliśmy się, że 66 Kaszubski Pułk Piechoty im. Józefa Piłsudskiego w 1920 roku stacjonował w Kartuzach (560 żołnierzy).

 

 

 

Wykład historyczny Mariana Hirsz na temat 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kaszubi walczyli w wojnie polsko -bolszewickiej, rozgramiając 216 Pułk im. Lenina. Z samego miasta Kartuzy zginęli;* szer. Teodor Klonowski, służył w 61 pułku piechoty ( wojska wielkopolskie), zmarł z ran 16.X.1920 roku w szpitalu polowym nr 701.

* szer. Jan Sternicki N/N jednostka wojskowa jak i data i miejsce śmierci nieznane

* szer. Leon Wróbel 64 pułk piechoty ( grudziądzki) zmarł 13.08.1920 roku, pociąg sanitarny nr 9