26 kwietnia w Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera w Kartuzach nastąpi oficjalne otwarcie Kuźni Bazylego.
18 maja 2011 r. w Noc Muzeów zrodził się zamysł utworzenia kuźni w Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera w Kartuzach. Pomysł powstał dzięki wielkiej ofiarności Andrzeja Dąbrowskiego, który przekazał Muzeum Kaszubskiemu narzędzia i urządzenia kowalskie po swoim dziadku Bazylim Dąbrowskim z Borku.
Dzięki zaangażowaniu pana Andrzeja powstała pracownia kowala w budynku gospodarczym Muzeum. Kuźnia została wyposażona w miech kowalski, tokarki, szlifierki, szczypce kowalskie, młotki, itp. przedmioty.
Kuźnia zostanie udostępniona dla gości muzeum już od 1 maja 2013 r. w ramach zwiedzania ekspozycji stałej. Bazyli Dąbrowski stworzył kuźnię w latach ‘20 XX wieku w Borku w gminie Sulęczyno. Kuźnia istniała w tym miejscu do 1968 r. do samej śmierci kowala. Bazyli Dąbrowski w latach 1904-1907 uczył się zawodu kowala w kuźni Martina Wirkusa w Jamnie k. Bytowa. Po jego śmierci narzędzia i urządzenia kowalskie przejął wnuk Andrzej, który przeprowadził renowację i przekazał je Muzeum chcąc uchronić od zapomnienia i dla potomnych.