Za nami kolejny Festiwal Nalewki Kaszubskiej wraz z etno - prezentacjami, które odbyły się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

W ramach tego wydarzenia 13 lipca wszyscy chętni mieli możliwość zaprezentowania swoich nalewek wykonywanych zgodnie z kaszubską tradycją i wziąć udział w konkursie na najlepszą z nich. W tym roku konkurs odbył się w dwóch kategoriach: najwykwintniejsza nalewka i najładniej zaprezentowana. Stąd jury przyznawało odrębne nagrody, biorąc pod uwagę sposób zaprezentowania trunku, jego klarowność, zapach i smak.

Na Festiwal przybyło wielu znamienitych gości w tym radni Sejmiku Województwa Pomorskiego Pani Danuta Rek i Pan Piotr Karczewski, Burmistrz Kartuz Pan Mieczysław Grzegorz Gołuński, radni Powiatu Kartuskiego Panowie Andrzej Bystroń, Andrzej Leyk, prezes gdyńskiego oddziału ZKP Andrzej Busler wraz z małżonką, a także prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Pani Alicja Serkowska.

Nalewki oceniało jury w składzie Czesław Maszczyk, mistrz nalewkarski, wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów nalewek, Bolesława Ciachowska i Edyta Słomczyńska. Ich największe uznanie czyli Grand Prix zdobyła nalewka ziołowa Doroty Wolskiej.

I miejsce – Ewa Kreft za nalewkę pomarańczową

II miejsce – Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka

III miejsce – Wojciech Myślisz za nalewkę owocową

Wyróżnienia: Janina Sikora za nalewkę z pestek jabłek, Marzena Korzeniewska za nalewkę z pestek dyni

Najlepsze opakowanie i prezentacja nalewki:

Grand Prix – Janina Sikora za nalewkę Pestkówkę

I miejsce – Ewa Kreft z nalewkę pomarańczową

II miejsce – Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka

III miejsce – Teresa Pytka za nalewkę „Słodka Aroniówka”

Wyróżnienia: Elżbieta Zielińska za likier jajeczny

W trakcie festiwalu można było degustować wszystkie nalewki, które wzięły udział w konkursie a także tradycyjnie, pozakonkursową kartuzjankę sprezentowaną przez Dariusza Wolskiego.

Na festiwalu przygotowano również inne atrakcje. W ogrodzie muzeum swoje stoiska prezentowali twórcy ludowi, tacy jak Jan i Mirosława Kazana, Teresa Pytka, Irena Brzeska, Zbigniew Wolak oraz członkinie Gospodyń Kół Wiejskich, które przygotowały na tą okazję liczne wyroby: ciasta, miody, lecznicze nalewki i wiele innych. Dla najmłodszych i nie tylko, przygotowano wiele zajęć, zabaw i warsztatów. Uczestnicy festiwalu z Bożeną Kupper- Krzyżanowską malowali wzory kaszubskie na ozdobnych butelkach, z artystką Anną Skuczyńską filcowali na mokro, zaś Kamilą Szelągowicz, szczególnie seniorzy, projektowali woreczki na zioła. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia z Jolantą Wolską-Mielewczyk, pod której okiem można było spróbować swoich sił na kole garncarskim.

Muzycznie czas umilał gościom Mateusz Pawelczyk i Kapela Kazika. Serdecznie wszystkim dziękujemy, wystawcom, wykonawcom, twórcom, animatorom, artystom i sponsorom.