• Muzeum Kaszubskie
    Muzeum Kaszubskie

    Historia Muzeum Kaszubskiego związana jest z osobą jego twórcy i pierwszego kustosza Franciszka Tredera oraz jego pasją kolekcjonerską i naukowo-badawczą. Ten wielce zasłużony Syn Ziemi Kaszubskiej już od młodych lat brał udział w życiu społecznym i kulturalnym Regionu.

  • Z Gazety Kartuskiej
    Z Gazety Kartuskiej

    "...Niechże więc powiększa się grono osób, owianych duchem ratującym skarby ginących form kultury ludowej, a zarazem duchem twórczym, budzącym w dzisiejszych warunkach stokroć korzystniejszych nowe zdobycze kultury rodzimej, mające ukwiecić i upiększyć naszą szarą, codzienną walkę o byt."

 

Aktualności

 

Ekspozycja

 

Godziny otwarcia

 

Cennik

Relacja z promocji Kartuskich Zeszytów Muzealnych

 

8 sierpnia, w Muzeum Kaszubskim odbyła się promocja Kartuskich Zeszytów Muzealnych - wydawnictwa wznowionego po latach. Na spotkanie z autorami trzeciego numeru, Bartoszem Gondkiem, Barbarą Kąkol, Marianem Jelińskim i Krzysztofem Kowalkowskim przybyło mnóstwo mieszkańców. Byli także Marek Adamkowicz kierownik oddziału Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, dr Tomasz Rembalski, prof. Marian Szarmach.

 

Partnerem wydarzenia był kartuski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 

W pierwszej kolejności głos oddano recenzentowi zeszytów - dr. Tomaszowi Rembalskiemu. Zaapelował do obecnych, by spisywali swoje wspomnienia, szczególnie o okresie PRL, który nie był „różowy”, ale ważny z punktu widzenia historyka. Jest to ważne żeby następne pokolenia miały autentyczny materiał badawczy.

 

Spotkanie prowadził Barotsz Gondek, który przedstawił zawartość rocznika muzeum. Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego, zajęła się tematyką Kaszubów w Katyniu. Zawarła w publikacji około 40 krótkich biogramów tych, których dokumenty udało się odszukać. Na spotkaniu obecny był prof. Marian Szarmach, syn zamordowanego dyrektora szkoły podstawowej w Dzierzążnie, który przekazał muzeum rodzinne dokumenty.

 

Marian Jeliński z Żukowa przygotował tekst o germanizacji nazw miejscowości w gminie Sierakowice, zaś Krzysztof Kowalkowski wspomniał księdza Edmunda Jana Kowalkowskiego, urodzonego w Goręczynie, dekoratora kościołów w Kartuzach i Sianowie.

 

Bartosz Gondek przypomniał postać generała Ślaskiego, uczestnika walk przeciwko bolszewikom, który spoczywa na cmentarzu parafialnym w Żukowie. 

 

Kartuskie Zeszyty Muzealne to kontynuacja Kaszubskich Zeszytów Muzealnych, które ukazywały się w latach 1993 - 2010. Wznowiono je w 2016 roku już pod nazwą Kartuskie Zeszyty Muzealne. Pierwszy rocznik poświęcony był Muzeum Kaszubskiemu i jego twórcy, Franciszkowi Trederowi. W drugim roczniku zawarto materiały o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

 

Spotkanie w muzeum rozpoczął energetyczny występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby, który zresztą wszystkich zachwycił.

 

Kartuskie Zeszyty Muzealne można nabyć w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.

 

Aktualności

10 luty 2020
  W sobotę, 8 lutego w Kartuzach odbyły się powiatowo-gminne obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza w granice Rzeczpospolitej. Z tej okazji w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach została otwarta okoliczności...

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
Copyright © 2012

Projekt i wykonanie: Projekt i realizacja: StudioArt.biz