Relacja z „Czësto nowé kaszëbsczé spiéwë swiatowé”

W sobotę 14 grudnia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się koncert „Czësto nowé kaszëbsczé spiéwë swiatowé” w wykonaniu Kaszubskiego Duo Artystycznego „We Dwa Kònie”. Kaszubskie Duo tworzą absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej: Tomasz Fopke - baryton i Ryszard Borysionek - akordeon. Specjalizują się w wykonywaniu utworów w języku kaszubskim. Wiele z nich jest autorstwa Tomasza Fopke a wszystkie aranżacje należą do Ryszarda Borysionka.

Na koncert przybyło wiele osób w tym burmistrz Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński. Dyrektor muzeum, Barbara Kąkol przybliżyła zebranym sylwetki artystów występujących tego wieczoru.

Podczas koncertu w Muzeum Kaszubskim posłuchać można było zarówno piosenek, które powstały z myślą o Duo, jak też wersje kaszubskie znanych utworów francuskich, rosyjskich, z repertuaru ABB-y i Mieczysława Fogga. Wspólnie z publicznością wykonana została „Kòlãda” ze słowami ks. Bernarda Sychty. Było humorystycznie, wzruszająco i świątecznie. Po koncercie był też czas na rozmowę z samymi artystami. Chętni mogli również nabyć płyty z repertuarem kabaretowym „We Dwa Kònie” oraz z kolędami po kaszubsku.

18 wrzesień 2020
 17 września  w kartuskim Muzeum odbył się wernisaż wystawy malarskiej „Mistyk na Kaszubach”. Ekspozycję tworzy dwadzieścia osiem obrazów autorstwa Wiesława Grzecha.     W uroczystości otwarcia ucze...