Izba kaszubska (piętro, sala III)

Wyposażenie tej sali odzwierciedla wyposażenie tradycyjnej izby kaszubskiej sprzed wieku. Sprzęt tu zgromadzony to przede wszystkim meble ludowe codziennego użytku. Charakterystyczną cechą tego sprzętu jest ich funkcjonalność. Większość łóżek tu zgromadzonych mogła być rozsuwana w zależności od sytuacji i potrzeb (np. w nocy). Gdy przybył nieoczekiwany gość i zaistniała potrzeba przenocowania wykorzystywano do tego celu komodę. Najciekawsze z reprezentowanych mebli to łóżko dla młodzieży, które w miarę potrzeby rozsuwano. Rosło ono wraz z dzieckiem.

W izbie reprezentujemy również kosze plecione z korzeni sosnowych wykonane przez kobiety zimowymi wieczorami.

Szczególną uwagę dzieci zwraca pyzder – dyscyplina, która wisiała pod ręką na łóżku rodziców (łóżko to posiadało specjalne firanki po to, aby rodziców muchy nie pogryzły) i służyła do karania nieposłusznych dzieci. Rodziny kaszubskie były bardzo liczne a zamieszkiwały często tylko jedną izbę.

24 marzec 2019
V KONKURSU WIEDZY O FRANCISZKU TREDERZE – PATRONIEMUZEUM KASZUBSKIEGO W KARTUZACH pod patronatem Burmistrza Kartuz   Regulamin oraz karta zgłoszeniowa do konkursu (format .doc)
24 marzec 2019
  14 marca b.r., w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie zatytułowane Jan Trepczyk poeta, pieśniarz, nauczyciel.   Podczas spotkania otwarta została wystawa o życiu i twórczości Jana ...