Posag panny młodej (piętro, sala II)

W sali wyeksponowane zostały przedmioty wchodzące w skład posagu panny młodej. Na kaszubach bowiem tradycją było, że dziewczyna wychodząca za mąż otrzymywała od rodziców posag. W nim było kilka skrzyń wianowych z pościelą, bielizną, sprzęt codziennego użytku, w tym bębenek do palenia kawy, ijanki do prania, tarka, wagi, maselnice.

Często w mereszkę pościeli wszywano gałązkę mirtu z wianka ślubnego, gdyż zgodnie z tutejszymi obyczajami, panna mieć mogła bezbolesne porody.

W skrzyniach wianowych znajdowały się również sekretne skrzynki (skrytki) z kosztownościami.

W dzień przeprowadzenia się młodej małżonki do domu męża państwo młodzi przejeżdżali na nowe gospodarstwo. Zasadą było, że panna młoda powinna zamieszkać na gospodarstwie męża wnosząc mu swój posag.

24 marzec 2019
V KONKURSU WIEDZY O FRANCISZKU TREDERZE – PATRONIEMUZEUM KASZUBSKIEGO W KARTUZACH pod patronatem Burmistrza Kartuz   Regulamin oraz karta zgłoszeniowa do konkursu (format .doc)
24 marzec 2019
  14 marca b.r., w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie zatytułowane Jan Trepczyk poeta, pieśniarz, nauczyciel.   Podczas spotkania otwarta została wystawa o życiu i twórczości Jana ...