Rolnictwo (parter, sala I)

W sali tej przedstawiamy podstawowe narzędzia związane z uprawą roli. Są to zatem radła ramowate, pługi dwurękojeściowe, walec pierścieniowy, brona beleczkowa, kultywatory, z których jeden z prezentowanych na wystawie wykonany został z okorowanego korzenaia a następnie opatrzony trzema żelaznymi gwoździami.

Do mechanicznej uprawy roli, jaka miała miejsce na Kaszubach, stosowano szereg narzędzi pomocniczych. Na wystawie prezentujemy dwa jarzma (uprząż podwójna do zaprzęgów z krów i wołów) oraz kleki (uprząż do zaprzęgów pojedynczych). Ciekawostką jest natomiast fakt, że na Kaszubach stosunkowo późno stosowano zaprzęgi konne. Podyktowane to buło m. in. Faktem, że konie nie sprawdzały się w tutejszych warunkach. Konie należą do zwierząt ciężkich, zaś tereny Kaszub, to torfowiska, gleby miekkie, podmokłe. Zastosowanie więc konia w pracach polowych powodowało jego grzęznięcie w miękkim gruncie. W sposób skuteczny i zasadniczy tym utrudnieniom zapobiegały tzw. ''buty końskie”” zakładane przed rozpoczęciem prac polowych na kopyta zwierzęcia. Na wystawie prezentujemy takie unikatowe egzemplarze.

17 lipiec 2019
 Za nami kolejny Festiwal Nalewki Kaszubskiej wraz z etno - prezentacjami, które odbyły się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.       W ramach tego wydarzenia 13 lipca wszyscy chętni mieli możliwość ...