Za nami kolejny Festiwal Nalewki Kaszubskiej wraz z etno - prezentacjami, które odbyły się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. W ramach tego wydarzenia 14 lipca wszyscy chętni mieli możliwość zaprezentowania swoich nalewek wykonywanych zgodnie z kaszubską tradycją i wziąć udział w konkursie na najlepszą z nich. Do rywalizacji stanęło 38 nalewek, które jury oceniało biorąc pod uwagę sposób zaprezentowania trunku, jego klarowność, zapach i smak. Wybór spośród tak wielu wspaniale przygotowanych propozycji nie należał do najprostszych, jednak największe uznanie zdobyła nalewka z czeremchy Pani Eweliny Pobłockiej, którą doceniono za nieskazitelną klarowność, piękną prezentację oraz nietuzinkowy smak. Tuż za nią uplasowała się głęboka w smaku nalewka imbirowa Pana Wojciecha Myślisza z Żelistrzewa. Trzecim miejscem wyróżniono Panią Ewę Kreft za nalewkę z mniszka lekarskiego, który ma właściwości lecznicze. Po ogłoszeniu wyników każdy gość mógł skosztować nalewek biorących udział w konkursie i zagłosować na nalewkę publiczności. Głosami degustujących nagrodę otrzymała nalewka „na dobry humor” Pana Andrzeja Deyka. Należy nadmienić, że każdy z uczestników konkursu otrzymał w prezencie książkę kucharską, ufundowaną przez Instytut Kultury Miejskiej w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów.

 

Na festiwalu przygotowano również inne atrakcje. Na podwórzu muzeum swoje stoiska prezentowali twórcy ludowi, tacy jak Jan i Mirosława Kazana, Teresa Pytka, Irena Brzeska, Zbigniew Stankowski oraz członkinie Gospodyń Kół Wiejskich, które przygotowały na tą okazję liczne wyroby: ciasta, miody, lecznicze nalewki i wiele innych. Dla najmłodszych i nie tylko, przygotowano wiele zajęć, zabaw i warsztatów. Dzieci z Bożeną Kupper- Krzyżanowską malowały wzory kaszubskie na ozdobnych butelkach, z artystką Anną Skuczyńską filcowały na mokro, z Kamilą Szelągowicz malowały torby tekstylne, zaś z Jolantą Wolską-Mielewczyk toczyły na kole garncarskim.

 

Zbigniew Stankowski z korzenia sosny wyplatał uczestnikom Festiwalu koszyki, Elwira Formella częstowała tortem a Pomorska Drużyna Wilce święciła ogromne zainteresowanie ze względu na wyrób podpłomyków, pasów, biżuterii, wyrobów z rogu itp. Ponadto zaprezentowała uzbrojenie i walki Słowian.

 

Dużym uznaniem cieszyły się spektakle Ireny Brzeskiej, „Damroka” i „Kania – drewniany ptak” dofinansowane przez Województwo Pomorskie.

 

Dla koneserów muzyki zaśpiewała pięknie, klimatycznie Anna Brzeska laureatka kaszubskiego idola.

 

Serdecznie wszystkim dziękujemy, wystawcom, wykonawcom, twórcom, animatorom, artystom i sponsorom.