Wczoraj (25 października) w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach miała miejsce uroczysta inauguracja budynku muzealnego tzw. gospodarczego. Odbył się tam także wernisaż wystawy "Wiatr od Morza", inspirowanej powieścią Stefana Żeromskiego.

Do projektu, nad którym patronat honorowy objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, zostali zaproszeni pomorscy artyści – zarówno uznani, jak i młodzi twórcy, którzy dopiero rozpoczynający swoją malarską karierę: Janusz Akermann, Kiejstut Bereźnicki, Beata Ewa Białecka, Józef Czerniawski, Henryk Cześnik, Zbigniew Gorlak, Kazimierz Kalkowski, Jacek Kornacki, Marek Model, Anna Orbaczewska-Niedzielska, Anna Reinert-Faleńczyk, Joanna Rusinek, Ewa Skaper, Maciej Świeszewski, Andrzej Umiastowski, Mariusz Waras, Sławomir Witkowski, Krzysztof Wróblewski, Anna Wypych-Klimkowska, Marcin Zawicki. Spotkanie uświetniły skrzypaczki, uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku - Antonina Łukaszczyk i Michalina Stolc.

Obraz Jacka Kornackiego Fryderyk II na Pomorzu z cyklu "Biblioteka" Zbiory - Znaki - Symbole - Systemy(16 modułów) powstał na podstawie opowiadania Żeromskiego, które znakomicie zaprezentował wieloletni aktor Teatru Miejskiego w Gdyni - Zbigniew Jankowski.

- Wystawa związana jest z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i pięknie koresponduje z obchodzoną w przyszłym roku rocznicą powrotu Pomorza do Polski - podkreślała Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego. - To pięknie współgra z otwarciem nowej części wystawienniczej. Niepodległość nie tylko wykuwała się na polu walki, ale przyczynili się do niej także ludzie kultury.

Na wernisażu Wiatr od morza były także miłe niespodzianki. Anna Prill przekazała przepiękne rękodzieło - złotnicę kaszubską

Wystawę poprzedziło uroczyste otwarcie nowej przestrzeni wystawienniczej, którą poświęcił ks. dr Ryszard Różycki.

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach zrealizowało inwestycję pn. Zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego na cele ekspozycji. Otoczenie placówki zyskało także kanalizację deszczową.

W związku z planowanym przeznaczeniem pomieszczeń poddasza na cele sal ekspozycyjnych, wykonane zostały następujące prace: budowa schodów drewnianych, zakup windy dla osób niepełnosprawnych, budowa WC przystosowanego dla osób niepełnosprawnych, wymiana okien i drzwi, zamontowanie wywiewek wentylacyjnych, zainstalowanie nowej sieci CO, wymiana instalacji elektrycznej, wymiana posadzki na parterze (gres), na poddaszu (podłoga drewniana z desek 32 mm) oraz w sanitariacie (gres).

Ponadto wykonano izolację termiczną ścian szczytowych od wewnątrz, jak również izolację termiczną poddasza poprzez wykonanie warstw (od strony zewnętrznej): dachówki ceramicznej, folii dachowej paroprzepuszczalnej, desek, pustki powietrznej, wełny mineralnej, folii paroszczelnej, płyty gips-karton.

Oprócz tego przeprowadzono wzmocnienie stropu pomiędzy parterem a poddaszem, w elewacji budynku zmieniono okna i drzwi, zamontowano dodatkowe okna dachowe (po dwa w każdej połaci dachu), wymieniono dachówkę ceramiczną na nową (identyczną), rozebrano stary komin i wybudowano nowy spalinowy z przesunięciem w kierunku okapu dachu, zamontowano też podnośnik osobowy przeznaczony dla osób niepełnosprawnych.

W budynku pojawiła się nowa drewniana klatka schodowa. W części poddasza zaadaptowano pomieszczenie na WC dostosowane dla osób niepełnosprawnych. W tym celu pozostawiono przestrzeń o średnicy 150 cm jako wolną od zagospodarowania, umożliwiającą poruszanie się wózkiem. Przeprowadzono montaż systemu antywłamaniowego.

Etap I inwestycji pochłonął kwotę 246 tys. zł. Przeprowadzenie etapu II kosztowało nieco ponad 339 tys. zł (dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w wysokości 43 tys. zł).

Kanalizacja deszczowa powstała dzięki Starostwu Powiatowemu w Kartuzach.

W Muzeum w Kartuzach będzie można podziwiać wspaniałe prace malarskie znanych i uznanych artystów do 26 listopada. Zapraszamy!

{gallery}2019/10/inauguracja{/gallery}

fot. Ryszard Mielewczyk