Dzisiaj (27 kwietnia) w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż prac Anny Prill zatytułowany Historia jednej torebki.

Partnerami wydarzenia było: Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdańsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Pruszczu Gdańskim.

Wśród gości znalazł się Jerzy Kulka zastępca burmistrza Pruszcza Gdańskiego, Zbigniew Jankowski, Joanna Balcer (Politechnika Gdańska), Marian Jeliński, Tadeusz Moryń, Ryszard Mielewczyk, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego, przyjaciele artystki i wielu innych.

Historia jednej torebki prezentuje elegancką kopertówkę z haftem wyszytym szychem złotogłowia kaszubskiego. Torebka została zaprojektowana i wykonana własnoręcznie przez pruszczańską artystkę Annę Prill. Czarna kopertówka została podarowana księżnej Kate podczas wizyty w 2017 r., którą brytyjska para książęca odbywała na Pomorzu. Torebkę ozdobioną haftem kaszubskim oraz tabakierę wręczył angielskiej parze książęcej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk  – 18 lipca 2017 r.

Na wystawie oprócz eleganckiej kopertówki zaprezentowane zostały także inne prace artystki, która inspiracje czerpie w dawnej sztuce haftowania srebrną i złotą nicią. Jak powiedziała: pragnie, aby haft kaszubski znalazł zastosowanie w sztuce użytkowej. Pani Ania zachwyciła także swoim niespotykanym tatuażem wykonanym na nadgarstku a prezentującym wzór kaszubski.

Spotkanie prowadził Bartosz Gondek, znany dziennikarz historyczny, pomysłodawca wystawy.

Wernisaż umiliła swym pięknym występem muzycznym Paulina Milczanowska.

Na zakończenie spotkania Pani Anna Prill przekazała do zbiorów kartuskiego muzeum pasek – stanka, haftowany szychem.

--

Anna Prill, malarka, hafciarka, mieszkanka Pruszcza Gdańskiego przygodę z haftem szychem rozpoczęła kilka lat temu zapisując się na roczny kurs haftu kaszubskiego „Od podstaw do mistrza”, organizowany przez Klub Hafciarski przy Oddziale Gdańskim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zajęcia obejmowały naukę techniki, kompozycji i kolorystyki haftu szkół żukowskiej, wdzydzkiej, wejherowskiej, puckiej oraz złotogłowia kaszubskiego - złotnicy. Wspaniałe w twórczości Anny Prill jest to, że potrafi świetnie połączyć tradycję z nowymi trendami, dzięki czemu jej sztuka zaistniała w przestrzeni publicznej. Dodatkowym atutem projektów Anny Prill są odniesienia do tradycji kaszubskiej.