Karthäuser Zeitung Orędownik Powiatu Kartuskiego był gazetą wydawaną w 1920 r. przez Otto Ehlersa.

Gazeta ukazywała się w języku polskim oraz niemieckim.

Zasięg gazety obejmował powiat kartuski. Karthäuser Zeitung był kontynuacją Kreis-Blatt für den Carthauser Kreis, który został powołany podczas posiedzenia sejmiku powiatowego w 1838 r.

Była to pierwsza gazeta powiatowa, którą założyl starosta kartuski Kleist.

W 1874 r. redakcja, druk i nakład przeszedł w ręcę prywatne. W 1886 r. drukarnię od H. von Czerwińskiego kupil Otto Ehlers. Ehlers wydawał gazetę do swojej śmierci tj. do - 8 stycznia 1920 r. Zmienił tytuł gazety na Karthäuser Kreisblatt. Zmodernizował też swoją drukarnię, budynek mieszczący się przy ulicy Dworcowej 2 w Kartuzach rozbudował o dodatkowe piętro i wyposażył w nową prasę drukarską.

Karthäuser Kreisblatt zachował ciągłość roczników i numerów swego poprzednika, ale ukazywał się nie dwa, lecz trzy razy tygodniowo i jeszcze w 1920 r. drukowano napis: Druck und Verlag: Otto Ehlers, Kartuzy, Verantwortlicher Schriftleiter: Robert Richter, Kartuzy.

Po przejęciu przez wojsko polskie powiatu kartuskiego - w dniu 8 lutego 1920 r. - pismo ukazywało się nadal, uległo jedynie pewnym modyfikacjom.

Od numeru 33 z marca 1920 r. nosiło podwójny tytuł niemiecki : Karhäuser Kreisblatt i polski: Orędownik Powiatu Kartuskiego.

Po śmierci Ehlersa figurował on nadal jako wydawca i redaktor pisma. Wdowa po nim prowadziła drukarnię przy pomocy następujących administratorów: Niemetza, Hansa Müllera - syna miejscowego pastora i Johannsena swego zięcia. Nieco później drukarnię tą nabyła spółka z Gdańska przekształcając ją w Aktiengeselschaft. Wkrótce potem Karthäuser Kreisblatt zmienił nazwę na Karthäuser Zeitung.

Karthäuser Zeitung zachował ciągłośc roczników i kolejność numerów swojego poprzednika.

Karthäuser Zeitumg nie była obszerna, jej objętość wynosiła 4-5 stron. Głównie publikowano zarządzenia i ogłoszenia władz administracyjnych. Większość tekstów zamieszczono w języku niemieckim. Tak było do 1922 r. do pojawienia się Gazety Kartuskiej. Pod koniec 1922 r. gazeta praktycznie chyliła się ku upadkowi. Dla ratowania pisma stała się mutacją tczewskiego dziennika Dirschauer Zeitung.

Karthäuser Zeitung upadł w 1923 r. W tym czasie jako właściciel figurował Joannsen, wydawcą zas była spółka "helios".

Winieta gazety z 1920 r. prezentuje most na rzece Raduni.

Cenną kolekcję kilku numerów Karthäuser Zeitung przekazała do zbiorów Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach – Pani Renata Kiedrowska. Serdecznie dziękujemy za ten dar.