W czwartek 22 lutego o godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach odbyło się spotkanie autorskie z dr. n. hum. Romualdem Tadeuszem Bławatem, autorem książki "Stolem z morza i Kaszub. Życie i twórczość Mariana Mokwy (1889-1987)".


Spotkaniu towarzyszyła wystawa kilku prac artysty, użyczonych przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.


Publikacja o Marianie Mokwie – wybitnym maryniście jest rozprawą doktorską Romualda Bławata, uzupełnioną o nowe fakty i ciekawostki z życia artysty. Romuald Tadeusz Bławat jest doktorem nauk humanistycznych, stypendystą Centro Incontri e Studi Europei w Rzymie, a także współautorem i realizatorem międzynarodowych projektów finansowanych przez Unię Europejską.
Autor publikacji przybliżył gościom Muzeum postać Mariana Mokwy, wskazując jego działalność malarską, społeczną oraz patriotyczną. Jako ciekawostkę podał fakt sponsorowania przez malarza wyjazdu Antoniego Abrahama na konferencję w Wersalu. Ponadto opowiedział co stało się z pracami Mokwy po zdobyciu przez Niemców Gdyni. Wszystkie prace M. Mokwy, przedstawiające klęski niemieckich wojsk i sławiące polskiego żołnierza, z Galerii Morskiej zostały przez nich spalone. Ocalały jedynie prace tematycznie obojętne. Po wojnie Marian Mokwa stworzył apoteozę morskiej historii Polski.


W spotkaniu wzięli udział: Marcin Plichta, Dyrektor Galerii Refektarz, Mirosława Kazana, Przewodnicząca Rady Muzeum, dr Elżbieta Bugajna, poetka kaszubska, mieszkańcy Kartuz, młodzież z Zespołu Szkół w Kiełpinie, członkowie Kręgu Arasmusa, członkowie Towarzystwa Miłośników Kartuz i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego.

Autor, Romuald Bławat miał okazję podpisywać swoją książkę, nie brakowało
chętnych do pozyskania autografu lub dedykacji.

 

Marian Mokwa (ur. 9 kwietnia 1889 w Malarach, zm. 15 czerwca 1987 w Sopocie) – malarz, podróżnik i działacz społeczny. Urodził się w Malarach, miejscowości leżącej obecnie w granicach Borska (gmina Karsin, pow. kościerski).
W roku 1906 wstąpił na Akademię Sztuk Pięknych w Norymberdze, następnie po jednym semestrze przeniósł się do akademii monachijskiej, a po roku do Berlina, gdzie w latach 1908-1909 uczęszczał do pracowni W. Schtivera i A.Vogla.W tym okresie malował głównie akwarele. Należy do najpopularniejszych artystów na Wybrzeżu. Tworzył przez ponad 80 lat. Jego nazwisko kojarzy się nieodzownie z marynistyką, choć w jego dorobku znalazły się pejzaże orientalne, kaszubskie i tatrzańskie, weduty (widoki), kwiaty, portrety i batalistyka.