Już po raz szósty w Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera w Kartuzach odbyła się Kartuska Noc Muzeów. W tym roku muzeum odwiedziła rekordowa liczba gości. Muzeum udostępniło bezpłatnie, wejście na wystawy stałe i czasowe od godz. 19.00 do 1.00 w nocy. Dodatkowo dyrektor wraz z pracownikami muzeum zapewnili moc atrakcji. Dla zwiedzających przygotowana została prezentacja sprzętu i uzbrojenia wojska polskiego, replika polskiego pojazdu pancernego Ursus wz 34 oraz samochodu rozpoznawczego BA-64. Ponadto rekonstruktorzy ubrani w mundury polskie, prezentowali broń. Dla dzieci niebywałą gratką było założenie hełmofonu i możliwość wejścia do czołgów: niemieckiej Pantery i radzieckiego T-34. Emocjonujące były pokazy tańca z ogniem, które były czterokrotnie prezentowane dla gości muzeum. Efekt nocą był piorunujący. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Panie ze stowarzyszenia prząśniczki, prezentowały metody przędzenia wełny na kołowrotku i wrzecionie. Twórczyni ludowa malowała z dziećmi figurki gliniane i piękne, kaszubskie wzory na dziecięcych buźkach. Zwiedzający oprócz ekspozycji stałej, mogli podziwiać wystawę Pamięci żołnierzy wyklętych. Do nocnego zwiedzania przygrywała Kapela Kazimierza i znany kaszubski konferansjer Edmund Lewańczyk.

{gallery}2014NocMuzeow{/gallery}

Serdecznie dziękujemy Pani Mirosławie Lehman, Panu Tadeuszowi Kobieli, Marianowi Koteckiemu, Bogdanowi Górskiemu, Cezaremu Szostakowi, Wacławowi Langa oraz Edmundowi Lewańczykowi za pomoc przy organizacji VI Kartuskiej Nocy Muzeów.

Dziękujemy gościom za tak liczne przybycie, liczymy na Was w przyszłym roku!