Wystawa została zorganizowana we współpracy z gdańskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej.  1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który jest poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął w 2010 r. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński.

Wystawa prezentuje 21 paneli przedstawiających dzieje 5 Wileńskiej Brygady AK na Wileńszczyźnie, która działała na Pomorzu w latach 1945-1946 oraz kserokopie dokumentów z Centralnego Archiwum Wojskowego.

Wystawa ma na celu upamiętnienie żołnierzy walczących w konspiracji niepodległościowej i antykomunistycznej na Pomorzu Gdańskim.

Na Pomorzu działało ponad 70 organizacji niepodległościowych działających w latach 1945-55.

Swoją działalność partyzancką na terenach północnej Polski wznowił major Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” odtwarzając V Wileńską Brygadę AK. Oddział ten składał się w większości z wyborowych żołnierzy, o wysokich walorach ideowych i bojowych. Najbardziej brawurową akcją oddziałów Łupaszki było rozbrojenie w dniu 19 maja 7 posterunków MO i placówki UB w Kaliska, Osieczna, Osiek, Skórcz, Lubichowo, Stara Kiszewa.

5 Wileńska Brygada AK na Pomorzu, licząca zaledwie sześćdziesięciu kilku żołnierzy od grudnia 1945 r. do listopada 1946 r. przeprowadziła 170 akcji bojowych, rozbroiła 27 posterunków MO, 2 placówki Armii Czerwonej oraz stoczyła 14 potyczek m.in. we wsi Podjazy w powiecie kartuskim. Ponadto w prasie powojennej wzmiankuje się o Miechucinie i Sierakowicach.

fotografie wykonał R.Mielewczyk

fotografie z wernisażu wystawy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na zdjęciu Kazimierz Borzestowski, Norbert Maczulis - dyrektor Muzeum Kaszubskiego, prof. Mirosław Golon - dyrektor gdańskiego oddziału IPN, Tadeusz Wanke przewodnik Muzeum.

Przemówienie dyrektora Muzeum

prof. Mirosław Golon IPN i Norbert Maczulis Muzeum Kaszubskie fotografie z wernisażu wystawy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. fotografie z wernisażu wystawy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. fotografie z wernisażu wystawy Pamięci Żołnierzy Wyklętych. fotografie z wernisażu wystawy Pamięci Żołnierzy Wyklętych.