KUŻNIA BAZYLEGO

26 kwietnia w Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera w Kartuzach nastąpi oficjalne otwarcie Kuźni Bazylego.

KUŻNIA BAZYLEGO

18 maja 2011 r. w Noc Muzeów  zrodził się zamysł utworzenia kuźni w  Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera w Kartuzach. Pomysł powstał dzięki wielkiej ofiarności  Andrzeja Dąbrowskiego, który  przekazał Muzeum  Kaszubskiemu  narzędzia i urządzenia kowalskie po swoim dziadku Bazylim Dąbrowskim z Borku.

Dzięki zaangażowaniu pana Andrzeja powstała pracownia kowala w budynku gospodarczym Muzeum. Kuźnia została wyposażona w miech kowalski, tokarki, szlifierki, szczypce kowalskie, młotki, itp. przedmioty.

KUŻNIA BAZYLEGO

Kuźnia zostanie udostępniona dla gości muzeum już od 1 maja 2013 r. w ramach zwiedzania ekspozycji stałej.

Bazyli Dąbrowski stworzył kuźnię w latach ‘s20 XX wieku w Borku  w gminie Sulęczyno. Kuźnia istniała w tym miejscu do 1968 r. do samej śmierci kowala.

Bazyli Dąbrowski w latach 1904-1907 uczył się zawodu kowala w kuźni  Martina Wirkusa w Jamnie k. Bytowa.

Po jego śmierci narzędzia i urządzenia kowalskie przejął wnuk Andrzej, który przeprowadził renowację i przekazał je Muzeum chcąc uchronić od zapomnienia i dla potomnych.

Bardzo jesteśmy za to wdzięczni i gorąco zapraszamy  do zwiedzania.