Relacja ze Ścinania Kani 2018

W dniu 23 czerwca w Noc świętojańską Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego przy współpracy Muzeum Kaszubskiego odtworzyło prastary kaszubski zwyczaj ścinania kani.

 

Na Kaszubach zwyczaj ten, o charakterze widowiska, był bardzo znany i powszechnie praktykowany na przełomie XIX i XX w., głównie na północy regionu. Jego tradycja sięga połowy XIX stulecia, a dzięki grupie badaczy i folklorystów ożyła w latach 30. obecnego wieku i trwa gdzieniegdzie do dzisiaj. Treścią tego dramatycznego widowiska jest oskarżenie i publiczna egzekucja drapieżnego ptaka – kani będącej uosobieniem wszelkiego zła, nieszczęść, złych uroków, niepożądanej suszy lub deszczu i wszelkich innych plag dotykających społeczność wiejską. Prawdziwa kania, drapieżny ptak lub jego wyobrażenie, po schwytaniu była obnoszona w procesji po wsi, oskarżona, i ostatecznie publicznie ścięta i pogrzebana, by wraz z jej egzekucją, według ludowych wierzeń, było lepiej. Od połowy XIX w. w relacjach badaczy Ścinanie Kani wiąże się m.in. z obchodami świętojańskimi a także Zielonymi Świątkami i Bożym Ciałem.

 

Rytuał egzekucji "kozła ofiarnego" - w tym przypadku Kani, pierwotnie nie był związany z dorocznym kalendarzem zwyczajowym. Aktu symbolicznego ukarania dokonywano w terminie związanym z aktualnie przeżywanymi nieszczęściami - głownie klęskami żywiołowymi i nieurodzajem. Od połowy XIX w. w relacjach badaczy Ścinanie Kani wiąże się m.in. z obchodami świętojańskimi. a także Zielonymi Świątkami i Bożym Ciałem.
W role odgrywanych postaci wcieliła się młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kiełpinie. W tym dniu swój autorski projekt - Teatr Rzeźby pt. „Kania- drewniany ptak” zaprezentowała także Irena Brzeska, która według własnej, współczesnej interpretacji opowiedziała o kani. Teatr Rzeźby Ireny Brzeskiej to cykliczne przedstawienia teatralne dla mieszkańców i turystów Powiatu Kartuskiego. Spektakle w których aktorami są marionetki, zabawki i rzeźby ludowe wykonane przez artystkę. Spektakle są niezwykłe nie tylko ze względu na swoją formę i przygotowaną scenografię, ale i grę aktorską. Spektakle odbędą się ponownie w dniach :

 

10 i 14 lipca 2018 na Festiwalu Nalewek Kaszubskich.

 

 

 

Ponadto w Muzeum otwarto wystawę rzeźby Ireny Brzeskiej pt. „Świat prywatny”. Będzie ona czynna do 15 września b.r.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

---

 

Spektakl „Kania- drewniany ptak” zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego

 

Zadanie publiczne pt. „Teatr Rzeźby – cykliczne przedstawienia teatralne dla mieszkańców i turystów Powiatu Kartuskiego” jest współfinansowane przez Powiat Kartuski

 

Aktualności

19 luty 2019
8 lutego 2019 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, w 99 rocznicę wkroczenia I Pułku Ułanów Krechowieckich do miasta, odbył się wykład prof. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego o Feliksie Marszałkowskim i Ale...

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
Copyright © 2012

Projekt i wykonanie: Projekt i realizacja: StudioArt.biz