Zaproszenie na promocję trzeciego numeru Kartuskich Zeszytów Muzealnych

Fotorelacja z Festiwalu Nalewek Kaszubskich

W ramach tego wydarzenia 13 lipca wszyscy chętni mieli możliwość zaprezentowania swoich nalewek wykonywanych zgodnie z kaszubską tradycją i wziąć udział w konkursie na najlepszą z nich. W tym roku konkurs odbył się w dwóch kategoriach: najwykwintniejsza nalewka i najładniej zaprezentowana. Stąd jury przyznawało odrębne nagrody, biorąc pod uwagę sposób zaprezentowania trunku, jego klarowność, zapach i smak.

Na Festiwal przybyło wielu znamienitych gości w tym radni Sejmiku Województwa Pomorskiego Pani Danuta Rek i Pan Piotr Karczewski, Burmistrz Kartuz Pan Mieczysław Grzegorz Gołuński, radni Powiatu Kartuskiego Panowie Andrzej Bystroń, Andrzej Leyk, prezes gdyńskiego oddziału ZKP Andrzej Busler wraz z małżonką, a także prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Pani Alicja Serkowska.

Nalewki oceniało jury w składzie Czesław Maszczyk, mistrz nalewkarski, wielokrotny laureat ogólnopolskich konkursów nalewek, Bolesława Ciachowska i Edyta Słomczyńska. Ich największe uznanie czyli Grand Prix zdobyła nalewka ziołowa Doroty Wolskiej.

I miejsce – Ewa Kreft za nalewkę pomarańczową

II miejsce – Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka

III miejsce – Wojciech Myślisz za nalewkę owocową

Wyróżnienia: Janina Sikora za nalewkę z pestek jabłek, Marzena Korzeniewska za nalewkę z pestek dyni

Najlepsze opakowanie i prezentacja nalewki:

Grand Prix – Janina Sikora za nalewkę Pestkówkę

I miejsce – Ewa Kreft z nalewkę pomarańczową

II miejsce – Aleksandra Marczyńska za nalewkę Jarzębinka

III miejsce – Teresa Pytka za nalewkę „Słodka Aroniówka”

Wyróżnienia: Elżbieta Zielińska za likier jajeczny

W trakcie festiwalu można było degustować wszystkie nalewki, które wzięły udział w konkursie a także tradycyjnie, pozakonkursową kartuzjankę sprezentowaną przez Dariusza Wolskiego.

Na festiwalu przygotowano również inne atrakcje. W ogrodzie muzeum swoje stoiska prezentowali twórcy ludowi, tacy jak Jan i Mirosława Kazana, Teresa Pytka, Irena Brzeska, Zbigniew Wolak oraz członkinie Gospodyń Kół Wiejskich, które przygotowały na tą okazję liczne wyroby: ciasta, miody, lecznicze nalewki i wiele innych. Dla najmłodszych i nie tylko, przygotowano wiele zajęć, zabaw i warsztatów. Uczestnicy festiwalu z Bożeną Kupper- Krzyżanowską malowali wzory kaszubskie na ozdobnych butelkach, z artystką Anną Skuczyńską filcowali na mokro, zaś Kamilą Szelągowicz, szczególnie seniorzy, projektowali woreczki na zioła. Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia z Jolantą Wolską-Mielewczyk, pod której okiem można było spróbować swoich sił na kole garncarskim.

Muzycznie czas umilał gościom Mateusz Pawelczyk i Kapela Kazika. Serdecznie wszystkim dziękujemy, wystawcom, wykonawcom, twórcom, animatorom, artystom i sponsorom.

Festiwal Nalewki Kaszubskiej 2019

Barbara Kąkol

Dyrektor Muzeum Kaszubskiego im. F. Tredera w Kartuzach

ma zaszczyt zaprosić

Sz.P.

na Festiwal Nalewek Kaszubskich,

który odbędzie się 13 lipca 2019 r.

od godz. 12.00

w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, przy ul. Kościerskiej 1.

W programie:

12.00 – 18.00 Instalacja rzeźbiarska Wieś Warmii i Kaszub w osobistych wspomnieniach. Rzeźbiarski projekt opowiadający o wsi czasu minionego. Artystka Irena Brzeska zaprasza do dzielenia się wspomnieniami, które mogą stać się rzeźbą i fragmentem instalacji. ,,Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

12.00 – 15.00 minirecital Mateusza Pawelczyka

15.00 kapela Kazika z Borzestowa

16.00 Prezentacja pt. „Cztery pory roku w nalewkach”. Czas prezentacji ok. 60 min. Czesław Maszczyk

17.00 ogłoszenie wyników konkursu w dwóch kategoriach: najbardziej wykwintna nalewka kaszubska, opakowanie nalewki i sposób jej prezentacji

* pokaz garncarski Jolanta Wolska-Mielewczyk

* pokaz filcowania na mokro Anna Skuczyńska

* pokaz dziergania, przędzenia na kołowrotku Joanna Reglińska, Alicja Steinka

* malowanie toreb tekstylnych Kamila Szelągowicz

* stoiska z rękodziełem, kuchnia regionalna – KGW Kolonia i Staniszewo

* degustacja

Jest to impreza promocyjna oraz edukacyjna, popularyzująca tradycyjne receptury i nalewki kaszubskie.

REGULAMIN I KARTA ZGŁOSZENIA - do pobrania (format .PDF)

Półkolonie 2019

KARTA UCZESTNICTWA - do pobrania (format .DOCX)

Podpisanie umowy o dofinansowanie Muzeum

Piętnaście instytucji z województwa pomorskiego otrzymało łącznie ponad 3 mln zł dofinansowania na roboty budowlane. Dzięki temu powstaną ośrodki rehabilitacyjno-edukacyjne i centra integracyjne dla osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie otrzymało łącznie 15 projektów. Wiele z nich dotyczy budowy nowych wind i platform, które mają ułatwić osobom niepełnosprawnym korzystanie z budynków użyteczności publicznej. – Cieszy mnie, że wśród beneficjentów są tak różnorodne instytucje – mówił podczas podpisywania umów Mieczysław Struk. – Chodzi o muzea, przychodnie lekarskie, miejsca kultu religijnego praz spółdzielnie specjalne. Dzięki planowanym zmianom, miejsca te staną się bardziej przyjazne i dostępne dla osób, które do tej pory nie zawsze mogły z nich korzystać – podkreślił Struk.

Na liście beneficjentów znalazło się także  Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera w Kartuzach, którego budynek gospodarczy zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, (43 000,00 zł)

17 lipiec 2019
 Za nami kolejny Festiwal Nalewki Kaszubskiej wraz z etno - prezentacjami, które odbyły się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach.       W ramach tego wydarzenia 13 lipca wszyscy chętni mieli możliwość ...