Ferie w Muzeum

Plakat oraz karta uczestnika (pobierz)

Relacja z „Czësto nowé kaszëbsczé spiéwë swiatowé”

W sobotę 14 grudnia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się koncert „Czësto nowé kaszëbsczé spiéwë swiatowé” w wykonaniu Kaszubskiego Duo Artystycznego „We Dwa Kònie”. Kaszubskie Duo tworzą absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej: Tomasz Fopke - baryton i Ryszard Borysionek - akordeon. Specjalizują się w wykonywaniu utworów w języku kaszubskim. Wiele z nich jest autorstwa Tomasza Fopke a wszystkie aranżacje należą do Ryszarda Borysionka.

Na koncert przybyło wiele osób w tym burmistrz Kartuz, Mieczysław Grzegorz Gołuński. Dyrektor muzeum, Barbara Kąkol przybliżyła zebranym sylwetki artystów występujących tego wieczoru.

Podczas koncertu w Muzeum Kaszubskim posłuchać można było zarówno piosenek, które powstały z myślą o Duo, jak też wersje kaszubskie znanych utworów francuskich, rosyjskich, z repertuaru ABB-y i Mieczysława Fogga. Wspólnie z publicznością wykonana została „Kòlãda” ze słowami ks. Bernarda Sychty. Było humorystycznie, wzruszająco i świątecznie. Po koncercie był też czas na rozmowę z samymi artystami. Chętni mogli również nabyć płyty z repertuarem kabaretowym „We Dwa Kònie” oraz z kolędami po kaszubsku.

Życzenia Świąteczne i godziny otwarcia Muzeum

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku 2020 życzymy Państwu samych wspaniałych chwil w gronie rodziny i najbliższych, odpoczynku, realizacji własnych pasji i dobroci ludzkiej!

Jednocześnie informujemy, że w Wigilię Muzeum otwarte będzie do godziny 14.00, natomiast w Sylwestra do godziny 15.00.

Relacja z promocji książki „Pszczoła to dar Boży”

Promocja książki „Pszczoła to dar Boży”

27 listopada 2019 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie autorskie oraz promocja książki Mateusza Klebby „Pszczoła to dar Boży”, wydanej przez Wydawnictwo Region. Wydarzenie licznie zgromadziło nie tylko miłośników pszczelarstwa, ale także przedstawicieli Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego. Po prezentacji książki miała miejsce również dyskusja na temat pszczelarstwa ludowego na Kaszubach. Na pytania gości chętnie odpowiadał sam autor oraz znawca tej dziedziny dr Marian Jeliński. Poruszano tematykę dotyczącą wyjątkowej roli pszczół, produkcji miodu, a także zawodu pszczelarza w czasach współczesnych. Autor książki podzielił się z publicznością doświadczeniami zebranymi w czasie wywiadów przeprowadzonych z kilkudziesięcioma pszczelarzami z regionu Kaszub i Pomorza. Mateusz Klebba pomimo swojego młodego wieku już teraz deklaruje, że swoją przyszłość chciałby związać z pielęgnowaniem kaszubszczyzny. Podczas spotkania czekał na wszystkich słodki poczęstunek i upominki w formie małych słoiczków z miodem.

Zaproszenie na koncert „Czësto nowé kaszëbsczé spiéwë swiatowé"

zaprasza

na koncert

„Czësto nowé kaszëbsczé spiéwë swiatowé"

w wykonaniu Kaszubskiego Duo Artystycznego:

Tomasz Fopke – baryton

Ryszard Borysionek – akordeon

14 grudnia 2019 r., (sobota) godz. 17.00, miejsce budynek muzealny przy ul. Kościerskiej 1

Kaszubskie Duo Artystyczne „We Dwa Konie” tworzą absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej: Tomasz Fopke – baryton i Ryszard Borysionek – akordeon. Specjalizują się w wykonywaniu utworów w języku kaszubskim. Wiele z nich jest autorstwa T. Fopke a wszystkie aranżacje należą do R. Borysionka. Swą działalność zainaugurowali 1 czerwca 2008 roku w Chmielnie. Zabrzmiały wtedy po raz pierwszy po kaszubsku pieśni z repertuaru Mieczysława Fogga.

Występują zarówno w dużych salach instytucji kultury, w plenerze, jak też w skromniejszych wiejskich bibliotekach i remizach strażackich. Repertuar „Dwóch Koni” jest bardzo zróżnicowany. Wiele utworów  dzięki Duo po raz pierwszy ujrzało światło dzienne. Do takich należą z pewnością te, które złożyły się na pierwszą płytę Kaszubskiego Duo Artystycznego, pt. „We Dwa Konie”.

Podczas koncertu w Muzeum Kaszubskim usłyszymy zarówno piosenki, które powstały z myślą o Duo, jak też wersje kaszubskie znanych utworów francuskich, rosyjskich, z repertuaru ABB-y i Mieczysława Fogga. Wspólnie z publicznością wykonana zostanie „Kòlãda” ze słowami ks. Bernarda Sychty.

Do nabycia będzie płyta Duo z repertuarem kabaretowym oraz najnowsze płyty z kolędami po kaszubsku.

Tomasz Fopke - ur. 10 lipca 1973 roku. Śpiewak, absolwent Wydziału Wokalno- Aktorskiego Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Działacz regionalny. Dyrygent chóru „Lutnia” z Luzina. Dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Twórca kilku zbiorów literackich w języku regionalnym, wielu piosenek (ponad 300), oraz dwóch większych form muzycznych: „Pierwszej Kaszubskiej Pasji” (2002) oraz „Mszy Kaszubskiej na chór i diabelskie skrzypce (2007). Śpiewa głównie w języku kaszubskim. Służy temu m.in. założone w październiku 2008 roku Kaszubskie Duo Artystyczne „We dwa kònie”, gdzie występuje wraz z Ryszardem Borysionkiem. Wśród ważniejszych wyróżnień wymienić należy otrzymane w roku 2007: „Medal Stolema” i odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Ryszard Borysionek - ur. 28 lipca 1974 roku. Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w klasie akordeonu. Od kilkunastu lat związany z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie. Nauczyciel dyplomowany gry na akordeonie. Organizator i kierownik corocznie odbywających się w Wejherowie "Kaszubskich Warsztatów Akordeonowych" – imprezy ogólnopolskiej dedykowanej młodym akordeonistom. Współpracuje z wieloma placówkami oświatowymi i kulturalnymi powiatu wejherowskiego popularyzując muzykę akordeonową. Aranżer i akompaniator regionalnych kompozycji wykonywanych wspólnie z Tomaszem Fopke ( Kaszubskie Duo Artystyczne - „We dwa kònie”) oraz z chórami "Lutnia" z Luzina i "Pięciolinia" z Lini. W 2006 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” a w 2017 – nagrodę Prezydenta Wejherowa.

02 styczeń 2020
Plakat oraz karta uczestnika (pobierz)
27 grudzień 2019