Muzeum udostępnia swoje zbiory do celów naukowych oraz ekspozycyjnych w sposób fizyczny (użyczenie przedmiotów) oraz w postaci udostępniania ich wizerunków (fotografie cyfrowe).

Kwerenda

Osoby prywatne, instytucje i firmy mogą bezpłatnie zlecić przeprowadzenie kwerendy pracownikom Muzeum. W szczególnych przypadkach Muzeum zastrzega sobie prawo do odmowy jej przeprowadzenia.

Wniosek w sprawie przeprowadzenia kwerendy w Muzeum powinien zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko osoby prywatnej/nazwa instytucji i adres,
  • kontakt (nr telefonu, e-mail),
  • cel kwerendy (wystawa, publikacja, praca naukowo-badawcza, inny).

Użyczenie zbiorów

Muzeum nie użycza zbiorów w postaci fizycznej osobom prywatnym.

Każdorazowe udostępnienie zbiorów wymaga zgody Dyrektora Muzeum.

Wniosek w sprawie użyczenia muzealiów z Muzeum powinien zawierać następujące informacje:

  • nazwa instytucji i adres,
  • cel wypożyczenia (np. wystawa, projekt badawczy),
  • miejsce eksponowania obiektów (adres) z opisem warunków przechowywania i zabezpieczeń przed pożarem i kradzieżą,
  • okres wypożyczenia (daty)
  • dane osoby odpowiedzialnej za przygotowanie wystawy (imię, nazwisko, nazwa stanowiska, telefon, e-mail),
  • Imię i nazwisko osoby upoważnionej do odbioru i zwrotu eksponatów
  • Szczegółowy wykaz obiektów  (autor, tytuł, nr inwentarzowy)

Użyczenie muzealiów potwierdza się protokołem zdawczo-odbiorczym.

Udostępnienie wizerunków zbiorów

Muzeum udostępnia wizerunki zbiorów w postaci cyfrowej zarówno instytucjom, firmom jak i osobom prywatnym.

Każdorazowe udostępnienie wizerunków zbiorów wymaga zgody Dyrektora Muzeum.

Wniosek w sprawie udostępnienia wizerunków zbiorów z Muzeum powinien zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko osoby prywatnej/nazwa instytucji i adres,
  • cel udostępnienia (np. wystawa, projekt badawczy).

  • Szczegółowy wykaz obiektów  (autor, tytuł, nr inwentarzowy).

Przekazanie udostępnionych wizerunków zbiorów w postaci fotografii cyfrowych nastąpi za pośrednictwem poczty e-mail.

Muzeum może pobierać opłaty za przygotowanie i udostępnianie zbiorów do celów innych niż zwiedzanie, w szczególności za kopiowanie, sporządzanie reprodukcji lub fotografii, przygotowywanie zbiorów do wypożyczenia oraz ich wypożyczenie.

Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1, ustala dyrektor muzeum. W uzasadnionych przypadkach dyrektor muzeum może ustalić opłatę ulgową lub zwolnić z opłaty.

Nie pobiera się opłat za wypożyczenia muzealiów między muzeami krajowymi oraz, pod warunkiem wzajemności, między muzeami z siedzibą w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej oraz w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

W przypadku ustalania i pobierania opłat za czynności, o których mowa w ust. 1, podejmowane w ramach udostępniania informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystywania stosuje się przepisy ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego (Dz. U. poz. 1641).

Dokument do pobrania (PDF, 170 KB)

Autorski program działania (funkcjonowania i rozwoju) Muzeum Kaszubskiego

im. Franciszka Tredera w Kartuzach na lata 2025-2032

Barbara Kąkol

Kartuzy, 19.12.2024 r.

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach jest samorządową instytucją kultury, obejmującą dziedzictwo materialne i niematerialne Kaszub. Zostało założone w 1945 roku. Jest ważną placówką muzealną na mapie kulturalnej Kaszub i kraju. Spośród ponad tysiąca muzeum w Polsce, jest jednym z 129 muzeów wpisanych w Państwowy Rejestr Muzeów, który prowadzi MKiDN w celu potwierdzenia wysokiego poziomu merytorycznej działalności i znaczenia zbiorów.

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach na przestrzeni ostatnich lat bardzo się zmieniło. Zmieniło się także podejście do muzeum. Służy ono zarówno mieszkańcom naszej gminy, jak i turystom a także jest ważnym punktem na turystycznej mapie i kraju. Wciąż się rozwija w dziedzinie coraz lepszego opracowania i eksponowania zbiorów a także wzbogaca ofertę wystawienniczą, edukacyjną i wydawniczą. Ponadto stawia na awangardowe projektowanie przestrzeni wystawienniczych.

Wizja

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach jest instytucją przyjazną i widoczną w przestrzeni miasta i całego Regionu. Jest otwarte na wyzwania współczesności. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Kaszub. Jest miejscem spotkań, dialogu, debat i wielu inicjatyw tworzonych wspólnie z przedstawicielami różnych środowisk w tym społeczności lokalnej.

Kreuje tożsamość, dba o przeszłość, ale skierowane jest do przyszłości. Troszczy się o uwagę współczesnego odbiorcy na rewolucyjnym poszerzeniu przestrzeni muzealnej i jej funkcjonalności.

Misja

Misją Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach jest ochrona dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego Kaszub. Muzeum gromadzi, chroni, dokumentuje, promuje dziedzictwo historyczne i kulturowe Kaszub oraz wsłuchuje się w współczesnych mieszkańców.

Cele i inicjatywy strategiczne

  • ochrona dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego Kaszub (szczególna opieka nad zabytkami etnograficznymi i artystyczno-historyczne).

  • rozwój działalności wystawienniczej, naukowej, konserwatorskiej,

  • rozwój działalności wydawniczej, twórczości regionalnej.

  • digitalizacja i inwentaryzacja zbiorów

  • pozyskiwanie zbiorów

  • popularyzacja historii i tradycji Kaszub

  • zapewnienie właściwych warunków zwiedzania i korzystania ze zbiorów

  • promocja współczesnych twórców, artystów Kaszub

  • poszerzenie przestrzeni magazynowej

  • modernizacja wystawy stałej

W związku z nieustannym poszerzaniem kolekcji muzealnej konieczne jest stworzenie dodatkowej przestrzeni magazynowej i ekspozycyjnej.

Ochrona dziedzictwa

Ochrona dziedzictwa wiąże się nie tylko z odpowiednim przechowywaniem zbiorów , zabezpieczeniem ich przed kradzieżą i innymi nieszczęśliwymi zdarzeniami ale i przejęciem zabytków, ochroną ich przed zniszczeniem, konserwacją i prowadzeniem nad nimi badań.

Bezpieczeństwo

Dbałość i utrzymanie systemu bezpieczeństwa zbiorów muzealnych w sytuacjach nadzwyczajnych jest szczególnie istotnie w czasie toczących się wojen na świecie. Stąd należy podjąć działania w celu budowy bezpieczeństwa instytucjonalnego muzeum, utrzymania systemu ochrony dziedzictwa narodowego na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych. W tym celu należy uaktualnić plan ochrony muzeum oraz stworzyć plan operacyjny funkcjonowania muzeum w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

Utrzymanie infrastruktury (remonty i inwestycje utrzymaniowe) Muzeum dąży do zapewnienia dobrego stanu funkcjonowania posiadanej infrastruktury w oparciu o zabezpieczone środki finansowe w wysokości odpowiedniej do kosztów jej bieżącego utrzymania. W związku z tym niezbędne jest opracowanie planu remontów i inwestycji bieżących, polegające na zaprojektowaniu i zrealizowaniu przedsięwzięć w danym roku kalendarzowym w kontekście bieżących potrzeb muzeum według ustalonego budżetu na dany rok kalendarzowy.

Nowe Muzeum Historii Kartuz

Szczupłe i już niewystarczające do obecnego funkcjonowania warunki lokalowe Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach przy ulicy Kościerskiej nie mogą sprostać właściwemu i satysfakcjonującemu eksponowaniu zasobów muzealnych, których liczba wciąż przybywa, a także roli edukacyjnej i kulturotwórczej placówki.

Muzeum cieszy się coraz bardziej rosnącym zainteresowaniem społecznym, czego przykładem jest różnorodna i bogata działalność kulturalna, wzrastająca liczba odwiedzających ekspozycję muzealną, rosnąca liczba uczestników imprez organizowanych przez Muzeum oraz liczba podmiotów instytucji i organizacji współpracujących z Muzeum.

Dyrekcja Muzeum ma świadomość, jak wiele dziedzin składających się na unikalną historię i zasoby Kartuz oraz ziemi kartuskiej wymaga przedstawienia w sposób nowoczesny na miarę XXI wieku.

Na potrzeby projektu Oddziału Muzeum Kaszubskiego powinien być zaadoptowany budynek dawnego młyna klasztornego przy ulicy Klasztornej 18.

Tematyka ekspozycji ma obejmować przekrojowo kilka tematów:

  1. Przedstawienie historii ziemi kartuskiej na tle zmieniających się czasów, od prehistorii po współczesność: grodzisko Zamkowa Góra (rezerwat buków), zabytki archeologiczne z terenu Pomorza w tym Kartuz: monety, bursztyn, fragmenty naczyń, mapę przedstawiająca lokalizację rezerwatu przyrody Zamkowa Góra i laserowy skan lotniczy grodziska, widokówki

  2. Przedstawienie historii, idei, dorobku kulturowego i cywilizacyjnego Zakonu Kartuzów oraz wybitnych postaci z nim związanych.

  3. Przedstawienie dawnej historycznej i technicznej funkcji budynku - siedziby Oddziału Muzeum, jako młyna i spichrza zakonu kartuzów,

  4. Zaprezentowanie kompleksowego układu przestrzennego Kartuzji Gdańskiej, w tym budynków gospodarczych: gorzelni, spichlerza, browaru, stajni, pokoju gościnnego, domu rybaka, murów, bram, kanałów i stawów oraz folwarku, kapliczki na Górze Spiczastej, karczmy i kościoła dla ludności, klasztornych stawów „różaniec Maryi”, szkoły- może w formie multimediów (poprzez AR).

  5. Przedstawienie dziejów rozwoju układu przestrzennego Kartuz jako osady przyklasztornej, wsi, później miasteczka, na podstawie starych planów miasta wg Jerzego Stankiewicza oraz prezentacji multimedialnej zachowanych zabytkowych obiektów architektonicznych w formie planszy makiety (duży stół interaktywny).

  6. Wielokulturowe Kartuzy: społeczność kaszubska, polska, niemiecka i żydowska Kartuz

  7. Przedstawienie Kartuz jako letniska i kurortu międzywojennego: obiekty turystyczno-wypoczynkowe, hotelowe, restauracyjne, przyrodnicze: Gaj Świętopełka formalny rezerwat przyrody (mapa), parki miejskie, pomniki przyrody (jesion i niezliczone fotografie mieszkańców Kartuz pod jesionem, lipa pod murem klasztornym i inne), dawne fotografie i widokówki, zielone Kartuzy.

  8. Przedstawienie mieszczańskiej kamienicy kartuskiej i warunków życia kartuzian

  9. Przedstawienie Kartuz jako miasta o najwyższej identyfikacji kaszubskiej, w przeszłości ośrodka naukowego (Kaszubskie Towarzystwo Ludoznawcze Verein für Kaschubische Volkskunde, Kartuzy 1907), ośrodka politycznego i wydawniczego związanego z rozwijaniem identyfikacji kaszubskiej (Zrzeszenie Regionalne Kaszubów, Kartuzy 1929) w którym żył i tworzył dr Aleksander Majkowski, dr Friedrich Lorentz - znakomity niemiecki slawista językoznawca i badacz języka kaszubskiego oraz Zrzeszińcy (Jan Rompski i inni). Tu walorem jest bliskość cmentarza z grobami A. Majkowskiego, J. Rompskiego, F. Marszałkowskiego i in. oraz niedalekiego miejsca zamieszkiwania F. Lorentza przy Wzgórzu Wolności.

  10. Sławni i zasłużeni mieszkańcy Kartuz.

  11. Legendy kartuskie

  12. Jedno pomieszczenie konferencyjne oraz jedno pomieszczenie na wystawy czasowe

  13. W piwnicy budynku z ekspozycją cegły gotyckiej kawiarnia - piwiarnia, i eksponaty ze związanych z Kartuzami napojów markowych: likier kartuzów, wódka Kartuzyanka, piwa + fotografie z wystroju kaszubskiego dawnych restauracji (np. Kaszubska z ulicy Dworcowej), kartuskich pieniędzy itp.

Edukacja

Nowa oferta edukacyjna i wystawiennicza – szansą na podbicie serc lokalnej i przyjezdnej publiczności.

Muzeum Kaszubskie posiada pośród swoich propozycji edukacyjnych stałą ofertę interaktywnych lekcji muzealnych skierowanych do uczniów przedszkoli, szkół podstawowych i średnich. Muzeum Kaszubskie posiada ofertę zajęć edukacyjnych dostosowaną do wieku odbiorcy, którą każdego roku wzbogaca o nowe tematy. Zakłada ona edukację dzieci i młodzieży w oparciu o tradycje, historię miasta i regionu. Program realizowany na gruncie zbiorów muzealnych pozwala nie tylko zapoznać się z dziedzictwem Kaszub ale jest i formą promocji zbiorów. W celu kultywowania tradycji warto zaprosić do współpracy twórców ludowych, którzy podzielili by się nie tylko swoją wiedzą, talentem, ale i poprowadzili zajęcia z zakresu malarstwa, rzeźby, plecionkarstwa, ceramiki, itp.

W ramach współpracy z artystami, muzeum organizuje plener malarski. W celu poszerzenia zainteresowań sztuką proponujemy zorganizowanie pleneru dla młodych ludzi, amatorów, którzy chcieliby rozwijać swe pasje. Ponadto do oferty edukacyjnej warto dodać naukę tańca kaszubskiego w formie zabawy tanecznej, czy też naukę języka kaszubskiego.

Sala Gości

W Muzeum odbywają się liczne spotkania, debaty, prelekcje z uznanymi artystami, pisarzami, naukowcami. Ponadto w gościnnych progach instytucji spotykają się członkowie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego, hafciarki z Klubu Modre Niteczki, uczący się języka kaszubskiego. Chciałabym, aby odbywały się także spotkania luźne, dla wszystkich innych osób. W tym celu proponuję stworzenie i wytyczenie przestrzeni spotkań dla mieszkańców z programem działania. Sala będzie rodzajem kreatywnej przestrzeni, w której spotykać się będą i wymieniać doświadczeniami mieszkańcy różnych profesji. Będzie to miejsce budowania więzi społecznych, realizowania własnych projektów, poszerzania zainteresowań i talentów.

Oferta cyklicznych wydarzeń w muzeum

Poza udostępnianiem ekspozycji stałej, Muzeum Kaszubskie jest koordynatorem wielu cennych inicjatyw. Wśród nich odnajdziemy tworzenie i prezentowanie wystaw czasowych, prelekcji, wykładów. Kolejną formą działania Muzeum jest organizowanie interesujących pokazów. Są to np. pokazy wydobywania bursztynu, pokaz wyrabiania masła, pokaz wyrabiania ciasta chlebowego i pieczenie bułeczek – kukli ( w tym celu wybudowaliśmy piec chlebowy w ogrodzie muzeum). Nie można zapomnieć o wartościowych wydarzeniach plenerowych organizowanych przez Muzeum Kaszubskie, takich jak np. Festiwal Nalewki Kaszubskiej, jarmark Etno Prezentacje, atrakcyjne obchody Nocy Muzeów czy też Święto Złotnicy – wielka wystawa czasowa prezentująca haft wykonany złotą i srebrną nicią będący majstersztykiem rękodzieła ludowego. Są to wydarzenia cykliczne, których oczekują mieszkańcy i turyści. Bardzo dobrze przyjęło się Święto Flagi Kaszubskiej, które muzeum organizuje z Urzędem Miejskim w Kartuzach. Stąd proponuję, aby nadal ich organizację kontynuować i promować. W tym celu na przełomie grudnia i stycznia 2025 roku zespół składający się z pracowników muzeum, członków Rady Muzeum i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego omówi i ustali strategię promocji imprez i działań muzealnych. Przy planowaniu wydarzeń wzięte zostaną pod uwagę kompetencje i potrzeby mieszkańców, turystów, artystów i innych grup odbiorców.

2025 rok będzie też niezwykle ważnym rokiem dla działalności muzeum, gdyż obchodzić będzie swój jubileusz – 80-lecia istnienia. W związku z tym proponuję, aby odbyły się/powstały wystawy, debaty, spotkania, publikacje traktujące o działalności muzeum na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Warto stworzyć pikniki – które mogą być nowym stylem życia kulturalnego skupionego wokół muzeum.

Ponadto warto opracować kolejne wystawy wykorzystujące nowe technologie, wdrożyć ciekawe rozwiązania architektoniczne. Warto nadmienić, że muzeum posiada wystawę z elementami rozszerzonej rzeczywistości i grę VR, które warto rozwijać i poszerzać o nowe elementy.

Eksponaty Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach prezentują obiekty związane z zajęciami kaszubskiej ludności od tych codziennych wykorzystywanych przy pracy na jeziorach, morzu, roli, gospodarstwie, do wytworów artystycznych. Przedmioty te w większości odzwierciedlają życie Kaszubów z okresu XIX i I poł. XX wieku. Zbiory na ekspozycji stałej można nieco przekomponować i ożywić. W tym celu pragnę/niemy napisać projekt do Narodowego Centrum Kultury o dofinansowanie ożywiania archiwalnych zdjęć i pocztówek obrazujących życie codzienne Kaszubów. Dzięki temu zwiedzający będą mieli wrażenie oglądania archiwalnych filmów, a nie starych fotografii.

Aby wdrożyć nowe pomysły, należy badać potrzeby naszych odbiorców i zadbać o jakość doświadczenia zwiedzania. Ważne są dla mnie/ dla nas relacje społeczne, w których odgrywamy ważną rolę.

Działalność wystawiennicza

Działalność wystawiennicza wynika ze specyfiki gromadzonych zbiorów oraz sztuki wytwarzanej w naszym regionie. W salach wystaw czasowych prezentowane są wystawy tematyczne, które uzupełniają wiedzę o bogatym dziedzictwie kulturowym oraz promują działalność artystyczną osób działających na tym terenie.

Głównym zadaniem strategicznym jest podniesienie jakości (estetycznej i merytorycznej) przygotowywanych wystaw oraz ich atrakcyjności. Związane jest to z poświęceniem większej ilości czasu na daną ekspozycję, planowaniem i opracowywaniem scenariuszy z minimum rocznym wyprzedzeniem, a także zwiększeniem środków (w tym finansowych) na ten cel.

Kadry (kompetencje, pasja, zaangażowanie, kreatywność)

Stworzenie zgranego zespołu Muzeum, dobrze wykształconego, może aspirować do instytucji naukowej, której poziom podejmowanych inicjatyw badawczych jest wysoko oceniany. Jednym z celów jest motywowanie i wspieranie pracowników Muzeum do podnoszenia swoich kompetencji naukowych. Pragniemy kontynuować i zacieśnić dobrą współpracę na niwie naukowej z Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Pomorskim w Słupsku.

Budżet

Gmina Kartuzy zapewnia środki potrzebne do utrzymania i rozwoju Muzeum. Muzeum ma możliwość pozyskania środków na finansowanie działalności z funduszy zewnętrznych (z programów unijnych i krajowych oraz od sponsorów)

Źródłami finansowania działalności Muzeum są przychody z prowadzonej działalności, w tym ze sprzedaży składników majątku ruchomego, przychody z najmu i dzierżawy składników majątkowych, dotacje podmiotowe i celowe, z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł. Muzeum posiada własne środki finansowe ze sprzedaży biletów, publikacji, pamiątek, warsztatów, wynajmu pomieszczeń, usług przewodnickich.

W perspektywie strategii funkcjonowania Muzeum na lata 2025 – 2032 przewiduje się pozyskanie środków finansowych (stałej subwencji) na rozwój Muzeum od Starostwa Powiatowego w Kartuzach.

Zał. do zarządzenia 4/12/2024

Regulamin zwiedzania Muzeum Kaszubskiego

im. Franciszka Tredera w Kartuzach

  1. Zwiedzanie ekspozycji muzealnych w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach (dalej; MKK) odbywa się w godzinach i dniach wymienionych na stronie internetowej MKK oraz na tablicach informacyjnych znajdujących się przy wejściu do muzeum.

  2. Dzieci poniżej 12 roku życia mogą przebywać w Muzeum wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

  3. Szczegółowe informacje dotyczące zwiedzania ekspozycji stałych i wystaw czasowych, wnętrz czasowo niedostępnych, cen biletów są zamieszczane w kasie biletowej oraz na stronie internetowej MKK.

  4. Do zwiedzania ekspozycji muzealnych uprawnia bilet wstępu do MKK

  5. . Kasa biletowa przyjmuje płatność w złotówkach, akceptuje karty płatnicze VISA i MasterCard oraz płatność z użyciem kodu BLIK.

  6. Rezerwacja biletów dla grup zorganizowanych jest możliwa poprzez kontakt mailowy (adres na stronie internetowej) oraz telefoniczny (58 681 14 42).

  7. Zwiedzanie z przewodnikiem jest możliwe poprzez dokonanie rezerwacji mailowej, telefonicznej lub na miejscu. W przypadku zakupu usługi przewodnickiej na miejscu może wystąpić czas oczekiwania na przewodnika – jednak nie dłuższy niż 45 minut.

  8. Grupy szkolne  mogą przebywać w Muzeum wyłącznie pod opieką nauczyciela/opiekuna.

  9. Nauczyciel/ opiekun grupy szkolnej jest odpowiedzialny za dyscyplinę osób, które pozostają pod jego opieką.

  10. Przewodnik odpowiada za zachowanie osób, które są przez niego oprowadzane, szczególnie  w kwestii przestrzegania przez nie Regulaminu.

  11. Muzeum zastrzega sobie prawo wyłączenia dostępu zwiedzających do określonej części Muzeum lub Wystaw Muzeum. Informacja o ograniczonym dostępie zostanie podana do wiadomości zwiedzających w sposób umożliwiający zapoznanie się z nią przed zakupem biletu.

  12. Dokumenty uprawniające do zakupu biletu zniżkowego należy okazywać przed jego zakupem.

  13. Warunkiem zwiedzania ekspozycji jest okazanie ważnego biletu wstępu lub dokumentu potwierdzającego zwolnienie z opłaty za wstęp muzeum.

  14. Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy wartościowe, dokumenty i pieniądze pozostawione w szatni czy na terenie muzeum.

  15. Na terenie MKK należy stosować się do zaleceń personelu muzeum.

  16. Teren Muzeum jest chroniony i monitorowany.

  17. Na terenie MKK obowiązują następujące zakazy:

    • dotykania eksponatów i elementów wystroju wnętrz, wchodzenia za bariery ochronne, siadania na meblach, biegania i ślizgania się na posadzkach, poręczach;

    • samowolnego dokonywania przemieszczeń elementów wyposażenia Muzeum,

    • wprowadzania i wnoszenia zwierząt (z wyłączeniem psa przewodnika osoby z niepełnosprawnością);

    • palenia tytoniu oraz używania otwartego ognia;

    • przebywania w stanie nietrzeźwym oraz pod wpływem innych środków odurzających;

    • wnoszenia i spożywania artykułów spożywczych i napojów;

    • wnoszenia broni palnej i ostrych przedmiotów;

    • wchodzenia do pomieszczeń służbowych znajdujących się poza ekspozycjami;

    • wprowadzania do budynku Muzeum rowerów, hulajnóg, deskorolek i innych podobnych urządzeń jeżdżących

    • fotografowania i filmowania z użyciem statywu, z użyciem lampy błyskowej lub innego sztucznego oświetlenia;

    • głośnych rozmów i korzystania z telefonów komórkowych w sposób zakłócający komfort innych zwiedzających przebywających w pobliżu.

  1. Osoby nietrzeźwe, będące pod wpływem narkotyków lub zachowujące się w sposób, który zagraża bezpieczeństwa zbiorów czy osób, zakłócające porządek zwiedzania innym zwiedzającym, naruszające ogólnie przyjęte normy zachowania w miejscach publicznych i wymienione w pkt 10 regulaminu mogą być poproszone o opuszczenie MKK; w szczególnych przypadkach mogą być podjęte w stosunku do nich kroki prawne.

  2. Za szkody powstałe w wyniku działania zwiedzającego lub osoby będącej pod jego opieką zwiedzający ponosi odpowiedzialność zgodnie z przepisami prawa.

  3. Za osoby niepełnoletnie odpowiedzialność ponoszą rodzice lub opiekunowie.

  4. Toalety dostępne są wyłącznie dla zwiedzających muzeum w godzinach otwarcia obiektu.

  5. Ostatnie wejście do MKK możliwe jest najpóźniej na 30 minut przed zamknięciem oddziału.

  6. Zwiedzający są zobowiązani do opuszczenia MKK do godziny zamknięcia. Zamknięcie MKK oznacza moment, do którego osoby zwiedzające powinny opuścić muzeum, uwzględniając przy tym czas konieczny do odebrania przedmiotów pozostawionych w wyznaczonym miejscu do przechowywania.

  7. Wszystkie powyższe zasady obowiązują w obu obiektach Muzeum Kaszubskiego : budynku głównym i budynku zrewitalizowanym.