Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego
im. F. Brzezińskiego w Kartuzach
zaprasza serdecznie
na warsztaty pieśni kaszubskich pt. „Śpiewam bo lubię”
pierwsze spotkanie 7 czerwca w godz. 11.00 – 17.00
Miejsce: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Kościerska 1
Instruktor: Joanna Gostkowska - Kaszubka pochodząca z Kartuz, etnolog, architekt, badaczka pieśni tradycyjnych, śpiewaczka Akademii Głosów Tradycji, założycielka zespołu Drëszë
Podczas warsztatów poznamy kaszubskie pieśni tradycyjne wyselekcjonowane z archiwów fonograficznych, nauczymy się używać swojego głosu w sposób naturalny i zdrowy, poznamy muzyczną historię Kaszub oraz podstawy języka kaszubskiego
Zadanie dofinansowane przez Powiat Kartuski
Obowiązują zapisy. Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenie na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
----------------------------------
Podczas warsztatów pracować będziemy głównie nad kaszubskim repertuarem tradycyjnym, podstawą będą pieśni wyselekcjonowane m.in. ze zbiorów fonograficznych PAN i innych, a także ze śpiewników opracowanych przez kaszubskich etnografów i folklorystów XX wieku oraz materiałów własnych. Nauczymy się także kilku pieśni z innych regionów Polski. Oprócz nauki repertuaru, zajęcia będą obejmować także pracę nad emisją tzw. otwartego, naturalnego głosu, pracę z ciałem, dykcją, impostacją, artykulacją. Porozmawiamy również o kontekście historycznym, który kształtował kulturę naszego regionu. Ponadto uczestnicy zapoznają się z podstawami języka kaszubskiego – jego zasadami wymowy oraz pisownią. Warsztaty te są skierowane do osób, które chcą zapoznać się z charakterystyką tradycyjnego śpiewu Regionu i nauczyć się jak wykorzystać swój głos w sposób naturalny i zdrowy.
Bio:
Joanna Gostkowska – wszechstronna artystka, etnolog, architekt, Kaszubka, współzałożycielka i wiceprezes Stowarzyszenia Trójwiejska z Gdańska. Od ponad 15 lat zajmuje się polską muzyką tradycyjną – jako śpiewaczka, muzykantka i tancerka oraz animatorka. Ze względu na swoje pochodzenie i tożsamość bada i rekonstruuje muzykę kaszubską, opierając się m.in. na nagraniach archiwalnych i ucząc się od starszych, żyjących jeszcze muzykantów. Jest prawdopodobnie jedyną śpiewaczką młodego pokolenia, która śpiewa tradycyjne pieśni kaszubskie „in Crudo”. Brała udział w wielu muzycznych zespołach i projektach, aktualnie jest śpiewaczką Akademii Głosów Tradycji (żeńska grupa śpiewacza) oraz założycielką i liderką zespołu Drëszë (kaszubski folk) oraz wokalistką projektu Kolberg T.39 (muzycy z Pomorza). Jest laureatką kilku prestiżowych konkursów w Polsce związanych z tradycyjną muzyką, m.in. I miejsce na Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, II miejsce na 53 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym - gdzie zaprezentowała tradycyjne pieśni kaszubskie solo i przełamała tym sposobem impas w postaci braku uczestnictwa reprezentantów z Kaszub na tym przeglądzie od wielu dekad. Prowadziła warsztaty dla różnych grup wiekowych i społecznych, np. studentów Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, kół gospodyń wiejskich na Kaszubach, uczestników festiwali muzycznych jak np. Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie, Re:tradycja w Lublinie, uczniów szkół, seniorów. Realizowała także ogólnopolski projekt "Mały Kolberg" na Pomorzu, skierowany dla osób pracujących z dziećmi i mający na celu kształcenie uważności najmłodszych na swoje tradycje i korzenie.