Czym jest kaszubska „Baśka”? Według Słownika Gwar Kaszubskich Bernarda Sychty to: młoda owca, szyszka i gra karciana. Nas interesuje jedynie ostatnia z definicji.
„Baśka” to gra karciana, która pojawiła się na Kaszubach ponad sto lat temu. Dawniej grywana była jedynie podczas spotkań prywatnych, w gronie rodziny i przyjaciół, a obecnie także w trakcie turniejów. „Baśka” jest grą bardzo dynamiczną, w której bierze udział dwóch lub więcej graczy, a celem jest zdobycie jak największej liczby punktów. Zasady gry bazują na rozdawaniu kart i licytacji, a także na strategii, która może obejmować zagrywanie kart w odpowiednim momencie, by przejąć przewagę nad przeciwnikiem. Gra wykorzystuje zestaw 16 kart.
Nikt nie jest w stanie określić, od kiedy na Kaszubach gra się w ,,Baśke” i kto stworzył podstawy tej gry. Jak podaje Mirosław Ugowski, przypuszczalnie powstała pod koniec XIX wieku. Niezaprzeczalnym faktem jest to, że grali w nią ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie dzisiejszych Kaszubów. Z analizy innych znanych gier karcianych można Ugowski wysuwa teorię, że gra w „Baśkę”, wywodzi się od innej, ongiś bardzo popularnej, a obecnie jedynie lokalnej gry karcianej na Kaszubach – „Lisa” (kasz. Lësa). „Lis” ma podobne zasady jak ,,Baśka’’, występują w nim paralelne rodzaje przebiegu gry: „Gran”, „Zolo”, „Gran - du”, „Zolo - du”. W „Lisie” istnieje taki sam podział na „Starych” i „Młodych” oraz czterokrotna możliwość podwyższania wartości, czyli kontrowania gry: „Kontra”, „Rekontra”, „Bok”, „Hirsz”. Przy równej liczbie punktów u „Starych” i „Młodych” występuje „Bok”, co najczęściej skutkuje rundą za podwójną stawkę. „Baska” na początku swojego istnienia miała podobnie ułożoną hierarchię trumfów, a więc dama § była - najsilniejsza, a król ¨– najsłabszy. „Lis” jest grą dość długą, pojedyncze rozdania przebiegają bardzo długo. Dochodzi do tego duża liczba kart, które gracz ma w ręku – 12 sztuk. Można przypuszczać, że na skutek przypadku, przemyśleń, czy też chęci przyspieszenia gry, z „Lisa” wyodrębniła się jego krótsza i mniej skomplikowana forma - „Baśka”