12 września 2024 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się promocja tomiku poezji pt. „Zapisane w wodzie” Margarethe Duckstein Rozmowę z poetką przeprowadziła Susanna Michałek.

***

Zbiór wierszy pt. "Zapisane w wodzie" to cykl 13. utworów poświęconych Kaszubom i ich stolicy – Kartuzom. Autorka opisuje w nim Kaszuby, ich przyrodę i urokliwe miasteczko - Kartuzy, do których ma emocjonalny stosunek. Z perspektywy Margarethe przedstawione są najważniejsze fakty z historii Kartuz oraz ich najpiękniejsze, najbardziej interesujące obiekty i miejsca.

Spotkanie było okazją, aby poznać poetkę i posłuchać jej opowieści. Margarethe Duckstein (z domu Raciniewska, wcześniej Dudzińska) urodziła się 21 marca 1953 roku w Świeciu. Jest absolwentką Politechniki Gdańskiej, gdzie ukończyła Wydział Budownictwa Lądowego. Po ukończeniu studiów zamieszkała w Szczytnie. Od najmłodszych lat pasjonowała się literaturą, szczególnie poezją, oraz sztuką.  Talent recytatorski Margarethe zaowocował licznymi nagrodami w konkursach recytatorskich oraz aktywnym uczestnictwem w Teatrze Poezji.

Choć zawodowo przez wiele lat pracowała jako inżynier i architekt w Polsce oraz Niemczech, swoją poezję zaczęła przelewać na papier dopiero po zakończeniu kariery zawodowej. Tworzy w dwóch językach: polskim i niemieckim.  Życie Margarethe Duckstein naznaczone było ważnymi wydarzeniami, które wpłynęły na jej twórczość. Przedwczesna śmierć matki, życie w Polsce w czasach PRL oraz późniejsze osiedlenie się w Niemczech w 1989 roku, stanowią istotne źródła inspiracji dla jej poezji.

Wraz z drugim mężem, Rudolfem Ducksteinem, mieszka w Tespe koło Hamburga. Jest matką dwójki dzieci i babcią trzech wnuków. Drugim domem Margarethe stała się Afryka Południowa, gdzie spędzała wiele miesięcy każdego roku, czerpiąc inspiracje z tamtejszej kultury i krajobrazów.

(...) Autorka wierszy Margarethe Duckstein zabiera czytelnika do swojej małej ojczyzny pełnej łąk, pól i wód, dzieląc się z nim, wersami nasyconymi emocjami i wzruszeniami wywołanymi tym skrawkiem ziemi. Niepowtarzalny charakter Kartuz, a szerzej Kaszub oraz atmosfera towarzysząca doświadczaniu tego miejsca stała się spoiwem lirycznych utworów (...) Za sprawą Autorki możemy również poznać historię Kartuz, której ślady wciąż odnajdujemy w średniowiecznych murach kolegiaty. Ale nie tylko. Historyczne zabudowania, niczym palimpsest, mieszają się z architektonicznymi obiektami wznoszonymi przez kolejne generacje mieszkańców (...) - czytamy w recenzji wydawniczej autorstwa dr hab. Kingi Czerwińskiej. 

Podczas spotkania nastąpiło także otwarcie wystawy będącej zwieńczeniem warsztatów plecionkarskich, które odbyły się w ramach projektu "Co się uplecie to nie uciecze" współfinansowanego przez Powiat Kartuski. Autorkami prac są panie z ZaRąbiste Babki - KGW Rąb.

Zaprezentowano na niej prace wykonane ze słomy żytniej z wykorzystaniem tradycyjnej techniki pętelkowej. Niegdyś właśnie tą techniką wyplatano na wsiach wiele przedmiotów codziennego użytku. Na wystawie można obejrzeć misternie wyplecione słomiane patery, kosze, miseczki a nawet butelki. Plecionkarstwo jest zajęciem bardzo przyjemnym jednak pracochłonnym, jak to zwykle z rękodziełem bywa. Każda z prac była wyplatana od 3 do 5 godzin. Autorkami prac są panie z z KGW ZaRąbiste Babki z Rębu oraz panie z Powiatu Kartuskiego. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, którą można odwiedzać do końca września 2024.

Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...
Wernisaż pt. „...