W sobotnie popołudnie (14.01.2023 r.), w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach  odbyło się Święto złotnicy podczas którego zaprezentowano  prace wykonane zapomnianą techniką haftu nakładanego szychem oraz haftem cieniowanym.

W uroczystości wzięli udział m.in. Mieczysław Grzegorz Gołuński burmistrz Kartuz, Sylwia Biankowska, zastępca burmistrza Kartuz, prof. Dušan-Vladislav Paždjerski, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Stanisław Śliwiński,  prezes gdańskiego oddziału ZKP Wojciech Konkel, prezes  Kaszubskiego Forum Kultury Andrzej Busler, prezes Klubu siedmiu Kolorów  Aleksandra Heimowska-Zadrożna,  Ewa Gilewska, etnograf z Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Etnografii), Alicja Serkowska, wiceprezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych  i wielu innych wspaniałych gości. Sale wystawowe Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach ledwo mieściły gości, którzy zjechali z różnych stron Kaszub na wystawę "Święto Złotnicy".

Eleganckie, misternie haftowane przedmioty wzbudzały zachwyt zebranych gości. Na ekspozycji  zaprezentowano prace Danuty Niechwiadowicz, Małgorzaty Szczepaniak, Ireny Peplińskiej, Danuty Leszczyńskiej, Marii Sikory, Gabrieli Wrońskiej, Teresy Mejny-Kopani, Anny Prill, Zofii Radomskiej, Genowefy Fąferko, Aleksandry Ogieli, Izabeli Denc, Agnieszki Sosnowskiej-Morawskiej, Marioli Pankau i Beaty Butowskiej. Pięknie prezentowały się  złotoczepce, krawaty, muszki, torebki, opaski, obrazy, sakiewki, szkatułki, i inne przedmioty użytkowe, biżuteria.

 Tradycyjne, kaszubskie wzory wyszyte złotą i srebrną nicią na czarnym, bordowym i zielonym aksamicie to prawdziwy majstersztyk rękodzieła regionalnego. Haft ten określany jako złotnica -  nazwę swą zawdzięcza nakryciom głowy (złotogłowie). Wiele prac zostało wykonanych haftem cieniowanym, który stosowały benedyktynki w Żarnowcu tzw. haft ornatowy.

Dokładnie rok temu w Muzeum Kaszubski m w Kartuzach spotkały się hafciarki stosujące haft złoty, na którym ustalono, że połowa stycznia, to doskonały moment na świętowanie - i ogłoszono Święto Złotnicy. 

Ekspozycja  została zorganizowana we współpracy z panią Danutą Niechwiadowicz, instruktorką złotnicy. Partnerem wydarzenia było Kaszubskie Forum Kultury.

Święto złotnicy w Kartuzach weszło do kalendarza imprez cyklicznych Muzeum Kaszubskiego w roku 100-lecia nadania praw miejskich w Kartuzach.

Haft należał do najwyżej cenionych technik zdobienia tkanin. Ceniono go tak wysoko, że ozdabiano nim szaty o symbolicznym znaczeniu, takie jak kapy koronacyjne i płaszcze królewskie, a także  szaty liturgiczne. Wiele pięknych  haftów z XVII i XVIII wieku powstawało w żeńskich klasztorach. Haftowanie było jednym ze stałych zajęć zakonnic, któremu poświęcały kilka godzin dziennie. Ze sztuki hafciarskiej słynęły klasztory benedyktynek w Żarnowcu i norbertanek w Żukowie.  Do czasu likwidacji obu klasztorów dokonanej przez rząd pruski w r. 1835, Żukowo i Żarnowiec utrzymywały ze sobą silne kontakty w dziedzinie kultury i sztuki, dzieliły się osiągnięciami technicznymi oraz wzorami zdobytymi z zewnątrz. Nie ograniczały się do wytwórstwa samych paramentów kościelnych, pracowały również na zlecenie odbiorców świeckich.

 

  

   

 

   

  

  

  

Na zdjęciu: Mieczysław Grzegorz Gołuński burmistrz Kartuz, Danuta Niechwiadowicz

oraz Barbara Kąkol dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach 

    

Podczas Święta Złotnicy w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach

  

  

  

Mieczysław Grzegorz Gołuński burmistrz Kartuz wręcza podziękowania dla hafciarek. 

  

  

 

  

  

  

  

  

Goście, którzy przybyli na wystawę prac.