Oferta zajęć edukacyjnych

Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera zaprasza do udziału w interaktywnych lekcjach muzealnych skierowanych do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Celem zajęć jest poszerzenie wiedzy uczniów z zakresu kultury i historii Regionu Kaszub naszej Małej Ojczyzny.

Muzeum proponuje różne formy lekcji muzealnych poprzez zabawę, pokaz, warsztaty plastyczne, pogadanki, wykłady, prezentacje multimedialne aż po spotkania na ekspozycjach muzealnych.

Tematy:

1. Zajęcia z kaligrafii, pisanie gęsim piórem – 3,50 zł

Przepisywanie „Nut Kaszubskich” przy pomocy atramentu i gęsiego pióra.

2. Malowanie wzorami kaszubskimi wydmuszek z gęsich jaj – 10 zł (pisanki)

(okres realizacji marzec – kwiecień )

3. Legendy kaszubskie – 3,50 zł

Prezentacja przez prowadzącego najstarszych legend na Kaszubach, dzieci wymieniają się spostrzeżeniami i znanymi przez nich legendami, odnajdywanie akcentów legendy w zbiorach muzeum, zabawa, nauka abecadła kaszubskiego, układanie z puzzli wzorów kaszubskich.

4. Warsztaty malarskie – 10 zł

Malowanie wzoru kaszubskiego na drewnianej deseczce lub na szkle.

5. Z kufra prababci – 3,50 zł

Na lekcji uczestnicy przymierzają elementy garderoby, a następnie biorą udział w pokazie mody kaszubskiej.

6. Malowanie drewnianych aniołków – 10 zł

Każdy z uczestników maluje aniołka ubranego w strój kaszubski, według własnego pomysłu.

7. Malowanie szklanych bombek – 10 zł

Każda osoba maluje bombkę, z naniesionym wcześniej wzorem kaszubskim (okres realizacji listopad – grudzień).

8. Sztuka ludowa Kaszub – 10 zł

Poznanie technik haftu kaszubskiego oraz wykonanie własnej serwetki.

9. Przędzenie – 10 zł

Pokaz runa owcy – naturalnej wełny, połączone z pokazem przędzenia na kołowrotku (okres realizacji: środy).

10. Warsztaty tkackie – 10 zł

Wykonywanie tkaniny na ramkach tkackich

11. Pranie na Kaszubach – 3,50 zł

Prezentacja prania na tarze

12. Gra po muzeum – 3,50 zł

Odnajdywanie wskazanych eksponatów oraz ich nazw przy pomocy planu muzeum (rywalizacja w grupach).

13. Poznanie technik drzeworytniczych i wykonanie własnego drzeworytu klockami drzeworytniczymi – 3,50 zł

14. Bursztynowe opowieści - legenda + wykonanie bransoletki lub naszyjnika z bursztynami – 6 zł

15. Wykonywanie filcowych zabawek (kotek, sowa itp.) 10 zł

16. Wykonanie szopki bożonarodzeniowej (listopad, grudzień ) – 15 zł