Szanowni Państwo,

 

 
serdecznie zapraszamy  na promocję  rocznika   Kartuskie  Zeszyty  Muzealne, zeszyt czwarty i otwarcie wystawy Mistrzowie plakatu.  Modernistyczna reklama w L `Illustration, największym tygodniku ilustrowanym XX  lecia międzywojennego, które odbędą się 16 lipca 2020 roku o godz.17.00  w  Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, przy ulicy Kościerskiej 1.
 

Partnerami wydarzenia są:  Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach, Północna.tv,   Strefahistorii.pl

***

 Kartuskie Zeszyty Muzealne wydawane są od 2016 r. Zawierają materiały z zakresu etnografii i historii Kaszub. W najnowszym tomie  odnajdziemy teksty;   Bartosza Gondka, który przedstawia   postać Józefa  Macholli, pierwszego przedwojennego taksówkarza., Barbary Kąkol opisującej   losy  Stanisława Estkowskiego , naczelnika Poczty Polskiej w Kartuzach –  będącego ofiarą pomorskiej „krwawej jesieni” 1939 roku, czy też artykuł Krzysztofa Kowalkowskiego wspominającego  nauczyciela Ignacego Andrzeja Kowalkowskiego.

 Ponadto w publikacji odnajdą Państwo cenne materiały źródłowe m.in. Marii Kołakowskiej o epigrafach  na cmentarzu protestanckim we wsi Szymbark, czy Szymona Świątkowskiego, dotyczące zabytkowych nagrobków  na cmentarzach w Sianowie przed 1945 roku.   

***

Wystawa zatytułowana Mistrzowie plakatu. Modernistyczna reklama w L `Illustration, największym tygodniku ilustrowanym XX lecia międzywojennego  to efekt syntezy pasji jej pomysłodawcy – Bartosza Gondka, czyli motoryzacji, historii i prasoznawstwa.

Wystawa składa się z 16 całostronicowych, oryginalnych reklam z najdroższej niegdyś trzeciej strony L Illustration, z lat 20 – tych i 30 – tych XX wieku. Ich autorami są między innymi:

- Alexis"Alex" Kow, biały Rosjanin, jeden z pierwszych designerów samochodowych, związany głownie z Hotchkissem i Panhardem i jeden z współtwórców modernistycznej grafiki reklamowej

- Georges Hamel, "Geo" Ham", artysta malarz i rysownik, pilot i entuzjasta lotnictwa.

- Adolphe Jean-Marie Mouron „Cassandre”, mistrz plakatu, inspirujący się kubizmem  i surrealizmem.  

Założony w Paryżu w 1843 roku "L ‘Illustration" należał przez 100 lat do czołówki najbardziej prestiżowych i opiniotwórczych tytułów prasowych na świecie. Redakcja zatrudniała zespół najwybitniejszych francuskich fotografików i rysowników których kreacje wpisały się w kanon historii sztuki. Co istotne w kontekście 100 lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Francji, "L ‘Illustration" był bardzo przychylny Polsce i Polakom, na bieżąco pisząc o polskiej tematyce. Nierzadko czyniąc z nich tematy z okładek.