18 sierpnia 2024 r. na Rynku w Kartuzach odbyły się uroczyste obchody Święta Flagi Kaszubskiej.
Uroczyste obchody rozpoczęto od przemarszu z ogromną kaszubską flagą, którą udostępnił organizatorom Henryk Miotk, organizator cyklu biegów "Kaszuby Biegają". Flagę z Burmistrzem Kartuz Mieczysławem Grzegorzem Gołuńskim na czele nieśli spod Urzędu Miejskiego na Rynek członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby oraz przedstawiciele stowarzyszeń, instytucji oraz wszyscy, którym bliskie są czarno- żółte barwy. Tam wspólnie odśpiewano kaszubski hymn.
Tłumnie zebrana na Rynku publiczność miała okazję podziwiać występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby i wspólnie odtańczyć kaszubskiego poloneza oraz kosedera. Na dzieci czekały warsztaty plastyczne. Uroczystości zakończył występ kapeli A Matizer Noga.
Imprezie towarzyszyła wystawa patchworku czarno- żółtego w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. Ponadto dla dzieci i uczestników wydarzenia przygotowano zabawy (nauka tańca) i konkursy. Osoby biorące w nich udział otrzymały nagrody i upominki ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, które było współorganizatorem wydarzenia.
Zadanie publiczne, finansowane ze środków Gminy Kartuzy.
75 lat temu w Kartuzach odbyło się spotkanie, na którym powołano do życia Zrzeszenie Regionalne Kaszubów. Datę 18 sierpnia 1929 roku uznaje się również za dzień, w którym po raz pierwszy publicznie wywieszono flagę z barwami kaszubskimi.
Moment ten tak opisuje Mateùsz Titës Meyer, który opracował życiorys Aleksandra Labudy:
"18 sierpnia 1929 roku Aleksander Labuda [przyp. red.] wraz z dr Aleksandrem Majkowskim i Janem Trepczykiem zwołali nauczycieli z Kaszub do Dworu Kaszubskiego w Kartuzach, celem założenia Zrzeszenia Regionalnego Nauczycieli Kaszubów. Przebieg spotkania był bardzo burzliwy, głównie za sprawą wywieszenia na masztach dwóch kaszubskich flag – jednej z godłem, drugiej czarno-złotej, co spotkało się z ostrą reakcją kartuskiego wicestarosty, Leona Paźniewskiego. W czasie interwencji policji, mającej rozkaz usunięcia kaszubskich chorągwi, Jan Trepczyk zdecydowanie zadeklarował: "To są chorągwie nasze, kaszubskie. Tych chorągwi nie damy usunąć, chociażby się nam o nie bić przyszło z całą policją kartuską. Symbole kaszubskie mają prawo bytu na ziemiach kaszubskich."7 Ostatecznie obok flag kaszubskich zawieszono flagę polską, co załagodziło sytuację".
Warto zaznaczyć, że w świetle najnowszych badań, które przedstawił dr Piotr Smoliński, najprawdopodobniej: "flagę kaszubską po raz pierwszy w przestrzeni publicznej zawieszono tuż przed 18 sierpnia 1929 roku w Kartuzach, na fasadzie budynku przy ulicy Gdańskiej 24 (jest to dom położny na skrzyżowaniu z ul. Przy Torach)".
Na pamiątkę tego wydarzenia od 2012 roku obchodzony jest Dzień Flagi Kaszubskiej.