10 sierpnia 2024 r. w Muzeum Kaszubskim im. F. Tredera w Kartuzach, odbyło się spotkanie z koreańskim artystą Mu Gak Kim Jong-Chilem. Uczestnicy mogli podziwiać wystawę prac siedmiu artystów z Korei oraz zobaczyć kaligrafowanie na płótnie obiema rękami.

Prace przedstawione na wystawie powstały w ramach międzynarodowej wystawy Art Highway 2024. Wykonane zostały bardzo różnymi technikami, m.in.: tuszem, akrylami, pastelami czy z wykorzystaniem różnego rodzaju materiałów takich jak skóra a nawet piasku zebranego z plaży na Malediwach.

         W trakcie finisażu głos zabrał też Maciej Kudła, założyciel Centrum Kultury Korei w Gdańsku, zaprezentował tradycyjny strój koreańskich rolników – hanbok, a także przedstawił odbiorcom wiele interesujących informacji związanych ze sztuką koreańską. - Koreański alfabet Hangul jest wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Tworzenie kaligrafii to jest tworzenie sztuki. Sama sztuka kaligrafii zmusza do koncentracji, często wykonywane są również ćwiczenia oddechowe. Łączenie oddechu z koncentracją i płynnością ruchu ręki powoduje, że kaligrafia jest używana w leczeniu depresji, stanów lękowych, niepokojów. Jest to w Korei uważane za pewnego rodzaju terapię. - mówi Maciej Kudła.

Kim Jong-Chil używa specjalnego tuszu. Czarny minerał w formie kamienia rozrabia z wodą, kostka takiego tuszu może kosztować nawet kilka tysięcy dolarów. Artysta tworzy na płótnie, papierze oraz pergaminie. Każde dzieło kaligrafowane ma głębsze znaczenie, jest na nim wypisana złota myśl, często zaczerpnięta z konfucjanizmu.

         - “It is people who dream, but it is dreams that create people.” - Ludzie marzą, ale to marzenia tworzą ludzi.

         -“Deepen virtue and embrace all things.” - Pogłębiaj cnotę i obejmij wszystko.

W trakcie spotkania, Maciej Kudła opowiedział o koreańskiej sztuce walki Taekkyeon. Jest ona wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kultury ludzkości UNESCO. Sztuka Taekkyeon jest także uczona w Gdańsku, we wrześniu tego roku odbędą się Europejskie Mistrzostwa Europy w Taekkeonie z udziałem zawodników zagranicznych, w tym mistrzów z Korei. - Dzisiaj Taekkyeon niestety zanika. Dopiero od 2011 roku, gdy został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, widzimy próby jego ożywienia.

Jednak nawet w Korei nie widać zbyt dużego zainteresowania, ludzie często nie wiedzą o istnieniu Taekkyeonu i mylą go z inną sztuką walki - Taekwondo. W Europie jest tylko kilku zawodników - w Mołdawii, Grecji, Danii. My we wrześniu chcemy otworzyć w Gdańsku Centrum Kultury Korei, gdzie będziemy starali się promować Taekkyeon i koreańską sztukę.mówi Maciej Kudła.

Podczas finisażu, Kim Jong-Chil wykonał pokaz kaligrafowania na dużym płótnie. Przy obecności wielu widzów, stworzył tuszem napis “Kocham Cię Polska”. 

 Mu Gak Kim Jong-Chil ukończył studia na Wonkwang University na wydziale kaligrafii. Brał udział w wielu wystawach w swoim kraju i za granicą. Jest członkiem Stowarzyszenia Koreańskiej Kaligrafii, Koreańskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Kaligrafią i Koreańskiego Związku Artystów.

foto.Ryszard Mielewczyk