Serdecznie zapraszamy na finisaż wystawy  i spotkanie z uznanym na świecie artystą kaligrafem, panem Mu Gak Kim Jong-Chil, absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Wonkwang w Korei Płd., obecnie aktywnym artystą, nauczycielem akademickim, zwycięzcą i jurorem wielu konkursów artystycznych i nauczycielem kaligrafii jako dziedziny sztuki. Pan Kim jest członkiem Stowarzyszenia Koreańskiej Kaligrafii, Koreańskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Kaligrafią i Koreańskiego Związku Artystów, autorem licznych wystaw w kraju i za granicą.

Finisaż odbędzie w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach 10 sierpnia 2024 r. o godz. 15.00. Będzie on okazją do porozmawiania z artystą, zobaczenia go podczas pracy i doświadczenia pokazu, podczas którego artysta kaligrafuje na dużym płótnie przekaz, a w sam proces twórczy wpisany jest udział widzów-świadków, którzy swoją obecnością współtworzą siłę tego przekazu i swoją opowieścią wśród bliskich i dalszych znajomych przekazują stworzone na żywo przesłanie dalej. Przesłanie pozostaje tajemnicą, aż do zakończenia dzieła. Podczas zeszłorocznego pokazu artysta malując obiema rękami symultanicznie pozostawił na płótnie znaki oznaczające most łączący Koreę i Polskę w atmosferze pokoju i bliskich relacji przyjaźni. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także pokaz tradycyjnej koreańskiej sztuki walki Taekkyeon.

Wcześniej tj. o godz. 11.00- 15.00 (10 sierpnia, sobota) artysta będzie kaligrafował  wachlarze, zwoje, robi kamienne pieczątki, itp., jeśli są chętni. 

W dniach 29 lipca - 14 sierpnia na zaproszenie Centrum Kultury Korei w Gdańsku przyjeżdża znany i uznany na świecie artysta kaligraf, pan Mu Gak Kim Jong-Chil, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Wonkwang w Korei Płd., obecnie aktywny artysta, nauczyciel akademicki, zwycięzca i juror wielu konkursów artystycznych i nauczyciel kaligrafii jako dziedziny sztuki. Pan Kim jest członkiem Stowarzyszenia Koreańskiej Kaligrafii, Koreańskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Kaligrafią i Koreańskiego Związku Artystów, autorem licznych wystaw w kraju i za granicą.

Koreańska kaligrafia, która używa alfabetu Hangeul, została wpisana na listę Dziedzictwa Kultury UNESCO za wysokie wartości lingwistyczne, kulturowe i ideowe. W Korei praktykowana jako bardzo skuteczna metoda wychowawcza w rozwoju wartości moralnych, jest również bardzo pomocna w rozwijaniu umiejętności koncentracji i właściwej postawy ciała, uczy kontroli oddechu, poprawia pamięć, redukuje napięcia wywołane stresem, pomaga pozbyć się stanów lękowych, łagodzi objawy stanów depresyjnych. Wykorzystywana także w ramach psychoterapii.

Oprócz prac pana Kima zostaną zaprezentowane prace sześciu innych artystów z Korei Południowej w ramach międzynarodowej wystawy Art Highway 2024, której hasłem przewodnim jest „not different – nie różni”. Właśnie przez różnorodność stylów, technik i podejścia do tematu artyści pragną pokazać przeplatające się wątki podobnych tradycji, idei i środków wyrazu.

 Wydarzeniu towarzyszyć będzie także pokaz tradycyjnej koreańskiej sztuki walki Taekkyeon, która jest ważną częścią koreańskiego dziedzictwa kulturowego jako pierwsza sztuka walki została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kultury ludzkości UNESCO. Mistrzem wykonującym pokaz jest doktor Seung-Jin Byun, który jest sukcesorem tradycji Taekkyeon i posiada najwyższy stopień mistrzowski tej sztuki walki. Gdańsk jest pierwszym krajem europejskim, gdzie taekkyeon uczony i uprawiany jest regularnie, a we wrześniu tego roku odbędą się tu pierwsze otwarte Europejskie Mistrzostwa Europy w Taekkeon z udziałem zawodników zagranicznych, w tym mistrzów z Korei.