Wernisaż wystawy Demonologia w mitach Kaszub w technice linorytu Jolanty Wolskiej

Zapraszamy do zrewitalizowanego budynku Muzeum Kaszubskiego, w którym można podziwiać wystawę prac Joli Wolskiej pt. Demonologia w mitach Kaszub. Wernisaż  odbył się 23 czerwca, w wigilię Św. Jana. Dawno temu   nasi przodkowie wierzyli, że jest to dzień kulminacyjny aktywności bóstw, duchów, i zjaw. Stąd tematyka prac artystki świetnie wkomponowała się  w obchody sobótkowe.

Na zdjęciu: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński, Jolanta Wolska
                                                                                                      i Dyrektor Muzeum Kaszubskiego Barbara Kąkol.

Na wystawie zaprezentowano  grafiki wykonane w technice linorytu. Ich tematem są kaszubskie bóstwa, demony, purtki, duchy i zjawy, jak zawsze tajemnicze,  ukazane z pełną ich mroczną stroną.  Wyobraźnia i talent artystki  wychowanej na Kaszubach wśród kaszubskich opowieści pozwoliły jej  stworzyć oryginalne prace - w trudnej technice wypukło druku - inspirowane dawną mitologią kaszubską. Linoryt jest tradycyjną techniką graficzną, zaliczaną do tzw. druku wypukłego (tak samo jak np. drzeworyt). Oznacza to, że odbitka graficzna powstaje dzięki zastosowaniu matrycy, której elementy wypukłe pokrywane są farbą i poprzez silny docisk odbijane na arkuszu papieru lub na innym odpowiednim podkładzie. Fragmenty, które mają pozostać niezadrukowane, zostają wycięte za pomocą odpowiednich dłutek oraz nożyków.

Na zdjęciu: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński                                      Na zdjęciu: Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński
                                  wraz z gośćmi wernisażu                                                                                           wraz z gośćmi wernisażu

Jolanta Wolska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i tworzy w Smętowie Chmieleńskim. Zajmuje się grafiką, linorytem, malarstwem olejnym, ceramiką.

Wystawa potrwa do 23 lipca b.r..