28 listopada 2020 r.  w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż  wystawy pt.  „Kaszubska współczesność z korzeni wyrasta”. W mieniu pani dyrektor gości przywitał pracownik muzeum Tadeusz Wanke.

Na wernisaż przybyli  Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, artyści i pracownicy muzeum. Niestety z powodu pandemii koronowirusa  wernisaż odbył się w trybie online. Przewodnikiem po wystawie była Małgorzata Walkosz - Lewandowska. Podkreślała, że została zaproszona do współpracy przy tworzeniu grafik z elementami rozszerzonej rzeczywistości  przez Barbarę Kąkol, pomysłodawczynię tego projektu. Wystawa  w atrakcyjny sposób prezentuje  historię Kaszubów, ich złożone dzieje i procesy kulturotwórcze, a także fascynujące zagadnienia związane z opowieściami kaszubskimi.

Na wystawie zaprezentowane zostały grafiki o tematyce baśniowej, wykonane na tkaninie. Autorką grafik jest artysta plastyk Małgorzata Walkosz Lewandowska.  Grafiki  uzupełnione zostały  o elementy rozszerzonej rzeczywistości, bez korzystania z AR stanowią   stały, samodzielny i atrakcyjny element wystawy muzealnej.

Ekspozycja wyposażona jest w  rozwiązania  multimedialne.  Umieszczone plansze na wystawie  w języku polskim i kaszubskim wyjaśniają  kontekst historyczny. Na ekspozycji   można także posłuchać legend kaszubskich w języku polskim i w języku kaszubskim  w interpretacji Zbigniewa Jankowskiego.

Dostępne są także na stronie https://www.youtube.com/watch?v=Lz3Y0431UYo

Ważne informacje z zakresu historii regionu zostały  zamieszczone w infokiosku.  Wystawa ma na celu pokazać jak daleka historia może być inspiracją do tworzenia nowych wzorów, jak lokalna kulturowość może przybrać nowoczesną formę, nie tracąc przy tym swojej historycznej autentyczności i siły.

W ramach projektu powstały warsztaty, z którymi można zapoznać na stronie https://www.youtube.com/watch?v=YrWv3ps6Qbw

Na wystawie  mocno podkreślano, że jest to pierwsza wystawa z elementami rozszerzonej rzeczywistości na Kaszubach. Firma Berda co prawda wykonała już jeden projekt z AR w Parku Wieżyca, ale jest to ekspozycja na wolnym powietrzu posiadająca znacznie mniej  wirtuali.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach składa serdeczne podziękowania partnerom wydarzenia: Muzeum Piśmiennictwa  i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, Muzeum Zachodnio Kaszubskiemu w Bytowie, partnerom medialnym: Dziennikowi Bałtyckiemu, Kartuzy.pl, Kartuzy.info, Radio Kaszëbë.

Z tematyką wystawy można zapoznać się tutaj https://fb.watch/24oBsXME_p/

Jak tylko będzie można zwiedzać muzeum, serdecznie zapraszamy do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, wstęp na wystawę jest wolny!

Projekt otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Autorami wystawy są: Barbara Kąkol, Dariusz Kleba, Małgorzata Walkosz Lewandowska, Dariusz Majkowski.