Rolnictwo (parter, sala I)

W sali tej przedstawiamy podstawowe narzędzia związane z uprawą roli. Są to zatem radła ramowate, pługi dwurękojeściowe, walec pierścieniowy, brona beleczkowa, kultywatory, z których jeden z prezentowanych na wystawie wykonany został z okorowanego korzenaia a następnie opatrzony trzema żelaznymi gwoździami.

Do mechanicznej uprawy roli, jaka miała miejsce na Kaszubach, stosowano szereg narzędzi pomocniczych. Na wystawie prezentujemy dwa jarzma (uprząż podwójna do zaprzęgów z krów i wołów) oraz kleki (uprząż do zaprzęgów pojedynczych). Ciekawostką jest natomiast fakt, że na Kaszubach stosunkowo późno stosowano zaprzęgi konne. Podyktowane to buło m. in. Faktem, że konie nie sprawdzały się w tutejszych warunkach. Konie należą do zwierząt ciężkich, zaś tereny Kaszub, to torfowiska, gleby miekkie, podmokłe. Zastosowanie więc konia w pracach polowych powodowało jego grzęznięcie w miękkim gruncie. W sposób skuteczny i zasadniczy tym utrudnieniom zapobiegały tzw. ''buty końskie”” zakładane przed rozpoczęciem prac polowych na kopyta zwierzęcia. Na wystawie prezentujemy takie unikatowe egzemplarze.

17 czerwiec 2018
Zapraszamy na półkolonie, które odbędą się w dniach 10 – 14 lipca 2018 w godzinach 11.00-14.00   Formularz zgłoszeniowy oraz zgoda(plik w formacie docx)