Sprawozdanie merytoryczne Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach za I półrocze 2019 r.

 

 

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach jest instytucją kultury finansowaną przez Gminę Kartuzy.

W półroczu sprawozdawczym Muzeum realizowało zadania finansowe zgodnie z zatwierdzonym planem wydatków. Otrzymaną dotację z budżetu Miasta oraz wypracowane dochody własne wykorzystano na działalność statutową muzeum.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach posiada następujące działy: artystyczno- historyczny i etnografii. W 2019 roku placówka współpracowała z wieloma muzeami, instytucjami kulturalno – oświatowymi, stowarzyszeniami, kolekcjonerami i osobami prywatnymi.

 

Głównymi zadaniami realizowanymi w tym okresie było ponowne przygotowanie i złożenie wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie modernizacji wystaw stałych oraz na inwestycję dot. zmiany sposobu użytkowania budynku muzealnego tzw. gospodarczego na cele ekspozycji. W związku z częściowo wykonanymi pracami w tym obiekcie, znajdująca się w nim sala wystaw czasowych została wyłączona z użytku. Stąd większość spotkań, wystaw, prelekcji, odczytów i prezentacji odbywało się na ekspozycji stałej w budynku głównym muzeum.

 

Działalność naukowo – badawcza

 

W dziedzinie upowszechniania kultury Muzeum prowadziło na bieżąco dokumentację zbiorów etnograficznych i historycznych, oraz prezentowało bogate wartości kultury kaszubskiej. Ponadto pracownicy muzeum poszukiwali dokumentów, fotografii dotyczących historii tego regionu.

 

W półroczu sprawozdawczym - 8 lutego 2019 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wykład prof. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego o Feliksie Marszałkowskim i Aleksandrze Majkowskim. Współorganizatorem wydarzenia był kartuski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

 

28 lutego b.r. odbył się pokaz filmu dokumentalnego o tytule Zdroje Raduni T. Słomczyńskiego i P.E. Dorosza, którego premiera miała miejsce w Internecie 30 stycznia 2019 roku. Zadanie zostało zrealizowane między innymi dzięki pomocy finansowej Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

 

21 lutego 2019 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie O Lechu Bądkowskim raz jeszcze. Współorganizatorem wydarzenia była Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC, zaś partnerami kartuski i gdyński oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zebrani goście w kartuskim muzeum mieli okazję zobaczyć film pt. „ Kryptonim Inspirator” w reżyserii Henryki Dobosz i Maryli Mrozińskiej.

 

14 marca b.r., w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło się spotkanie zatytułowane Jan Trepczyk poeta, pieśniarz, nauczyciel. Podczas spotkania otwarta została wystawa o życiu i twórczości Jana Trepczyka, o którym opowiadał Radosław Kamiński, regionalista kaszubski z Wejherowa. W tym dniu odbyła się także promocja tomiku wierszy Jana Trepczyka Wiérztë starka dlô dzôtk w opracowaniu Bożeny Ugowskiej.

 

Działalność wystawiennicza

 

3 kwietnia w Gdyni odbyły się uroczystości związane z postacią niezwykle zasłużonego dla kultury kaszubskiej ‒ Franciszka Tredera (1903-1980), patrona muzeum. Rozpoczęły się one od spotkania na Cmentarzu Witomińskim. Dalsza część uroczystości odbyła się w Kaszubskim Forum Kultury. Po jego zakończeniu odbyła się ciekawa dyskusja z Andrzejem Trederem (synem), Barbarą Kąkol oraz reżyserem filmu Andrzejem Dudzińskim, prowadzona przez dr. Dariusza Majkowskiego. Spotkanie zakończono otwarciem wystawy przygotowanej przez dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach o tytule Franciszek Treder (1903‒1980) i jego dzieło życia – Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

 

27 kwietnia w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż prac Anny Prill zatytułowany Historia jednej torebki. Partnerami wydarzenia było: Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdańsku, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Pruszczu Gdańskim. Wystawa Historia jednej torebki prezentowała elegancką kopertówkę z haftem wyszytym szychem złotogłowia kaszubskiego. Torebka została zaprojektowana i wykonana własnoręcznie przez pruszczańską artystkę Annę Prill. Czarna kopertówka została podarowana księżnej Kate podczas wizyty w 2017 r., którą brytyjska para książęca odbywała na Pomorzu. Torebkę ozdobioną haftem kaszubskim oraz tabakierę wręczył angielskiej parze książęcej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk – 18 lipca 2017 r. Na wystawie oprócz eleganckiej kopertówki zaprezentowane zostały także inne prace artystki.

 

Półrocze 2019 było też czasem wytężonej pracy niewielkiego zespołu o szerokim i urozmaiconym zakresie zadań i obowiązków.

 

Szczególnie dużo pracy jest w tzw. sezonie turystycznym, w którym muzeum wykonuje bieżące zadania a dodatkowo realizuje imprezy plenerowe oraz zajmuje się obsługą grup wycieczkowych i turystów indywidualnych. W tym okresie muzeum funkcjonuje w wydłużonych godziny otwarcia (także w soboty i niedziele). Jak co roku w maju odbyła się Europejska Noc Muzeów.

 

Na gości przybywających 18 maja 2019 r. do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, czekało mnóstwo atrakcji. Dzieci mogły korzystać z wielu zabaw oferowanych przez firmę Dynamic Event, a dla nieco starszych wielką atrakcją okazały się rekonstrukcje historyczne w wykonaniu SRH FORT, które przybliżyły manewry wojskowe oraz życie codzienne 66-tego Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym dniu mieszkańcy Kartuz mogli zobaczyć swoje miasto z lotu ptaka, podczas pokazu live z drona. Panoramę Kartuz 360° można było podziwiać również w specjalnych okularach 360 Samsung Gear VR. O godzinie 22.30 przybyłych gości zachwycił wyczekany pokaz laserowy, który mógł odbyć się dopiero, gdy zapadła już ciemność.

 

W półroczu sprawozdawczym dyrektor muzeum przygotowała wystawę 66. Kaszubski Pułk Piechoty im. marszałka Józefa Piłsudskiego w stulecie pułku. Wystawę można oglądać na terenie muzeum.

 

6 czerwca odbyła się wystawa zatytułowana A może modystka prezentująca eleganckie nakrycia głowy wykonane przez Joannę Reglińską. W tym dniu kapelusze, fascynatory, czapki zaprojektowane i wykonane przez Joannę Reglińską można było przymierzać do woli. Wszystkie panie mogły się poczuć jak elegancka, wytworna dama.

 

13 czerwca 2019 r., w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się wernisaż prac malarskich Krzysztofa Grebasza. Na wystawie zostało zaprezentowanych kilkadziesiąt prac o tematyce przyrodniczo-łowieckiej wykonanych pastelami. W półroczu sprawozdawczym odbył się także kolejny Festiwal Nalewki Kaszubskiej wraz z etno – prezentacjami. W ramach tego wydarzenia 13 lipca wszyscy chętni mieli możliwość zaprezentowania swoich nalewek wykonywanych zgodnie z kaszubską tradycją i wziąć udział w konkursie na najlepszą z nich. W tym roku konkurs odbył się w dwóch kategoriach: najwykwintniejsza nalewka i najładniej zaprezentowana. Stąd jury przyznawało odrębne nagrody, biorąc pod uwagę sposób zaprezentowania trunku, jego klarowność, zapach i smak.

 

Zbiory muzeum zostały zaprezentowane na wystawie Historie drewnianej zabawki w Nadbałtyckim Centrum Kultury.

 

Poza tym muzeum 30 maja b.r. na Uniwersytecie Gdańskim odbył się wernisaż wystawy Haft kaszubski szkoły żukowskiej.

 

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach stworzyło także nową ofertę edukacyjną (malowanie na szkle, warsztaty kulinarne, historyczne: jak chociażby z kielicha mnicha, zioła i kwiaty w ogrodach kaszubskich). Przez cały okres sprawozdawczy w muzeum odbywały się zajęcia edukacyjne oraz warsztaty dla dorosłych.

 

Ponadto muzeum przygotowało półkolonie letnie i zimowe dla dzieci, a także zajęcia plastyczne w czasie strajku nauczycieli. Nadmienić także należy, że już stałym punktem w ofercie muzeum są zajęcia i kursy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W półroczu sprawozdawczym odbyło się kilkanaście spotkań związanych z nauką haftowania po kaszubsku i filcowania na mokro.

 

1 czerwca br. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach gościło laureatów Konkursu Wiedzy o Kaszubach - zorganizowanego po raz XXIII przez Dziennik Bałtycki. Z tej okazji muzeum przygotowało dla nich warsztaty rękodzielnicze.

 

Działalność wydawnicza

 

W półroczu sprawozdawczym został wydany drukiem, trzeci numer Kartuskich Zeszytów Muzealnych. Ponadto w prasie i na portalach internetowych ukazało się kilka artykułów przygotowanych przez panią dyrektor muzeum. Na stronie internetowej muzeum publikowane są także cykliczne artykuły o zbiorach muzeum.

 

Ponadto Muzeum Kaszubskie miało swój udział w projekcie Joli Słomy i Mirosława Trymbulaka dot. wykonania kaszubskich motywów na części krzeseł w hali odlotów Portu Lotniczego Gdańsk oraz przygotowania tekstu opisującego szkoły haftu kaszubskiego.

 

Pasażerowie podróżujący z Portu Lotniczego Gdańsk mają teraz okazję usiąść na jednym z krzeseł, które przedstawiają różne rodzaje haftu kaszubskiego. Mogą też zapoznać z jego historią. Na części krzeseł wygrawerowaliśmy laserowo rożne, kwiatowe motywy hafciane i informacje o nich w trzech językach: polskim, kaszubskim i angielskim.

 

W półroczu sprawozdawczym Muzeum zostało uhonorowane nagrodą w V edycji Pomorskiej Nagrody Muzealnej. Nagroda została przyznana za Teatr rzeźby – cykliczne przedstawienia teatralne w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach wraz z wystawą rzeźb „Świat prywatny” Ireny Brzeskiej.

 

W półroczu sprawozdawczym piętnaście instytucji z województwa pomorskiego otrzymało łącznie ponad 3 mln zł dofinansowania na roboty budowlane. Na liście beneficjentów znalazło się także Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera w Kartuzach, którego budynek gospodarczy zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. (43 000,00 zł)

 

 

Muzeum każdego roku jest odwiedzane przez turystów z kraju i z za granicy. Odwiedzili nas goście z całego świata.

 

Ponadto muzeum jest celem odwiedzin turystów i mieszkańców w ramach spacerów letnich po Kartuzach, organizowanych przez Burmistrza Kartuz w miesiącu lipcu i sierpniu.

 

W półroczu sprawozdawczym z oferty edukacyjnej muzeum skorzystało 1088 uczniów ( płatne warsztaty malowania, wykonywania biżuterii, lekcja z instruktorem itp.).

 

W półroczu sprawozdawczym w ramach płatnych biletów wstępu odwiedziło nas 6507 osób. Bezpłatnie (wystawy, prelekcje, warsztaty, półkolonie zimowe, półkolonie letnie, Noc Muzeów, imprezy plenerowe, letnie spacery z przewodnikiem, wernisaże, bezpłatne zwiedzanie) 2304 osoby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sprawozdanie z działalności merytorycznej Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Tredera w Kartuzach za I półrocze 2018 r.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach jest samorządową instytucją kultury wpisaną w rejestr instytucji kultury prowadzony przez Burmistrza Kartuz pod pozycją K-03. Muzeum jest także wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod numerem DM-IV/PRM/65/01.

Muzeum realizowało zadania z zakresu ochrony dziedzictwa materialnego i niematerialnego Kaszub.

Podstawą działalności muzeum jest zbór świadectw przeszłości Kaszubów. W tym celu w półroczu sprawozdawczym muzeum pozyskało do swych zbiorów ważne dokumenty, afisze teatralne, fotografie a także kolekcję rzeźb.

 

Działalność naukowo – badawcza

Poszukiwano i pozyskiwano na rynku antykwarycznym, u osób prywatnych, podczas badań terenowych eksponaty, archiwalia i wydawnictwa drogą kupna i darowizny oraz dokonywano ich wstępnego opracowania tworząc karty ewidencyjne muzealiów. Pracownicy udostępniali zbiory muzealne do celów naukowych. Muzeum podjęło współpracę z muzeami kaszubskim. Na początku lutego 2018 roku w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Tomasz Fopke, dyrektor tej instytucji, oraz Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach, podpisali umowę o współpracy. Ma ona obejmować działania w zakresie zachowania i promocji języka i kultury kaszubskiej, realizacji wspólnych projektów – w tym edukacyjnych, wystawienniczych oraz wydawniczych, a także wzajemnej promocji działalności instytucjonalnej. W ramach tej współpracy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej zdigitalizowało zbiory artystyczno-historyczne naszego muzeum. Muzeum podjęło kolejne działania dotyczące programu konserwatorskiego zabytków drewnianych. W tym celu przeprowadzone zostały kolejne zabiegi konserwatorskie.

Muzeum odpowiedziało na kilkanaście kwerend dotyczących poszukiwań tematów kaszubskich, postaci historycznych regionu kaszubskiego. Muzeum kontynuowało badania nad historią miasta Kartuzy. Pracownicy pracowali nad koncepcjami i scenariuszami wystaw czasowych oraz koncepcją reorganizacji wystaw stałych

22 lutego odbyło się w Muzeum spotkanie autorskie z dr. n. hum. Romualdem Bławatem, autorek książki „Stolem z morza i Kaszub. Życie i twórczość Mariana Mokwy (1889-1987)”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa kilku prac artysty, użyczonych przez Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. W Muzeum we współpracy z Gminą Kartuzy odbyła się także promocja książki „Kartuzy – Zarys dziejów gminy Kartuzy od czasów najdawniejszych do 1939 roku”. Dariusz Dolatowski, autor publikacji, w ogromnym skrócie przedstawił ciekawostki związane z poszczególnymi sołectwami gminy.

Działalność wystawiennicza

W półroczu sprawozdawczym odbyła się kolejna Europejska Noc Muzeów. W tym roku, oprócz nocnego zwiedzania ekspozycji stałych, goście mieli okazję wysłuchać Kapeli Kazika, obejrzeć spektakl plenerowy „Pokój” w wykonaniu Teatru Snów oraz zobaczyć dwa widowiskowe pokazy Tańczących Fontann.

Dnia 8 czerwca w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się pokaz i wystawa prac artystki Anny Skuczyńskiej pt. „Filcem malowane”. Na pokazie zaprezentowane zostały jedwabne i wełniane szale, poncza, apaszki. Na wystawę przybyło kilkudziesięciu gości, w tym Mieczysław Grzegorz Gołuński burmistrz Kartuz, Ryszard Mielewczyk przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego oraz przyjaciele muzeum i artystki. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem, a prace pani Ani wzbudziły entuzjazm i podziw wśród obecnych, którzy docenili naturalne tkaniny, a przede wszystkim talent i pasję artystki. Prezentacji prac artystki towarzyszyła lekcja pokazowa tanga prowadzona przez Elżbietę Wilk doświadczoną instruktorkę tanga oraz pokaz tanga w wykonaniu pary tanecznej - Elżbiety Wilk i Krzysztofa Kwintala.

23 czerwca w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyła się inscenizacja kaszubskiego widowiska obrzędowego pt. „Ścinanie Kani”. Otwarcie imprezy miało miejsce na Rynku Głównym, następnie uczestnicy wraz ze Zdzich Kapelą przemaszerowali ulicami miasta na teren Muzeum.Obrzęd ścinania kani został zaprezentowany w formie przedstawienia i odegrany przez uczniów Zespołu Szkół w Kiełpinie. Za symboliczną kanię posłużyła wypchana kukła ptaka, uszyta przez pracowników Muzeum. W tym dniu swój autorski projekt - Teatr Rzeźby pt. „Kania- drewniany ptak” zaprezentowała także Irena Brzeska, która według własnej, współczesnej interpretacji opowiedziała o tym zwyczaju.

W półroczu sprawozdawczym odbyły się cykliczne przedstawienia teatralne dla mieszkańców i turystów Powiatu Kartuskiego w wykonaniu Teatru Rzeźby Ireny Brzeskiej. Aktorami w spektaklu są marionetki, zabawki i rzeźby ludowe wykonane przez artystkę. Ponadto w muzeum otwarta została wystawa rzeźby Ireny Brzeskiej pt. „Świat prywatny”. Będzie ona czynna do 15 września b.r. Można na niej podziwiać kilkadziesiąt prac artystki.

W półroczu sprawozdawczym odbył się w Muzeum, kolejny - III Festiwal Nalewki Kaszubskiej wraz z etno – prezentacjami.

W ramach tego wydarzenia 14 lipca wszyscy chętni mieli możliwość zaprezentowania swoich nalewek wykonanych zgodnie z kaszubską tradycją i wziąć udział w konkursie na najlepszą z nich. Do rywalizacji stanęło 38 nalewek, które jury oceniało biorąc pod uwagę sposób zaprezentowania trunku, jego klarowność, zapach i smak. Wybór nie należał do najprostszych, jednak największe uznanie zdobyła nalewka z czeremchy Pani Eweliny Pobłockiej. Tuż za nią uplasowała się głęboka w smaku nalewka imbirowa Pana Wojciecha Myślisza z Żelistrzewa. Trzecim miejscem wyróżniono Panią Ewę Kreft za nalewkę z mniszka lekarskiego. Po ogłoszeniu wyników każdy gość mógł skosztować nalewek biorących udział w konkursie i zagłosować na nalewkę publiczności. Głosami degustujących nagrodę otrzymała nalewka „na dobry humor” Pana Andrzeja Deyka. Należy nadmienić, że każdy z uczestników konkursu otrzymał w prezencie książkę kucharską, ofiarowaną przez Instytut Kultury Miejskiej w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów.

Na festiwalu przygotowano również inne atrakcje. Na podwórzu muzeum swoje stoiska prezentowali twórcy ludowi, tacy jak Jan i Mirosława Kazana, Teresa Pytka, Irena Brzeska, Zbigniew Stankowski oraz członkinie Gospodyń Kół Wiejskich. Dla najmłodszych i nie tylko, przygotowano wiele zajęć, zabaw i warsztatów. Dzieci z Bożeną Kupper- Krzyżanowską malowały wzory kaszubskie na ozdobnych butelkach, z artystką Anną Skuczyńską filcowały na mokro, z Kamilą Szelągowicz malowały torby tekstylne, zaś z Jolantą Wolską-Mielewczyk toczyły na kole garncarskim. Głównym punktem programu był pokaz walk i życia obozowego Słowian w wykonaniu Pomorskiej Drużyny Wilce. Rekonstruktorzy zaprezentowali szyk bojowy, uzbrojenie, walki oraz przygotowali mnóstwo konkursów dla dzieci i dorosłych.

Na terenie muzeum odbyły się także kilkakrotnie pokazy plecionkarskie i tkackie.

 

Działalność wydawnicza

 

W roku sprawozdawczym został wydany drukiem, drugi numer „Kartuskich Zeszytów Muzealnych”. Ponadto w prasie i na portalach internetowych ukazało się kilka artykułów przygotowanych przez dyrektorkę muzeum. Muzeum przystąpiło do akcji eksponat miesiąca. Na stronie internetowej muzeum publikowane są cykliczne artykuły o zbiorach muzeum. Ponadto dyrektorka we współpracy z wydawnictwem Foto Liner przygotowała treść do publikacji – przewodnika ilustrowanego po Kolegiacie w Kartuzach i Muzeum Kaszubskim. Poza tym pracownicy muzeum zamieszczają bieżące informacje na stronie www. oraz na muzealnym FB.

Powstał także film- trailer relacjonujący zwyczaj ścinania ptaka – kani.

Muzeum prowadzi na bieżącą ewidencję ISBN i zamieszcza informacje w BIP.

 

Działalność edukacyjna

W tym roku ferie zimowe przypadły pod koniec stycznia. W związku w muzeum na ten czas przygotowano dla dzieci i młodzieży mnóstwo atrakcji.

Pierwszego dnia zimowych wakacji młodzi goście Muzeum wykonywali lampiony pod okiem Kamili Szelągowicz. Nie mniejszą atrakcją okazało się wykonywanie lalek. Animatorka – pani Edyta Wreza przekazała wiedzę o tym, jak od podstaw wykonać lalkę.

W kolejnych dniach próbowano swoich sił w tkaniu na krośnie. Uczestnicy tworzyli zabawki z wełny, biżuterię i maski, na których odwzorowywano owcę rasy kaszubskiej.

Drugi tydzień ferii rozpoczęły warsztaty artystyczne. Malowano na drewnie, szkle, tkaninie a także poznawano technikę decoupagu.

Na ostatnie spotkanie zaplanowano zajęcia kulinarne. Dzieci same wyrabiały ciasto i pod okiem opiekunów piekły wafle.. W feriach brały udział dzieci z Kartuz i okolicznych miejscowości. Środy – wyłączone z programu ferii - przeznaczone były dla gości z Trójmiasta, którzy chętnie skorzystali z oferty edukacyjnej Muzeum. Dodatkową atrakcją dla nich był pokaz czesania runa i przędzenia wełny zaprezentowany przez panie z Klubu Kołowrotek.

22 marca 2018 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbyło sięuroczyste spotkanie, podczas którego ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszą pisankę z okazji 95 lat miasta Kartuzy.

Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych (klas IV–VII), gimnazjów z terenu Kaszub a także do osób dorosłych. Każda pisanka zgłoszona do udziału w konkursie miała być pracą wykonaną własnoręcznie. Konkurs miał na celu zachęcenie dzieci, młodzieży i dorosłych do upowszechniania tradycji zdobienia jajek oraz własnych twórczych pomysłów na zdobienie pisanek oraz kultywowanie i promocję tradycji wielkanocnych. Na muzealny konkurs napłynęło 170 prac. Piękne pisanki zostały wykonane przez uczniów różnych szkół w tym także trójmiejskich. Estetyka, pomysłowość, talent i różnorodny sposób zdobienia zachwyciły jurorów. Komisja w składzie Marcin Plichta – Dyrektor Galerii Refektarz, Mirosława Kazana – Przewodnicząca Rady Muzeum, Elżbieta Kowalewska – Prezes ZKP/Kartuzy oceniała prace konkursowe. Nagrody i dyplomy wręczył laureatom Burmistrz Kartuz – Mieczysław Grzegorz Gołuński.

Z okazji Dnia Kobiet przygotowano w muzeum bezpłatne warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze. Uczestniczki warsztatów dzieliły się z instruktorką własnymi pasjami, robótkami i innymi cudeńkami.

16 marca odbyły się w muzeum warsztaty wykonywania palm wielkanocnych, z których skorzystali uczniowie ze szkół kartuskich.

13 kwietnia 2018 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbył się IV Gminny Konkurs Wiedzy o Franciszku Trederze – patronie Muzeum Kaszubskiego pod auspicjami Burmistrza Kartuz. Organizatorami konkursu było Muzeum Kaszubskie wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych Gminy Kartuzy. Do konkursu przystąpiło osiem szkół. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test i krzyżówkę. Komisja w składzie Alicja Steinka, Ryszard Mielewczyk, Tadeusz Wanke oceniała prace konkursowe. Nagrody i dyplomy wręczył laureatom i opiekunom Burmistrz Kartuz – Mieczysław Grzegorz Gołuński i jego zastępca Sylwia Biankowska.

20 kwietnia w muzeum nastąpiło uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu Wiedzy o Kaszubach. Konkurs już po raz XXII został zorganizowany przez „Dziennik Bałtycki”. Do muzeum przybyli laureaci wraz opiekunami. Odebrali nagrody i wzięli udział w dodatkowych atrakcjach przygotowanych przez muzeum.

W półroczu sprawozdawczym Muzeum przystąpiło do akcji Weekend za pół ceny.

Ponadto przez cały okres sprawozdawczy obywały się dla dzieci w Muzeum cykliczne prezentacje Teatru Rzeźby Ireny Brzeskiej. Poza tym zrealizowaliśmy kilkadziesiąt zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z całej Polski. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wykonywania zabawek z filcu, zdobienie pisanek, malowanie na szkle, zajęcia z kaligrafii oraz bursztynowe ciekawostki. Pracownicy poza prowadzeniem zajęć edukacyjnych opowiadali kilku tysiącom osób z kraju i za granicy o kulturze, zwyczajach i historii Kaszub. Miło jest nam również poinformować, że otrzymaliśmy list gratulacyjny od Starosty Kartuskiego za aktywne działania promujące kulturę, tradycję i tożsamość kaszubską wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Stolicę Kaszub i Pomorze. Pani dyrektor Muzeum została nominowana przez redakcję „Dziennika Bałtyckiego” do nagrody „Osobowość Roku 2017” w Kartuskiem. W plebiscycie tym zajęła trzecie miejsce.

Muzeum otrzymało podziękowanie od Zrzeszenia Kaszubko-Pomorskiego za udział w Święcie Miasta Gdańska w dniach 25-27 maja 2018 r. Ponadto wraz z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego wzięliśmy udział w Festiwalu „Ludzie dla Ludzi”, który odbył się podczas Dni Powiatu Kartuskiego.

Muzeum promuje twórczość kaszubską, i wszystko co jest związane z naszym regionem. W tym roku, wspólnie z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych założyliśmy Kaszubski Ogród na terenie Muzeum Kaszubskiego.

Kaszubski ogród jest miejscem, w którym postanowiliśmy kultywować tradycje ogrodnicze naszych przodków. W ogrodzie, wspólnie z mieszkańcami, twórcami ludowymi, uczniami, nauczycielami, turystami posadziliśmy rodzime kwiaty, krzewy i warzywa.

 

W kwestii modernizacji i prac budowlanych Muzeum zleciło wykonanie dwóch projektów architektonicznych jeden na zmianę sposobu użytkowania poddasza budynku muzealnego tzw. gospodarczego, drugi na wykonanie kanalizacji deszczowej dla obu budynków Muzeum. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

 

Frekwencja

Muzeum każdego roku jest odwiedzane przez turystów z kraju i z za granicy. Odwiedzili nas goście z Niemiec, Czech, Słowacji, Rosji, Francji, Włoch, Kanady, USA, Wielkiej Brytanii i Ukrainy.

Ponadto muzeum jest celem odwiedzin turystów i mieszkańców w ramach Spacerów letnich po Kartuzach organizowanego przez Burmistrza Kartuz w miesiącu lipcu i sierpniu.

Z oferty edukacyjnej muzeum skorzystało 2095 osób ( płatne warsztaty malowania, wykonywania biżuterii, lekcja z instruktorem).

W półroczu sprawozdawczym w ramach płatnych biletów wstępu odwiedziły nas 7793 osoby. Bezpłatnie (wystawy, prelekcje, warsztaty, półkolonie zimowe, półkolonie letnie, Noc Muzeów, ścinanie kani, imprezy plenerowe, letnie spacery z przewodnikiem) 3512 osób.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

INFORMACJA Z REALIZACJI PRZYCHODÓW I KOSZTÓW MUZEUM

 

KASZUBSKIEGO W KARTUZACH ZA2016 ROK

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach za 2016 r. osiągnęło przychody w łącznej wysokości 559 437,04co stanowi 105,3

6 % planu oraz poniosło koszty działalności w wysokości ogółem523 477,70tj. 98,58% planu.

Wynik finansowy za 2016 r. w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach wykazał zysk brutto w kwocie35 954,99 zł.. Obowiązkowe obciążenia wyniku za 2015 r. nie wystąpiły.

IPRZYCHODY

Na przychody Muzeum za 2016r. składały się następujące pozycje:

 

   1. Dotacja budżetowa na działalność podstawową-400 000,00 zł

 

 

   1. Przychody własne- 120 389,26zł,

w tym:

- wpływy ze sprzedaży biletów wstępu do Muzeum – 67 037,84zł.,

- opłaty za przewodnika- 6 815,35 zł.,

- opłaty za lekcje muzealne – 9 702,50zł.

- przychody ze sprzedaży pozostałych usług- 16,26zł.

- przychody za sprzedaży towarów – 36 817,31zł.

 

   1. Pozostałe przychody operacyjne – 38 822,76 zł.

w tym:

- darowizny -2 400,00zł.

- odszkodowanie- 3 556,55 zł.

- Starostwo Powiatowe - 25 000,00 zł.

 

   1. Przychody finansowe – 225,02zł.

   1. KOSZTY DZIAŁALNOŚCI

Nakoszty Muzeum za2016r. składały się:

   1. Wynagrodzenia-266 418,09zł.

   2. Pochodne od wynagrodzeń-49 300,23 zł.

   3. Pozostałe koszty -207 759,38 zł.

   1. WYNAGRODZENIA 266 418,09 zł

W 2016r. Muzeum poniosło wydatki na wynagrodzenia w wysokości266 418,09 zł. co stanowi99,41 % planu.

Na kwotę tą składają się następujące rodzaje wypłat:

  • wynagrodzenia osobowe pracowników : 237 384,09zł w tym:

  • wynagrodzenia bezosobowe -29 034,00 zł

   1. POCHODNE OD WYNAGRODZEŃ 49 300,23 ZŁ

Muzeum w 2016r. poniosło koszty dotyczące obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i fundusz pracy w kwocie49 300,23 zł.

   1. POZOSTAŁE KOSZTY207 759,38ZŁ

W 2016 roku w Muzeum pozostałe koszty wyniosły kwotę 207 759,38 zł., na którą składały się następujące rodzaje kosztów:

  • amortyzacja –28 933,08 zł.

  • materiały44 679,43 w tym:

- materiały konserwacyjne i remontowe -8 543,69zł.

- środki czystości- 3 434,69 zł.

- materiały biurowe-2 490,79 zł.

- wyposażenie nie zal. do środków trwałych-12 908,80zł.

- materiały do wystaw i warsztatów-9 170,63 zł.

- pren. prasy, ulotki, plakaty- 4 293,74zł.

- materiały do imprez kulturalnych -3 203,39 zł.

- zbiory biblioteczne – wyposażenie – 633,70 zł.

  • energia33 702,38 zł w tym:

- energia elektryczna- 11 175,62 zł.

- energia gazowa- 21 706,28zl.

- woda, ścieki- 820,48 zł.

  • usługi obce 70 092,95 zł w tym:

-usługi remontowe- 22 992,21zł

-przeglądy, konserwacje- 5 195,80zł.

-usługi telekomunik. i pocztowe – 3 143,43 zł.

- dozór mienia, monitoring-5 370,96zł.

- usługi informatyczne-1 467,55zł.

- usługi dot. org. wstaw, festynów-20 468,52 zł.

- nadzory incest., projekty-7 780,00 zł.

- pozostałe usługi obce - 3 674,48zł.

  • świadczenia dla na rzecz pracowników - 6 409,55zł.

  • Podatki i opłaty oraz pozostałe koszty14 005,92 zł

w tym:

-opłata za śmieci- 1 118,97 zł

- podróże służbowe – 4 871,46zł.

- ubezpieczenia majątkowe – 2 122,66 zł.

- podatek VAT-3 779,00zł.

- pozostałe koszty -2 113,83 zł.

  • wartość sprzedanych towarów i usług 9 936,07zł.

 

 1. NALEŻNOŚCI I ZOBOWIĄZANIA

   1. NALEŻNOŚCI0,00 ZŁ

Na dzień 31 grudnia 2016 roku stan należności z tytułu dostaw i usług wynosi0,00 zł.

   1. ZOBOWIĄZANIA13 878,85 zł

Na koniec dzień 31 grudnia 2016 r. stan zobowiązań wynosił13 878,85zł i dotyczył następujących płatności:

  • z tytułu dostaw towarów i usług -3 745,04zł

  • z tytułu składek na rzecz ubezpieczeń społecznych -6 845,81zł

  • z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych - 3 288,00 zł

Na koniec 31 grudnia 2016 roku nie wystąpiły zobowiązania wymagalne. Muzeum na bieżąco reguluje swoje zobowiązania, a wykazane salda zobowiązań niewymagalnych wynikają z bieżącego i prawidłowego funkcjonowania instytucji.

   1. ZATRUDNIENIE

Na dzień 31 grudnia 2016 roku stan zatrudnienia wynosił5 osób przy 4,75 etatach.

   1. DOTACJE CELOWE

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach otrzymało dotacje celowe :

-- 60.000 zł na realizację zadania pn. Wymiana stolarki okiennej wbudynku głównym Muzeum Kaszubskiego. Realizacja zadania nastąpiła w II półroczu 2016 r.

Kwota dotacji zaliczanajest do przychodów równolegle do dokonywanych odpisów amortyzacyjnych w danym roku obrotowym.

 

 

Kartuzy, 27-02-2017r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

18 wrzesień 2020
 17 września  w kartuskim Muzeum odbył się wernisaż wystawy malarskiej „Mistyk na Kaszubach”. Ekspozycję tworzy dwadzieścia osiem obrazów autorstwa Wiesława Grzecha.     W uroczystości otwarcia ucze...

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach
Copyright © 2012

Projekt i wykonanie: Projekt i realizacja: StudioArt.biz