W tym dniu można było zwiedzić bezpłatnie  ekspozycje stałe,  nowo otwartą kuźnię Bazylego oraz eksponaty wolnostojące  w ogrodzie muzeum.

Dodatkowo przygotowano moc atrakcji dla zwiedzających. W trakcie nocnego zwiedzania przygrywała Kapela Kazimierza. Ponadto grupa rekonstrukcji historycznej NIFLHEIM odzwierciedlała życie Wikingów z obszaru Szwecji i Norwegii z okresu X i XI wieku. Drużyna wczesnośredniowieczna przedstawiła krąg honoru i krąg zdrady. W obozowisku cały czas odbywały się pokazy tkactwa, pieczenie podpłomyków, pojedynki, pokazy szyków i formacji bojowych Wikingów.

Dla dzieci przygotowano konkursy takie jak: bieg wojownika, strzelanie z łuku, przymierzanie strojów Wikingów  i grę w Kubb.

W budynku głównym Muzeum odbywał się pokaz malowania figurek glinianych, malowanie dzieciom buziek a także prezentacja  haftowania po kaszubsku.

Przybyli do muzeum  goście mieli możliwość bezpłatnej  przejażdżki bryczką.

W czasie pobytu w Muzeum można było poczęstować się  grochówką i upiec sobie kiełbaskę na ognisku.

W Kartuskiej Nocy Muzeów w tym roku wzięło udział 900 osób.

Organizatorzy dziękują sponsorom: Burmistrz Kartuz Mirosławie Lehman, Wójtowi Gminy Sierakowice Tadeuszowi Kobieli, Prezesowi Bogdanowi Górskiemu PB Górski  i Wojciechowi,  Tomaszowi Grzenkowiczom Prezesom firmy WOD -KAN.

fot. R. Mielewczyk. Proszę naciśnisnąć na galerię poniżej, aby zobaczyć wszystkie zdjęcia.

{gallery}Noc_muzeow_052013{/gallery}