Warsztaty mają na celu ukazanie bogactwa polskich tańców tradycyjnych w formach niestylizowanych, wykonywanych dawniej na wiejskich i miejskich potańcówkach. Zajęcia bazują na polskich tańcach tradycyjnych z następujących regionów: Kurpie, Lubelskie, Łęczyckie, Łowickie, Mazowsze, Opoczyńskie, Radomskie, Rzeszowskie, Sieradzkie, Suwalskie i Wielkopolska. W ramach spotkań warsztatowych zostaną zaprezentowane także materiały video dotyczące tańca i muzyki tradycyjnej.

Polski Bal Folk czyli tańce układowe m.in. korowody w liniach i w parach, kontra, krzyżoki, trojaki oraz dwu lub trzyczęściowe tańce w parach z różnych regionów Polski będą podstawą dwudniowych warsztatów. Dużą część z nich zatańczymy dzięki poznanym krokom mazurkowym i polkowym, część będzie wykonywana krokiem chodzonego lub krakowiaka, a w jeszcze innych zatańczymy krokiem wiejskich walczyków.

Na początku opanujemy w stopniu podstawowym tańczenie w parze, tańczenie po kole, wirowanie w parze w układzie otwartym i zamkniętym, improwizowanie oraz używanie różnego rodzaju prostych ozdobników, tak aby taniec sprawiał Wam jak najwięcej radości. Równie ważnym elementem będzie nabycie umiejętności płynnego tańczenia w parze oraz w grupie par. Warsztat przeplatany będzie ćwiczeniami rytmicznymi i głosowymi.

Na warsztaty trzeba wziąć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem (dziewczęta mogą tańczyć w butach na niewielkim obcasie). Co za tym idzie trampki i adidasy z gumową podeszwą odstawiamy do szafy.

Program zajęć:

SOBOTA, 11 marca 2017

11:00-13:00 roztańczenie dla początkujących - oparte o kroki takich tańców jak mazurek, polka, walczyk

13:30-17:30 warsztat dla tańczących

NIEDZIELA, 12 marca 2017

11:00-15:00 warsztat dla tańczących

Opłaty:

30 zł – roztańczenie (tylko 11 marca)

90 zł –warsztat dla tańczących (ulgowy – 80 zł)

100 zł – warsztat z roztańczeniem (ulgowy – 90 zł)

Zniżka przysługuje uczniom i studentom do 24 r.ż., rencistom i emerytom oraz posiadaczom Karty Euro 26.

Zapisy:

Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej Festiwalu „Dźwięki Północy”

Piotr Zgorzelski

Basista i tancerz w kapeli Janusz Prusinowski Kompania (dawniej Trio), współzałożyciel warszawskiego stowarzyszenia „Dom Tańca” (1994) i jego kilkuletni prezes. Od blisko 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych, pochodzących z takich regionów jak: Mazowsze, Kujawy, Kurpie, Radomskie, Wielkopolska oraz Rzeszowskie. Stale współpracuje przy projektach realizowanych m.in. przez IMiT, NIFC, IAM. Uczył się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć, uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyką ludową.

Nadbałtyckie Centrum Kultury z siedzibą w Gdańsku 80-851, ul. Korzenna 33/35